Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tremurat peste 60km/h...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
to_the_limit
dupa ce am rezolvat in prp de 80% problme cu aprinderea si pus benzina de la omv..masina sta in relanti..e ok..dar..tremura ingrozitor peste 60 km/h..tremuratul se amplifica odata cu cresterea vitezei la 90km/h (atat am avut curaj sa-i dau) deja tremura crunt si tineam volanul cu amandoua mainile si huruia crunt..a intrat intr-o rezonanta ..cred si a frant repede...

mentionez ca masina nu imi apartine...ia s-a schimbat ambreiajul cu tot ce presupune acum 2 luni si de atunci nu s-a mai mers cu ea decat ziele astea,mai nou cu simptomele astea...

idei..macar sa stiu ce sa le zic la cei de la service ca nu inteleg nici ei mare lucru..am vazut cat sunt de pregatiti...

va multumesc
MMihai
hmm.. de cand nu ai mai facut directia la ea?
to_the_limit
2 lun,i dupa ce am izbit-o violentt de o bordura cu rotile blocate la 40 la ora..e un topic pe aci pe tema asta...
geo76com
Ai putea sa incerci intii sa echilibrezi rotile sa vezi daca se mai diminueaza, vezi daca nu este ceva bulit in articulatii si abia dupa aia sa iti faci directia. Daca iti faci directia si ai ceva naspa pe la ea in articulatii o faci degeaba.
to_the_limit
pai ala cand mia facut directia in 5min si iam dat 500 de mii nu vedea daca e bulit ceva in articultii??

ca l-am intrebat si a zis ca e ok..totul..

ma gandeam la ceva legat de tampoane din cutie etc...apropo de ambreiaj...
geo76com
Daca ai tampoane rupte la cutie nu simti asta in volan. Eu am avut tampon rupt si huruia la viteze mari dar in volan nu era nimic. Daca la articulatii e okay ( dupa acum a spus ala care ti-a facut directia ) insemna ca e ceva din roti, poate una descentrata sau chiar o janta naspa. Sau ai ceva chiar la caseta de la lovitura in bordura. Eu zic sa o incerci pe o strada mai colturoasa sa vezi daca auzi ceva suspect in mers asa pe la 30 km/h, poate se simte ceva chiar in volan.
to_the_limit
pai asta e faza...:

deci la 20-40 km/h ora aud un huruit sub ea..din ea draq..ca nu stiu exact..de tras trage ff putin dreapta...

inintail am dat vina pe planetare dar se pare ca nu e asta,ca nu bat in curbe decat daca intru tare si accelrez..deci nu e asta

in concluzie huruie pana in 60km/h incet...dar se amplifica dupa 60 si cu tremurat...

nu stiud aca rupt...sau pus prost draq stie ..poate vreun tampon de la motor ( nu e tot acelasi,nu?)

faza e ca boul de mecanic nu stium cum a montat acoolo ambreiajul ca ,acumd aca apas ambreiajul haraie ..cica ar fi rulmentul prost uns..de aia ma gandesc la tampoane..

geo76com
Cred ca ar trebui sa schimbi mecanicul. biggrin.gif Cind ai schimbat discul ai schimbat si placa si rulmentul ? Poate nu au fost puse corect sau cine stie poate nu sint bune piesele (se mai intimpla). Daca esti pe loc si o accelerezi huruie si tremura ? Incearca sa impingi putin motorul sau cutia cu o ranga cind o accelerezi pe loc sa vezi daca se schimba sunetul sau daca se misca mult componentele.
to_the_limit
s-a schimbat tot :placa,rulment,disc..tot nou-noutz..

pe loc daca accelerez..nu stiu..parca se aude un huruit..dar mai pregnat e in mers...ti-am spus pana la 50km/h cand incepe sa tremure..

amsa ma uit la motor...cum zci tu..azi cand ies de la treaba

un prezon slabit...poate face asa sau bate ..bate tare..?
to_the_limit
am schimbat 2 tampoane de la cutie...tremura..mai putin..adica de pe la 80 in sus..dar se simte in volan..vibratiile...

haide-ti chiar nimeni nu ma poate ajuta,ca la service sunt mai prosti ca noi,am vazut eu...si imi iau si bani degeaba...
michimaus
punctul 1-te duci la un service bun si la un mecanic pe care nu-l stii.pt ca in caz ca nu face treaba buna sa te reintorci si sa-l iei de gat fara remuscari.
punctul 2-huruitul in drum drept poate fi si sugt sigur ca e de la rulmentii de la roata.
punctul 3-in timpt ce se verifica directia si suspensia tu te duci si echilibrezi rotile,verifici sa nu cumva sa trebuiasca roluite...
punctul 4-dupa ce directia rulmentii suspendiile sunt ok,pui rotile care sunt si ele ok
intre punctul 3 si punctul 4 daca tot masina e sus (pe elevator) verifica si franele.
punctul 5-dupa ce o dai jos de pe elevator treci imediat cu ea pe la bracaj.acolo verifici unghiurile si ce se mai face pe acolo.
punctul 6-platesti la service ceri factura si pleci la test de drum.acum pe o strada dreapta ar trebui sa dai drumul la volan si sa nu traga stanga sau dreapta(si asta la viteza mai marisoara-peste 50)
daca continui sa auzi haraiala te reintorci la service,dai cu ei de pamant,ameninti pe acolo si te pui iar pe asteptat.
de preferat ar fi totusi ca inainte sa se apuce mesterul de treaba,sa faci un drum cu el ca sa-si dea seama cam ce ar putea fi si sa ii vina mai usor.
dupoa toate astea ar trebui sa ai cam alta masina.
bybystrocel
SI EU AM PATIT CAM LA FEL, DUPA 60/H TREMURA DE O LUAU DRACII, SI GHICI CE ERA?
UN CAUCIUC CARE AVEA RUPT IN EL CORDAJUL SI LA VITEZE MARI SE DEFORMA, AM SCHIMBAT CAUCIUCUL SI GATA.
Ov
bybystrocel, incearca sa nu mai scrii cu litere mari CA INSEAMNA CA TIPI LA NOI.... si nu am vrea asta, nu ? wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.