Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: chiuloasa de 1300 pe motor de 1400
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
zamouse
salut stiu ca sa tot facut posturi pe tema asta dar prin toate posturile pe care m-am uitat nu sa stabilit exact daca se poate monta o chiuloasa de 1300 pe un motor de 1400 , nush daca injectia conteaza. As dori si eu daca se poate pana la urma sa nush ce sa mai fac nu imi permit sa iau alta chiuloasa noua de 1400 si am una de 1300 in stare foarte buna. Se poate monta sau nu. Daca nu! Atunci exista vreo diferenta majora care nu permite fuctionarea buna a motorului cu chiuloasa de 1300?
baranga
merge,dar vei avea un motor comprimat,chiar daca chiluasa de 1300 nu a fost rectificata,daca a fost rectificata mai rau,vei avea mici detonatii pe esapament care nu stiu daca o sa-ti convina......
Muttley
Are si alta arhitectura chiulasa de 1.3 fata de cea de 1.4 injectie.
SGM.MYKE
Cu comprimarea depinde de cota chiulasei, dar o sa aiba un dezavantaj din cauza supapelor de admisie care la 1300 sunt mai mici decat la 1400 si in felul asta o sa restrictioneze fluxul de amestec carburant.
MaLyTyOsU
iarna merge sa montezi o chiulasa de 1.3,dar vara se va incinge.forma camerei e putin diferita intre cele 2.
zamouse
ok se poate monta. multumesc. acum e cum se face sa fac ca sa nu imi dea explozii ce se poate face? pot sa ii pun o garnitura ceva mai groasa ceva sau io stiu o platbanda de cupru ceva?
Muttley
Daca chiulasa de 1300 e la inaltime nominala si are fata plana pune-o asa si spera sa mearga ok.
pavel_daniel
nu prea are cum sa mearga chiuloasa de 1300 pe 1400 deoarece difera diametrul cilindrilor
zamouse
se poate pune ceva?
emircea
Chiuloasa de 1,3 se poate pune peste 1,4, dar ii pastrezi rampa ei de culbutori. Supapele de admisie sunt identice.

Masori cu seringa volumul camerei de ardere la chiuloasa de 1,3 planata; sa zicem ca e v (cm cubi). Calculezi (1398/4+v)/v; daca iese mai mare de 10,5, nu o folosesti (sau o folosesti pe riscul tau).

Garnitura de chiuloasa o folosesti pe cea de 1,4. Ca sa nu ai detonatii, folosesti benzina minim de 95.

Am pus chiuloasa de 1,3 peste motor de 1,6 - carburatie; folosesc GPL si benzina minim 95 si nu am probleme cu detonatiile. Am si radiator mare, preventiv, sa fiu sigur ca am racire suficienta. Am facut si un topic, ceva cu 'rk de motor' daca vrei mai multe detalii, cauta-l si spor la citit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.