Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: viteza 1 dacie 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
daciaclub-unu
Cum pot sa introduc in viteza 1 in timp ce merge masina? (la o dacie 1310)
Ov
teoretic nu ar trebui sa mearga. Practic, depinde de masina. Poti sa incerci prin dubla debreiere (scoti din viteza, dai drumul la ambreiaj, mai apesi o data si bagi iar) sau cu multa forta smile.gif
paulp
urmata cit de curind de o revizie temeinica a cutiei de viteze si inlocuirea pieselor stricate wink.gif
Adrian_Solenza
QUOTE(unu @ 4 Jan 2005, 11:19)
Cum pot sa introduc in viteza 1 in timp ce merge masina? (la o dacie 1310)
*



Pai de ce vrei sa faci asta? NU merge! Omori cutia! Vrei frana de motor? Da-i a doua ca tine biggrin.gif
RIon
bine, bine, dar sa stim si noi... de ce vrei sa faci asta, cu ce scop???
DACIA-Wrc
eu pot sa bag in mers si`n treapata 1 de viteza
merge si`n frana de motor biggrin.gif
ii bai sau ii rau?
am incercat de cateva ori sa ma opresc cu masina fara sa folosesc frana...
nu de alta dar eram curios sa vad daca ma tine...ca frana de mana nu mai am...si noah test
mi`o cam luat umpic sa ma opresc...dar s`o oprit
oare se distruge repede cutia daca`i dau din 4 1 dar trecand si prin 3 si 2?
am sanse sa cedeze daca o mai mai incerc o data?
free_fiber
Cum adica fratilor sa bag in trapta I din mers? Nu trebuie sa intre in orice treapta la orice viteza (mai putin marsalieru can masina merge inainte)?

Ce.. daca merg cu ea scoasa din viteza pana de la 50km/h la 5 km/h si bag in trapta I nu merge? La mine merge.... (io-s mai incepator asa biggrin.gif)
paulp
QUOTE(free_fiber @ 6 Jan 2005, 18:33)
Cum adica fratilor sa bag in trapta I din mers? Nu trebuie sa intre in orice treapta la orice viteza (mai putin marsalieru can masina merge inainte)?

Ce.. daca merg cu ea scoasa din viteza pana de la 50km/h la 5 km/h si bag in trapta I nu merge? La mine merge.... (io-s mai incepator asa biggrin.gif)
*



De sincroane, portsincroane, inele distantiere, pene de fixare, ai auzit?
Sint in cutie, si au un rol foarte bun, dar succes in a le distruge.

Nu trebuie sa intre in orice treapta din mers. De asta viteza I si marche-arrier-ul sint nesincronizate. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.