Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imi tremura masina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
soulraven
salutari, am si eu o mica problema......imi tremura masina......adica sunt in viteaza 1 sau 2 sau 3 si cand accelerez imi tremura, de la ce sa fie?din carburatie sau din discul de ambreiaj, sa nu lucreze bine......la anumite turatii imi si caraie cand o bag in viteaza....mai trebuie sa slabesc sau sa strang ambreiajul?

offtopic: de ce pedala de frana nu se ridica complect si rame jos cam 10-15% jos..iar frana imi slabeste rau....iar daca o ridic cu piciorul am frane perfecte si e si padala tare......?aveti idee?
slaiciprian
daca ambreiajul caraie, trebuie sa-l mai strangi. de obicei se strange pana dispare caraitul in vitezele inainte, in schimb caraie usor la marsarier.
soulraven
deci mai trebuie strans, dar asta nu insemna ca va tine pedala mai sus?
DaciaPower
QUOTE(soulraven @ 23 Jun 2008, 14:15)
deci mai trebuie strans, dar asta nu insemna ca va tine pedala mai sus?
*


Da, Iti va tine mai sus decat pana acum. smile.gif
soulraven
sa vedem ce fac, joi o iau de la vopsit si sa vad ce draq fac.......ma speriasem rau......
Hacker
La pedala de frana vezi ca ar trebui sa ai un arc. Daca nu il ai pune-l. Ajuta la revenirea pompei la starea initiala. La mine arcul e rupt dar eu am pompa fara servofrana, deci pedala revine impinsa de pompa inapoi.
soulraven
pai am arcul ala, dar nu ajuta prea mult.......
Hacker
Schimbal si o sa vezi diferenta. Daca nu, atunci vezi cu pompa de frana.
Hacker
Poate sa mai o fie o problema, dar nu bag mana in foc. Se poate ca servo frana sa nu aibe destul aer, am vazut la cineva la care tremura motorul din cauza la servofrana. Sper sa ma insel.
baranga
QUOTE(Hacker @ 25 Jun 2008, 10:45)
Se poate ca servo frana sa nu aibe destul aer, am vazut la cineva la care tremura motorul din cauza la servofrana. Sper sa ma insel.
*



motorul tremura cand servofrana trage aer fals....,de fapt servofrana nici nu trebuie sa aiba aer,acolo e vacuum wink.gif
soulraven
am pus arcul ala, dar nu ma ajuta foarte mult, tot devine moala pedala dupa un timp.........alte sugestii?sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.