Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum pot sa scap de parazitii bagati de motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut L.
cum pot scapa de bazaitul din boxe? mi-am luat un modulator fm si ma enerveaza ca se aude bazait in boxe. Pe radioul de la radiocd nu se aude nimik, e asta bazaie de_l ia naiba. Ce as putea sa fac?
pavel_daniel
Nu e bun modulatorul.Si eu am patit la fel la masina mea.
jaf
trage curent direct de pe baterie.. nu sunt sigur 100% ca o sa functioneze dar merita sa incerci wink.gif
scania
Salut daca acel bazait creste si scade in fucntie de turatia motorului.. verficica condenastoprul de e alternator, CD-palyerul nu bazaie nici pe cd nici pe radio ca are el capacitatile lui de filtrare incorporate.
Daca acel condensator de pe alternator e bun, leaga in paralel cu alimentarea brichetei unde bagi modulatorul un condenator de vreo 4700uF
bafta...
ionut L.
da, acel bazait creste direct proportional cu turatia motorului
scania
verifica condul de pe alternator dac e bun, daca e bun monteaza un cond in paralel cu bricheta, sa ti cont de +/- condenstaorului ceva de peste 4700uF la peste 15V
Merced
E sigur condensatorul de pe alternator. Am intalnit problema asta la mai multe Dacii, in schimb a mea nu s-a manifestat niciodata asa. Modulatorul n-are cum sa fie vinovat de asta. Pe radio nu-ti face la fel?
petrysorr2006
mai bine schimbi condensatoru de pe alternator (costa 60 mii), pui un condensator cum a zis cineva mai sus 4.700uF sau mai mare daca ai, dar inainte de cond pune o bobina pe + care vine la bricheta. tai cablu, inserezi bobina si dupa aia cond. in paralel cu cond asta mare sa pui si unu mic de cativa nanoF
ovidiu87
eu am scapat de paraziti schimband fisele cu unele de urziceni.
Hacker
E foarte probabil sa fie si de la fise. Ai scapat de paraziti cu fisele. Dar la fel de bine puteai sa pui condesator pe alternator. Condesatorul de pe alternator e 100%. Am avut si eu problema asta, am uitat sa il mai montez dupa o desfacere a alternatorului.
badboy_marius
la fel si la mine. condensatorul de pe alternator. de aia e pus acolo...
Mr_Devil83
Uneori un filtru constand intr-o bobina cam de 100 de spire pe un miez de fier si un condensator puse pe firul care vine la +-ul bobinei de inductie face minuni.
SebyAvrig
Nu ii nici de la condensatorul de pe alternator,asa am crezut si eu.Am pus condensator nou pe alternator si tot se auzeau bazaituri.Am mai zis,vezi ca mai sunt topicuri(cel putin 2),problema se rezolva simplu:Mergi la magazin si iti cumperi fise antiparazitare.Sigur o sa rezolvi problema.Bafta!
msanyix
Dute la Auchan si cumparati un set de fise Tesla siliconate la 20 RON si ai scapat de multe belele.
Hacker
Hmm, atunci eu de ce nu am paraziti cu fise de SRL ? Si alti au ? ( bine acum am fise TESLA, dar inainte aveam fise de SRl si nu aveam paraziti )
SebyAvrig
Eu le aveam pe alea de fabrica(cred),si cu alea aveam paraziti.Si am fost la SRL (si am luat fise de deparazitare si sunt bune(de Urziceni cred ca sunt).Nu neaparat tesla...
djasu82
Daca nu se decupleaza puntea redresoare din alternator cu un condensator apar paraziti pe instalatie iar condensatorul de la platina trebuie sa fie in parametri. Eu am avut fise de urziceni rezistenta lor era de 180K si tot lucra bine motorul si fara paraziti. Important e condensatorul de pe alternator .
Merced
Confirm si eu ca aveam o fisa Bosch siliconata, una de Urziceni si vreo doua d-alea panarame rau de SRL si tot n-aveam paraziti, de niciun fel. Intre timp am pus fise de Urziceni noi, am pastrat-o pe cilindrul patru p-aia Bosch, si totul e foarte in regula.
pavel_daniel
Pentru toti care au raspuns la aceasta sectiune:Trebuie sa intelege-ti ca bazaitul in boxe il are numai cand cupleaza modulatorul.Daca ar fi de vina fisele ar avea paraziti si pe radio dar el nu-i are.Eu cred ca-si cumpara fise degeaba si tot nu-si rezolva problema.
Mr_Devil83
Pai in cazul asta sa ne gandim ca modulatorul ala fm are o bucla de masa de toata frumusetea in el?

Ce se intampla daca motorul este oprit? Modulatorul mai bazaie sau functioneaza normal?
ionut L.
daca motorul este oprit modulatorul functioneaza ok
djasu82
Asadar ai impulsuri parazite de la alternator bobina de inductie ... care introduc paraziti in modulator si acei paraziti sunt modulati. Se poate faceun mic filtru pi de tip CLC sau un filtru trece jos LC se mai numeste si filtru de deparazitare . Acest filtru se gaseste la mai toate casetofoanele auto ori sunt incorporate ori sunt externe in cutiute negre si gaseste in ele o bobina si doua condensatoare. Unu pentru decuplarea curentilor de joasa frecventa si e de capacitate mare gen la 1000uF/24V si inca un condensator de 100nF pentru decuplarea impulsurilor de inalte frecventa carepot la nastere de la alternator sau de la bobina de inductie. Deci trebuie decuplata alimentarea modulatorului prin acel filtru . Se intercaleaza filtrul intre + plusul modulatorului si un plus de la baterie sau briceta altfel nu rezolvi nimic. Impulsurile sunt de forma simialternanta.
ovidiun
Cred ca o solutie ar fi nu stiu ce caseta minune care protejeaza de asa ceva. Nu stiu sa explic prea bine, am fost cu casetofonul meu ca mergea pe radio. Fiind prima data cand il dadeam jos (masina e cumparata de curand), am vazut cutiuta legata inainte de alimentare. Electricianul era foarte convins de necesitaea casetei si a inceput sa o laude.

Poate stiti voi mai bine ce e.
Mr_Devil83
Un filtru pe alimentare. Posibil si o siguranta incorporata in el.
djasu82
E acel filtru de deparazitare taie impulsurile provenite de la bobina de inductie si de la alternator.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.