Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frane slabe
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tiger_style91
Salut!! Am si io o Dacie breack din 93 si de cand iam schimbat sabotii pe spate nu mai am franele la fel de bune ca inainte(sunt fff slabe pe spate) si pedala se duce destul de muult, aproape pana la 3 sferuri din cursa ei k sa tina franele. I-am schimbat grniturile pompa si de la pistonasele din spate; s-a simtit o mica diferenta la franare smile.gif (se mai intarise pedala) dar acum iar este f moale si cu cursa lunga sad.gif .
Va rog sa ma ajutati , poate a mai patit cineva sa ceva, k io unul nu stiu ce sa-i mai fac. Multumesc anticipat.
pavel_daniel
Eu cred ca nu ai probleme cu franele.Repartitorul are rolul de a regla cantitatea de lichid pe care o trimite la cilindrii de frana spate in functie de incarcatura.Daca le verifici cu masina goala repartitorul nu deschide numai putin.Tousi poti verifica daca ai aerisit bine franele spate.Succes.

26 Jun 2008, 11:29:
Trebuie sa verifici si functionarea sistemului de reglare a jocului la saboti.
Adrian_Boy
Nu ai scris nimica de aerisirea franelor, aceasta operatiune este obligatorie, pentru ca altfel franele sunt spre Zero wink.gif

Reglaj la saboti ai ? Refa reglajul manual, dinte cu dinte.

Functia search te ajuta mult.
Minel
QUOTE(pavel_daniel @ 26 Jun 2008, 11:28)
Repartitorul are rolul de a regla cantitatea de lichid pe care o trimite la cilindrii de frana spate in functie de incarcatura.
*




Le-ai incurcat .. dry.gif
Repartitorul este altceva ,este situat pe punte si are rolul de a repartiza (imparti ) lichidul de frana la amblele roti ,stanga si dreapta
Limitatorul este plasat in partea din spate al autovehicului si este cuplat in circuitul de frana principal .
Rolul sau este de a limita presiunea care se transmite catre franele rotilor din spate ,in functie de incarcatura puntii spate , stiut fiind ca in timpul franarii,sarcina dinamica schimba repartitia greutatii pe punti , in sensul incarcarii rotilor din fata si descarcarii celor din spate .
ydaniel
ce saboti ai bagat?
badboy_marius
la dacia din 93 ai autoreglarea aia cu dinti de soarec.
vi_escu
Daca ai aerisit franele si problema persista incearca sa tragi frana de mana cativa dinti. Daca pedala se intareste atunci ai distanta prea mare intre saboti si tambur. Autoreglarea pe spate mai da si chifle (uzuri).
Florin_d_1300
La cati km trebuie aerisite franele?
vi_escu
Nu este o regula. Simtomele sunt pedala elestica sau moale (trebuie sa faci pedala sa tina frana).
pavel_daniel
Mai MINEL! Spune-m si mie,te rog unde este pozitionat LIMITATORUL ca eu nu-l gasesc.Sau numai la modelul tau exista?
Minel
QUOTE(pavel_daniel @ 26 Jun 2008, 19:28)
Mai MINEL! Spune-m si mie,te rog unde este pozitionat LIMITATORUL ca eu nu-l gasesc.Sau numai la modelul tau exista?
*




Mai Pavele mai , sigur nu ai asa ceva montat pe circuitul de franare (ti l-am si marcat cu rosu ) ???? blink.gif
M-as indoi ca masina ta sa nu il aiba sau mai sti.... dry.gif
tiger_style91
Multumesc pentru tot baieti;)biggrin.gif . Am sa mai aerisec franele si sa schimb limitatorul(ala care limiteaza lichidul de frana pe spate in functie de greutate).
PS. pedala este elastica si nu stiu de ce. Poate fi lichidul de frana compresibil? Ce imi recomandati?
pavel_daniel
Mai MINEL! Trimite-mi te rog si o poza cu locul unde este pozitionat repartitorul.Multumesc.
Minel
QUOTE(pavel_daniel @ 27 Jun 2008, 07:35)
Mai MINEL! Trimite-mi te rog si o poza cu locul unde este pozitionat repartitorul.Multumesc.
*




Daca discutam despre Dacia sigur ai si tu limitator ,dar daca discutam despre alte modele ,in cazul tau (ceea ce reiese din semnatura ) Trabant , nu intru in detalii pt ca nu stiu instalatia de franare la acest model .
Nu o sa pun nici o poza cu limitatorul , (aparat foto lipsa ) dar o sa incerc sa iti explic (cat de cat ) zona unde o sa il gasesti asta daca ai DACIA si nu TRABANT .
Limitatorul o sa il observi pe partea dreapta spate al autovehicului ,
Este montat pe caroserie cu 2 suruburi M6 parca , si este situat sub planseul de la bancheta spate pe traversa caroseriei .
Ideea ar fi sa te bagi sub masina si sigur o sa il gasesti , asta in cazul ca te intereseaza ....

Ti-am pus 2 poze unde se gaseste Limitatorul si care este Repartitorul si unde se afla acesta ,sper ca ai inteles .... dry.gif
cosminus
Pedala elastica = aer in instalatie
Laurentiu NEGRUS-COSTIN
QUOTE(tiger_style91 @ 26 Jun 2008, 10:46)
Salut!! Am si io o Dacie breack din 93 si de cand iam schimbat sabotii pe spate nu mai am franele la fel de bune ca inainte(sunt  fff slabe pe spate) si pedala se duce destul de muult, aproape pana la 3 sferuri din cursa ei k sa tina franele. I-am schimbat grniturile pompa si de la pistonasele din spate; s-a simtit o mica diferenta la franare smile.gif (se mai intarise pedala) dar acum iar este f moale si cu cursa lunga sad.gif .
Va rog sa ma ajutati , poate a mai patit cineva sa ceva, k io unul nu stiu ce sa-i mai fac. Multumesc anticipat.
*


Buna,
Fiind posesor de Break iti explic ce am patit personal; am schimbat si eu cilindrii receptori pe spate (cumparati din magazin, facuti de SRL-uri cu garnituri deja montate); dupa acest lucru aveam frana doua zile, apoi aeriseam circuitul si tot asa; am fost la diversi "mecanici" si "sfatuitori" ; asa am ajuns sa inlocuiesc pe rand: pompa, etrierele fata, racordurile flexibile fata, repartitorul de frana, chiar si teul central si conductele fixe de pe puntea de spate; acelasi rezultat...; intr-un final un mecanic mi-a spus ca cilindrii facuti de SRL-uri vin gata montati dar cu garnituri de berllina pe cilindri de Break (berlina 20 mm, break 22.2mm); mi-am schimbat garniturile si de atunci nu mai am probleme cu franele
Tiberiu-Andrei
QUOTE(Minel @ 27 Jun 2008, 09:27)
Daca discutam despre Dacia sigur ai si tu limitator ,dar daca discutam despre alte modele ,in cazul tau (ceea ce reiese din semnatura ) Trabant , nu intru in detalii pt ca nu stiu instalatia de franare la acest model .
Nu o sa pun nici o poza cu limitatorul , (aparat foto lipsa ) dar o sa incerc sa iti explic (cat de cat ) zona unde o sa il gasesti asta daca ai DACIA si nu TRABANT .
Limitatorul o sa il observi pe partea dreapta spate al autovehicului ,
Este montat pe caroserie cu 2 suruburi M6 parca , si este situat sub planseul de la bancheta spate pe traversa caroseriei .
Ideea ar fi sa te bagi sub masina si sigur o sa il gasesti , asta in cazul ca te intereseaza ....

Ti-am pus 2 poze unde se gaseste Limitatorul si care este Repartitorul si unde se afla acesta ,sper ca ai inteles .... dry.gif
*




Minel zice bine,ca deobicei! tongue.gif Una-i repartitoru,e un jaf de piesa prins pe puntea spate din care se despart 2 conducte,e un fel de T-eu.Limitatorul(nu mai explic ce rol are ca n-are rost)tot in partea spate se gaseste,prins pe planseu.Are conectata o tija de el care ar trebui sa-l ajute la "deciderea" cantitatii de lichid trimisa catre rotile spate.Dupa conducta se duce-n repartitor unde face split in doua si ajunge la roti.
tavykbt
Salut! Acum 2 saptamani mi-am schimbat repartitorul de frana pentru ca imi curgea cate putin si dupa un anumit timp nu mai aveam frane. Am facut franele beton, aerisit instalatia. Ieri seara am vrut sa plec cu masina, si surpriza, pedala in podea ohmy.gif. Nu curge lichid pe niciunde, limitatorul e uscat, lichid in borcan la acelasi nivel. Frana e elastica, prinde in podea. Unde sa mai fie problema acum??? Sper sa imi raspunda cineva cat mai repede ca sunt disperat sad.gif
ab05mlw
verifica pompa de frana.. servo, se poate sa se fisurat vre`o garnitura si scapa presiune, sunt 2 pistonase si alea mai fac figuri, e cam greu sa le schimbi daca nu stii cum se aierisesc.

6 Aug 2008, 01:06:
ps. repartitorul il poti da jos si sa il cureti ff bine, de obicei nu se prea schimba doar daca curge si nu se poate etansa.
ydaniel
daca tot cumparati piese noi,luati macar de uzina:)
Sorin_18
am si eu o nelamurire legata de frane,sabotii sunt noi,frane am,frana de mana tine.dar uneori la franare se aude scartait la roata de pe spate stanga,care ar fi cauza??masina este cea din semnatura
ab05mlw
se poate sa fii intrat ceva la tamburi in spate desfa si vezi ce ii pe acolo. sufla cu ceva si pune la loc dar incet sa nu se puna prafu pe vaselina ca`i bai...
Sorin_18
o sa verific,posibil sa fie vrun gunoi
tiger_style91
va multumesc pt sfaturi;) azi am aerisit din nou franele si a iesit o gramada de aer:P. acum pedala e k piatra si masina se franeaza la cea mai mica atingere a pedalei:D:D:D:>:>
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.