Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cutie viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
softboy bad
buna ziua colegi forumisti.....problema mea este urmatoarea..am schimbat cutia de viteze din 4 tr cu una in 5 tr (motor 1289, ambreiaj 180), problema la cea in 5 tr este caraitul cand schimb din tr 3 in tr2 (posibil sincron dus la cutia in 5 )...acum intrebarea este daca pot monta piese din cutia in 4 (pinion ,sincron de a 2 a) la cea in 5 .Am cautat pe forum dar nu sunt lamurit ...nu am gasit nimic concret la problema mea. Va multumesc anticipat pt raspunsuri
petrysorr2006
am desfacut cutii de viteza si in 4 si in 5 dar nu am masurat sincroanele. mai mult ca sigur sunt la fel. parerea mea si un sfat prietenesc mergi la magazin si cumpara un sincron. e 110 mii nu te chinui degeaba ca poate peste vreo cateva luni iti face iar probleme si nu e chiar asa usor sa dai jos, sa o desfaci sa schimbi. acum u faci cum vrei. bafta
Paca
subscriu ce-a zis petrysorr...cumpara inele sincron noi...nu merita sa pui vechituri.
MECCA
pt cineva din cta am nevoie de la o cutie in 5 de un diferential, fara coroana, oala, pinioane sateliti, ax pinioane sateliti, si axul in care intra planetara pe ambele parti.Pret si unde il gasesc.
crystofor
si eu am probleme dar din treapta 1 in 2 si num dau seama ce are
nelu_1985
daca nu caraie si cand dai din a 3-a in a 2-a, nu e sincronul, e dereglata patina si tinde sa intre in marsalier cand tragi in a 2-a...parerea mea...
MECCA
QUOTE(nelu_1985 @ 27 Jul 2008, 17:32)
daca nu caraie si cand dai din a 3-a in a 2-a, nu e sincronul, e dereglata patina si tinde sa intre in marsalier cand tragi in a 2-a...parerea mea...
*


omu a zis clar din 1 in 2.Sincronul de 2 trebuie schimbat, dar daca tot o faci bucati parerea me schimba-le pe toate.costul unui sincron e in jur de 15 lei/bucata.
Muratu
Ma pot lauda, am o cutie de viteza care mai intre doar in marsarier. In treptele 1, 2, 3 si 4 nu intra nici batuta, daca incerc sa o bag in una dintre ele motorul scade in turatie dar nu se intampla nimic. Daca aveti vre-o idee sau chiar cauza acestei probleme va rog sa-mi spuneti.

Nu stiu cum a ajuns in halul asta stiu doar ca a mers taicamiu ultima oara cu ea si cica a inceput dintr-o data sa intre greu in viteze.
djasu82
O desfaci complet sigur sunt furcile sarite de la punct . La mine e blocata in treapta a 5 , debraiaza cand apas ambreajul prinde viteza nu caraie dar nici nu iese din treapta a 5 . Doar ai vin eu de hac sambata biggrin.gif.
nelu_1985
@ MECCA, la crystofor ii posibil sa fie sincronul da trebuia sa caraie si la coborare din 3 in 2, si sa nu intre in a 1-a decat inghetat in loc, cam astea-s simptomele unui sincron dus si mai mult un sincron depaseste 100 lei bun zic, la 15 lei se gaseste doar inel sincron si daca il schimbi doar ala n-ai facut nimic si oricum caraiala se produce datorita uzurii crabotilor care iara nu merita sa-i schimbi ca-s dintr-un material ce tine fix 2 zile...
djasu82
Asta e daca nu mai sunt tratati cum trebuie ... de aceea se duc .
SSilent
QUOTE
subscriu ce-a zis petrysorr...cumpara inele sincron noi...nu merita sa pui vechituri.

QUOTE
parerea mea si un sfat prietenesc mergi la magazin si cumpara un sincron. e 110 mii nu te chinui degeaba ca poate peste vreo cateva luni iti face iar probleme si nu e chiar asa usor sa dai jos, sa o desfaci sa schimbi. acum u faci cum vrei. bafta


voi va auziti? cutiile vechi in 4 tr. sunt sfinte, au piese de 10 ori mai bune, mai precise, si mai rezistente decat pocnitorile astea noi... asa ca io merg pe sincronu vechi, asta numai daca e in stare buna, uita-te si tu atent la dinti sa nu fie uzati, daca sunt ok, ai unda verde wink.gif
nelu_1985
vizual nu iti poti da seama daca merge sau nu , doar in proba; de exemplu mie mi sa intamplat asta, am facut rost de o cutie cu 5 trepte pe nimic si am desfacuto sa vad ce e prin ea, am asamblato la loc ca erau toate bune si frumoase si a doua zi incepe sa caraie in a 2-a mai exact la coborare din 3 in 2 si la turatii mai mari la schimb din 1 in 2; deci cum v-am zis aratau ca noi piesele...asa ca nu iti poti da seama.
Apropo intr-adevar cutiile in 4 trepte is mama lor, se poate incerca utilizarea sincronului de 1-2 dintr-o astfel de cutie, dar trebuie sa fie cu planetare scurte ai sa coincida rapoartele.
djasu82
Am avut 1-2 craboti sariti , azi am umblat la cutie , pinionalele sunt noi nu au probleme , am avut noroc ca nu a sarit carbotul intre dinti ca praf faceam jucaria biggrin.gif.
nelu_1985
cauta niste craboti vechi pentru inlocuire, ca astia noi nu's de nici o treaba, ii pui azi si peste 3 zile........ blink.gif
djasu82
La mine a fost sarita siguranta si asa au iesit acei craboti si s-a blocat pinionul pe balador ma rog ce mai era pe acolo . In fine am rezolvat , am schimbat uleiul l-am pus nou mere super acuma .
nelu_1985
bine ca ai rezolvat si nu a fost mai grav...
djasu82
Da daca se duce acei craboti in partea centrala a cutiei praf facea totul biggrin.gif trosc poc si pregateam pe putin 8 milioane.
Dacia e masina rezistenta pacat de cei care umbla si nu iti spun cea ce trebuie cum a fost .
Alex_84
salut baieti am si eu o intrebare. am cutie in 5.dimineata cand uleiul din cutie este rece nu se incalzeste calumea imi intra treapta a 4 a fara probleme dar cand uleiul se incalzeste in cutie caraie cand bag a 4a ce poate sa aiba si daca fac o pauza intre treapta a3a si a4a nu caraie dar daca urc o panta ce stau dupa ea sa ii fac pauze... ce ar putea sa aiba. mutumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.