Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie viteze 5 trepte
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
yon
sal. acum cateva zile incercand sa inlocui cablul de kilometraj am avut neplacuta surpiza ca acel capat de cablu de intra in pinion sa se rupa in cutie. M-ar interesa niste solutii caci la cati mecanici am fost toti se feresc sa imi demonteze capacul cutiei, si as vrea sa stiu daca ar mai fi vreo solutie de remediere. daca ultima solutie ar fi demontarea capacului vreau sa va intreb daca o pot face eu caci toti mecanici pe careii cunosc se feresc de aceasta operatiune, cica nu merita pt 50 de lei pe care lii pot da eu mad.gif
ionut.tanase
Sincer, eu am schimbat chiar de curand cablul de kilometraj dar nu pot intelege cum ai reusit sa-l rupi. Mai mult de atat, sa zicem ca l-ai rupt ... dar tot nu pot sa inteleg cum de nu poti sa-l scoti pentru ca dupa ce desfaci surubul care vine perpendicular pe capatul cablului ar trebui sa iasa foarte usor.
Vino cu mai multe detalii te rog ... eventual o poza!
yon
da ionut de acord cu tine era o operatiune relativ simpla dar la mine masina fiind cumparata relativ de curand cei care au lucrat inainte la ea au cam facut ce ia taiat capul si au reusit sa faca in asa fel incat captul cablului sa ramana blocata in pinion. acum ca sa iti raspund la intrebari. pai in primul rand capatul acela de fier care vine fixat cu acel surub perpendicular l-am slabit si deoarece nu iesea decat pana la un punct am mers cu ea pe un canal si am fortat cu o surubelnita mai mare in el moment in care capatul acela patrat care intra in pinion sa rupt relativ usor fara prea multa rezistenta(cred ca era pe duca oricum).acum am o mare problema pt ca nimeni nu se baga sa imi desfaca capacul caci spun ei ca e o operatiune greoaie si nu se merita.

30 Jun 2008, 16:09:
apropo de poza. imi pare rau dar momentan nu am nici un fel de aparat foto sau camera cu care sa pot filma sau poza sad.gif
ionut.tanase
citeste aici si poate vei gasi rezolvarea la problema ta:
http://www.daciaclub.ro/Problema-pinion-vi...103547-s30.html
pavel_daniel
Pentru a-ti rezolva problema nu ai nevoie decat sa desurubezi surubul de siguranta si cu un cleste sa rotesti si sa tragi afara din cutie adaptorul (capatul acela cilindric care iese din cutie).Succes
pcostica
nu trebuie demontat capacul de la cutie!Se schimba doar pinionul de la kilometraj cu suportul aferent asa cum a zis Pavel.
Bafta!
yon
multumesc de sfaturi cred ca o sa incerc sa scot suportul acela cu tot cu pinion chiar cu riscul sa trebuiasca sa il schimb. e aiurea sa nu stii cu ce viteza mergi mai ales la foamea de bani a politistilor din olt. smile.gif
ionut.tanase
Despre acel suport (bucsa kilometraj) vorbeam si eu cand te-am pus sa citesti linkul de mai sus. Succes la reparat ... oricum nu cred ca vei avea probleme in schimbarea ei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.