Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tremura masina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vic24
Salutare tuturor !
O noua nedumerire: observ ca intre 40 - 60 kmh masina tremura stanga - dreapta (nu foarte tare, dar se simte). Peste si sub viteza mentionata nu pare sa tremure. Nici daca e accelerate nu se simte (dar aici cred ca e vorba de perceptia mea, care nu mai e pe faza). Deci o simt la turatie redusa (2000), in jurul a 50 kmh. De obicei cu a patra, desigur. Mentionez ca daca bag a cincea si o tin usurel sa nu se subtureze, parca se simte mai putin....... ce sa fie ? la ce sa ma uit mai intai ? multumesc....
Minel
Daca "tremura " intre relanti si turatii medii, e din avans si reglaj carburatie la relanti, daca se intimpla la turatii medii spre inalte, pompa de "sprit"..
Deci, regleaza avansul si incearca sa deschizi acel surub de amestec (impropriu numit "de aer") cu 1/2-1 tura; daca nu se mai bilbiie, e de acolo, nu ai reglat bine relantiul. Verifica si cele 3 gauri de repriza.
Adrian_Boy
Daca simti un tremurat din toata masina, ai multe de suspectat biggrin.gif

Janta stramba, anvelope tocite, discuri de frana, rulmentii pana la carburator, delcou, bujii, etc.

Important e sa le elimini pe rand si sa localizezi de unde vine tremuratul.

Asa ai luat masina, sau a inceput sa faca pe parcurs ?
djasu82
Sau benzina proasta asta am observat eu azi culoarea la amestec e galbena indiferent cum as regla carburatorul sa pastrezi proportia maxima de inflamare. Am verificat cu color tune iar pe post de carburant am avut de la petrom carera 95.
Adrian_Boy
Daca ne-am permite toti acel "tunet" ce bine ar fi tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.