Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: priza alimentare gpl
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
seb
are cineva idee cum se schimba priza de alimentare cu gpl?


23 Jun 2008, 14:41:
asta se tot rupe.

23 Jun 2008, 14:41:
plasticu negru care vine prins pe aripa spate.

23 Jun 2008, 14:43:
se poate inchide gazul din butelie?
ce operatini trebuiesc facute?
adrianne
din cate stiu, butelia are supapa la admisie si ar trebui sa se inchida singura atunci cand se schimba priza; recomandat este a se lucra cu butelia goala
rokos
nu e nevoie sa ai butelia goala, vazi ca la butelie de unde pleaca tevile cu gaz, sub capacul ala de plastic pe care il desfaci ai un robinet sub forma de surub sau piulita pe care trebuie sa-l strangi.asta e tot.
baranga
de ce vrei sa o schimbi??scapa gaz pe la bila???daca da las-o asa ca isi revine data viitoare cand bagi gaz wink.gif
sorin1983
se scoate intai gazul pe la supapa de alimentare! are supapa de siguranta! se goleste conducta dintre butelie si priza si se trece la treaba:) apasa pe bila aia sa vezi cat iese smile.gif
bygy007
Va garantez ca pe traseul de gaz aint 2 supape una pe priza de alimentare si una pe butelie (de unde stiu? , am facut un pariu cu cineva si am apasat pe bila de la alimentare si nu a iesit tot gazul din butelie) o poti desface linistit o sa iasa gazul de pe teava dintre butelie si supapa , daca nu ai incredere pe butelie sint 2 robineti ca niste discuri inchidele pe amindoua , dar la desfacerea supapei va iesi gazul de pe acea teava
seb
am rezolvat problema,se inchid robinetele(robinetul),dupa care se desface foarte simplu,la mine surubul din interiorul prizei,lasa doar gazul de pe conducta dintre butelie si priza.
va multumesc!
1310
am o intrebare: toate piesele din poza le-ai luat ca set? se poate cumpara doar capacul care acopera priza?
mersi
seb
se poate lua separat,la Oradea(gasequip) am dat 25 pe bucata,da acuma am luat 2 (rezerva).
baranga
QUOTE(seb @ 7 Jul 2008, 08:18)
se poate lua separat,la Oradea(gasequip) am dat 25 pe bucata,da acuma am luat 2 (rezerva).
*



radmasa.gif radmasa.gif 4 lei bucata la noi la slobozia,sper ca vorbim de acelasi lucru si anume capacul prizei de alimentare,daca nu imi cer scuze biggrin.gif
1310
Mersi Seb,
dar unde e gasequip? ca eu am luat masina cu gpl instalat?
intreb si ca si baranga: 25 de lei noi setul?
seb
doar plasticu negru,stiu, mi se pare mult,dar nu am avut ce face.

8 Jul 2008, 10:44:
bucatile alea trei din poza.

8 Jul 2008, 15:30:
gasequip,pe strada de la maternitate in capat, mergi pe drumul neasfaltat cam 100m.
1310
mersi de sfat seb;
intradevar pare scump pt buc. alea de plastic..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.