Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Semilonjeroanele
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Adrian_Boy
Fortat de imprejurari (ITP-ul) sa-mi schimb semilonjeroanele, rotile nu mai stau cum trebuie.

Manopera nu a costat mult 1,5 mil de bucata iar ca material de schimb am pus de Uzina smile.gif

Nu am apucat sa fac geometria la ele sa vad cum o sa stea.

Cat de mult poate sa refaca pozitia rotilor geometria, ca acestea sa stea cu totata "talpa" pe asfalt ?
Mai i-mi zicea cineva ca daca fac o cursa dus-inors Bucuresti - Pitesti schimb un set cauciucuri fata, asa de repede sa se duca ???
Kruger
Adrian, din pacate la geometrie nu poti sa corectezi pozitia rotilor daca lonjeroanele nu stau cum trebuie. In fata mea l-a respins pe unul cu o berlina din 2002, ca le avea deplasate pe amandoua.

Da, e posibil sa haleasca gumele in 100 de km daca rotile stau nasol.
Tiberiu-Andrei
Poze domnu poze,sa vedem!
Kruger
Tibrium, sa-mi scuzi obraznicia, dar vorbind de poze, cine e in avatar la tine ?
Adrian_Boy
Am sa pun si niste poze, dar probabil luni ca acuma e la schimbat de pompa din simplu in dublu pe 3 conducte.

Nu prea cred ca se duc cauciucurile chiar asa in 100km ca nu sunt din plastelina.

Ceva remedii daca nu sunt puse bine si nu se pot remedia de la geometrie ???
Paca
dar bara dintre lonjeroane...aia de sub baie...e pusa ?s-a potrivit in gaurile de pe semilonjeroane ? rolul ei este sa mentina paralelismul si o anumita distanta...
Adrian_Boy
... acea bara s-a potrivit, ca asa mi-a zis si tinchigierul ca este unul din punctele lui de reper wink.gif
Tiberiu-Andrei
Tovarase Kruger ca tot m-ai intrebat......ala-s eu mort de beat la un chef.In mana dreapt vesnicu paharu de vin,in cealalta tigara.Trist dar adevarat! radmasa.gif wacko.gif 052.gif 243.gif alcoholic.gif popa.gif icon_evil.gif cheers.gif oops.gif crazys4.gif post-336-1110552483.gif
Kruger
Am inteles. Oricum...ai un aer foarte boemo-dubios, ca sa zic asa smile.gif))))))
Adrian_Boy
Bun topic coffee_spitsk.gif

Alte sfaturi, cineva care a mai schimbat semilonjeroanele, cum a procedat pe urma, au stat bine din prima ?
Kruger
Adrian, se pot trage. Dar natural ca e mai bine sa stea cum trebuie in primul rand.

Ca idee, pana acum doar ti se pare tie la ochi ca nu sta bine masina ? Du-te la o diagnosticare de geometrie la piata Galati, si costa 15 lei (care se scad din cei 45 de lei ce reprezinta geometria pe care o faci dupa). Daca nu se poate face din pricina lonjeroanelor, oamenii de acolo ti le pot si trage pe linie. Nu e totusi un capat de cer, am vazut masini practic noi care nu stateau cum trebuie. Go go go.
SSilent
eu am schimbat semilonjeron stanga... s-a potrivit de minune, masina merge drept, rotile stau bine, cu toate ca semilonj. era conex
Adrian_Boy
Kruger, merci mult de incurajari, ma interesez pe unde vine acel service de la piata galati si sa o pun la punct wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.