Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ridicare geamuri la inchidere
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2
OldMan
O alta imbunatatire care se poate implementa si pe Logan este ridicrea geamurilor la inchiderea masinii.
Plecand de la ideea ca o parte dintre posesorii de Logan nu doresc sa-si monteze alarma cu o cheltuiala minima si mici modificari la butoanele de actionare geamuri se poate realiza acea "functie confort" de care beneficiaza alte marci auto.

Pe structura unui buton cu impuls am conceput o mica automatizare care va alimenta acel modul si dupa ce posesorul autoturismului a coborat din masina si a scos cheia din contact.
Practic butonul se alimenteaza numai in momentul in care se actioneaza telecomanda pe inchidere, alimentarea modulului cu impuls facandu-se numai pentru 15s dupa care se intra in stand by.
La 2s dupa actionarea inchiderii modulul primeste validare numai de urcare geamuri si ridica pe cele deschise. Daca geamurile sunt inchise modulul cu impuls va sesiza crestere de consum si va taia alimentarea pentru geamul inchis.

Toate "jucaria" se leaga pe un fir la UCH sau la un actuator din portiera pe firul care primeste +12V la urcare, si pe modulul cu impuls. Deasemenea se va alimenta montajul din +12V permanent.
Consumul in gol al acestui montaj este de 50mA ceea ce nu pune in pericol descarcarea prematura a bateriei.

schema electrica si cablajul
Cr3ativ3
Bv domle' ! Ia sa dam noi un + la baiatul ista !
l@u
Pe cand teste si productia de serie?
klaus
Eu ca economist nepriceput in electronica, pentru a aprecia cu adevarat acea schema as avea nevoie si de niste valori ale componentelor.
OldMan
s-au facut si testele finale, functioneaza perfect, productia de serie va incepe in momentul cand voi putea avea un pret bun si accesibil.
calinp
Pentru productia de serie as sugera sa folosesti niste componente mai robuste decat batranul "555" si cu un consum mai redus de curent. Intr-o lume a circuitelor cu consum in stand-by de ordinul microamperilor, 50mA e enorm.
OldMan
totdeauna va exista loc de perfectionare, da pana acum n-am vazut pe nimeni sa vina cu ceva concret, iar 50mA consum o fi mare da nu si pentru la o baterie de 50Ah. Si ma intereseaza sa scot si un pret bun per produs.
IRONICK
Concret s-a mai facut pana acum cu butoane de impuls de fabrica.
OldMan
cu alimentarea lor permanenta, practic cu alimentarea in permanata a circuitului motoarelor.
IRONICK
Asa si? Ai auzit pe cineva care a facut inchidere din butoane cu impuls sa se planga ca a patit ceva?
OldMan
si cum e mai bine, sa ai tot timpul prin portiere 12V sau numai pentru cat inchizi masina, cum e mai usor, sa stingi sau sa prevezi?
Codrin
Corect. Ia sa-mi fac niste timp sa dau un mail catre Reno, ca s-au obosit sa-mi puna numai pe portiera soferului 4 butoane cu impuls. Si daca tot dau mail-uri, tot pe acelasi il trimit si la Mazda, poate-i invat minte.
OldMan
aici ai dreptate, de aia nu suntem ca poporul german, la noi inca mai predomina spiritu de turma.
mariuscond
In timpurile cind mai aveam timp si rabdare "debitasem" cite ceva...
Uite o sugestie... de ~5mA in standby (din care mai toți păpați de regulator).
Ma gindesc ca softul nu-ti pune probleme (asta e "parfum" dupa ce l-ai facut pe ala pt module).
[attachmentid=1627457318]
Pentru intrarea aia de monitorizare poti sa vii cu "semnal" de la module si sa faci inchiderea geamurilor pe rind.
[attachmentid=1627457367]
"Treaba" se poate extinde pentru 4 geamuri si suporta tot felul de imbunatatiri. Pentru cine are timp/pasiune/chef... spor la treaba. Eu n-am mai avut... icon_mrgreen.gif
XanRO
Noutati ceva?
Ca nu de alta, dar astept sa faci si asta, apoi iau si 2 butoane cu impuls sa nu platesc transportul de 2 ori smile.gif.
banutu
De ce sa va complicati ,exista module pe net care fac treaba asta,si inca bine la aprox 60 ron . Am montat o chestie din aceasta unui prieten ,buna jucaria si foarte simpla la montat.
Modulul ridica 4(geamuri)+1( eventuala trapa) pe rand pentru a nu termina bateria.
OldMan
QUOTE(banutu @ 21 Jul 2008, 20:31)
De ce sa va complicati ,exista module pe net care fac treaba asta,si inca bine la aprox 60 ron . Am montat o chestie din aceasta unui prieten ,buna jucaria si foarte simpla la montat.
Modulul ridica 4(geamuri)+1( eventuala trapa) pe rand pentru a nu termina bateria.
*



si de unde luai comanda pentru jucaria aia care zici ca ai montat-o?

22 Jul 2008, 15:01:
QUOTE(XanRO @ 21 Jul 2008, 16:47)
Noutati ceva?
Ca nu de alta, dar astept sa faci si asta, apoi iau si 2 butoane cu impuls sa nu platesc transportul de 2 ori smile.gif.
*




cam in doua saptamani e gata.
banutu
De pe (sper sa nu se considere reclama ,k nu am nici un interes) zitronia.ro.
IRONICK
Sesizeaza capatul de cursa?
banutu
da ,cand ajunge la capatul cursei ,trece la urmatorul geam.
OldMan
QUOTE(banutu @ 22 Jul 2008, 17:00)
De pe (sper sa nu se considere reclama ,k nu am nici un interes) zitronia.ro.
*



eu te-am intrebat de semnalul de comanda, e pe triger pozitiv, sau negativ, cat trebuie sa fie durata pulsului de comanda pentru ca jucaria sa-si faca treaba?

da eu zic ca faci confuzie si nu ai citit cu atentie prima postare.

Ala de care zici e un modul care functioneaza impreuna cu alarma. Durata pulsului de comnada e de 20s pe triger pozitiv. UCH-ul Loganului nu-l poate comanda ca pe inchidere nu are nici o iesire care sa scoata +12v timp de 20s.
banutu
Da scuze,dar pana la urma poate intereseaza pa cineva.
de unde sti ca acest modul are nevoie de +12 V timp de 20 sec.? Cui am montat eu modulul nu avea nicio alarma ,am facut testul si pe masina mea unde am o alarma "de origine" Cobra care se activeaza cu cheia masini si functiona perfect.
Nu se leaga nici un fir prin UCH,toate legaturile sunt facute (asa am legat eu) la conectorii butoanelor de comanda geamuri in spatele consolei centale.

Modulul are nevoie doar de un impuls (care il da inchiderea) ,iar apoi functioneaza ca un buton impulsional (care nu are nevoie de +12 V timp de 20sec)
OldMan
jucaria respectiva are un fir de comanda, firul ala unde l-ai legat? Cine ii da comanda de activare?
banutu
La butonu blocare /deblocare usi de pe consola centrala.
mariuscond
Am senzatia ca "cineva" minte/dezinformeaza pe aici... unsure.gif
Serje
Nu inteleg io mare lucru, da banuiesc ca-i vorba despre asta : http://www.asianproducts.com/product_8/CCP...08032167432.htm, poate intelegeti voi mai multe si nu va mai intepati atata.
OldMan
probabil asta e schema de montaj
mariuscond
Daca imi amintesc eu bine la masinile cu inchidere centralizata (RF), in momentul inchiderii din telecomanda nu ajunge nici un fel de semnal de comanda a actuatoarelor de la UCH in butonul de blocare usi de pe bord/consola, parca la cest buton sint conectate numai intrarile de comanda inchidere/deschidere pentru UCH.
OldMan
QUOTE(mariuscond @ 23 Jul 2008, 09:25)
Daca imi amintesc eu bine la masinile cu inchidere centralizata (RF), in momentul inchiderii din telecomanda nu ajunge nici un fel de semnal de comanda a actuatoarelor de la UCH in butonul de blocare usi de pe bord/consola, parca la cest buton sint conectate numai intrarile de comanda inchidere/deschidere pentru UCH.
*




Perfect adevarat, da poate ca pe masina pe care a montat el era altfel instalatia, sau poate ca el ridica geamurile pe rand cand sta in masina.radmasa.gif
banutu
Poate.
Sau poate unii de pe aici incearca sa vanda niste "petarde" de module facute de ei,iar altele nu functioneaza. icon_mrgreen.gif
OldMan
sa intelegem ca esti un mare aburitor si ca defapt tu n-ai facut nimic, da ai auzit si tu pe strase si te-ai dat itelectual.

a uita-i...unii de pe aici chiar sunt in stare sa faca ceva si mai si vand, spre deosebire de altii care dupa ce ca nu pot se si oftica. Cat de nedreapta e lumea asta.
IRONICK
Ce induiosator, mi s-a umplut curul de lacrimi. Ma lasi cu textele astea obosite.
OldMan
sa inteleg ca esti cumva implicat?
foloseste talcu ca pe caldurile astea te poti oparii.
klaus
E, cand unii chiar faceau, atii se laudau cu nu stiu ce module mini or sa faca coborate din star treck si de fapt tot la module maxi au ajuns. Pe care altii le faceau de o buna bucata de timp.
OldMan
cei din urma vor fi cei dintai
klaus
problema e ca nu a ajuns inca nimeni sa confirme zicala nou testamentara.
wildserb
sper sa nu fiu offtopic ca se pare ca e un topic de certuri

am nevoie de modul care sa ridice asu coboare geamul cand apas pe butonul din cabina are cineva ma poate ajuta ku o schema ?
IRONICK
QUOTE(OldMan @ 23 Jul 2008, 21:57)
sa inteleg ca esti cumva implicat?
Da sunt implicat.
QUOTE(OldMan @ 23 Jul 2008, 21:57)
foloseste talcu ca pe caldurile astea te poti oparii
Vai cata grija ... iar mi-au dat lacrimile.
OldMan
se vede clar ca esti un tip meschin, multumesc pentru ca lovesti pe la spate si in afara de replici lapidare nu poti dovedii ca ai acumulat cele 6000 si peste de mesaje.
Daca erai barbat lovei in fata, da cineva pe aici avea drept moto, ceva cu cainele bun care ataca in fata....tu lovesti la reputatie...infect...


Si ca sa vezi ca le fac singur iti dau prilejul sa plangi in continuare....

In ultima imagine este cablajul dublu imprimat pentru noul modul de ridicare la inchidere.

24 Jul 2008, 16:00:
o imagine din atelierul meu

24 Jul 2008, 16:12:
uite si matritele prntru cablaje.


Mythica
E cel mai tare atelier pe care l-am vazut biggrin.gif
Doua aparate de masura si o gramada de cablaje - super!
OldMan
eu numai atat pot, doua aparate de masura....

25 Jul 2008, 08:14:
si modulele...
IRONICK
QUOTE(Mythica @ 24 Jul 2008, 20:35)
Vezi ca ti-a scapat inca un osciloscop rusesc adaugat in a-2a poza, un laptop, un monitor tft, niste radiocomenzi aranjate frumos pentru poze ... radmasa.gif
OldMan
mai sunt si altele da o sa plangi iarasi....
Apropo sti sa folosesti un osciloscop?
IRONICK
Poate ti-a scapat din vedere, dar tu esti ala ofticat. Si nu, nu stiu sa folosesc un osciloscop. Tu esti singurul care poti face asta.
OldMan
probabil, multumesc ca mai facut atent, totusi cum ramane cu modulele pe care zici ca nu le-am facut eu?
wildserb
oldman pana una alta mai ai de vanzare module ? cum intru in contact cu tine k nu ma lasa sa dau PM sad.gif
OldMan
QUOTE(wildserb @ 25 Jul 2008, 13:44)
oldman pana una alta mai ai de vanzare module ? cum intru in contact cu tine k nu ma lasa sa dau PM sad.gif
*




sunt cate vrei, probabil ca nu ai acumulat numarul de postari pe forum, ca apoi sa te lase sa trimiti PM.
wildserb
ok cum comand? as vrea sa le am pana merti in timisoara k plac miercuri seara in concediu smile.gif da te rog un pm cu un mail sau ceva de genu

mailul meu sasa.tomic@mozzart.ro

cate postu tre sa am sa dau pm??
l@u
QUOTE(OldMan @ 24 Jul 2008, 16:54)
se vede clar ca esti un tip meschin, multumesc pentru ca lovesti pe la spate si in afara de replici lapidare nu poti dovedii ca ai acumulat cele 6000 si peste de mesaje.
Daca erai barbat lovei in fata, da cineva pe aici avea drept moto, ceva cu cainele bun care ataca in fata....tu lovesti la reputatie...infect...
Si ca sa vezi ca le fac singur iti dau prilejul sa plangi in continuare....

In ultima imagine este cablajul dublu imprimat pentru noul modul de ridicare la inchidere.

<span class='edit'>24 Jul 2008, 16:00:</span>
o imagine din atelierul meu

<span class='edit'>24 Jul 2008, 16:12:</span>
uite si matritele prntru cablaje.
*




Bai nene eu l-am cunoscut personal pe IRONICK si este un tip ok asa ca tine-ti comentariile acasa ..........si daca vrei ,,atelere " iti pozez cate vrea muschiul tau............ce ti-e si cu netu asta poti sa te dai si presedinte de stat daca ai ceva tupeu de baietas.
RSV
QUOTE(OldMan @ 25 Jul 2008, 08:51)
eu numai atat pot, doua aparate de masura....

<span class='edit'>25 Jul 2008, 08:14:</span>
si modulele...
*




Felicitari pentru ceea ce faci.

Nu lua in considerare comentariile rautaciose (asa e romanul pana nu da el cu muci in fasole nu se lasa)


Daca pretul va fi bun probabil voi cumpara si eu modulele respective.

Succes
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.