Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce alegere ati face ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Diverse - Dacia Sandero
vic24
Intrebarea are o urma de stupiditate, si suna cam asa: daca ati avea o suma fixa pe care ati vrea sa o dati pe sandero, ce ati prefera (repet, buget fix) : laureat 1.4 (deci cu ac) sau preference cu 1.6 ? desigur ca cele doua sunt diametral opuse (depinde ce vrei - motor sau ac) dar as dori sa ma orientex si dupa sfaturile voastre. Pe mine unul ma incanta atat aerul cat si motorul mai serios tongue.gif Asadar..... ?
driverx
Mai cauta bine pe forum ca s-a tot discutat problema asta, chiar recent. Dar totusi, sa nu zici ca is rau, te pot scuti de cautari, pentru ca raspunsul este 1.6. 1.4 iei doar daca vrei sa regreti dupa un an de la achizitionare, mai ales daca folosesti masina si la drum lung, nu doar in oras. E vorba de 400E parca. Da acesti bani fara sa clipesti.
argon
sa mergi tu la drum lung fara AC wacko.gif Ai incercat sa deschizi geamul la mai mult de 120 km/h? la drum lung, nu pentru 10 minute. probabil ca nu, ultima ta rabla fara AC nu prindea atat biggrin.gif
dizzy
Daca bugetul e fix ia 1,4 cu AC
Daca nu, ia 1,6 cu AC
Nu as mai lua in ziua de astazi masina faraAC
DUZZ
intre 1.4 cu Ac(laureate) si 1.6 fara Ac(preferance ) parerea mea este ca fara apel 1.4 cu AC. Chiar daca devine puturoasa cu AC , ai ceva conditii , si masina devine lenesa la trepte mici (1-2-3) pt ca la drum lung nu vei simti diferenta prea mare intre a merge cu AC si fara AC la o viteza de 100Km / ora . Daca mai ai ceva banuti iti iei varinata 1.6 cu AC si ai si capra si varza.
neumann
1.6 cu AC wink.gif
Acuma serios, daca ai a 2-a masina de concediu sau mergi in concediu fara masina, sau iei sandero pentru a circula in oras doar, poti lua 1.6 Da atunci la ce ti-ar mai trebui 1.6 daca o folosesti doar in oras? Oricum ai da-o tot la masina cu AC ajungi.
Motorul de 1.4 75 cp era suficient pentru supernova/solenza. Probabil sandero nu e cu mult mai greu (ma gandesc ca or fi vreo 60-80 kg in plus, adica greutatea unei persoane). Mergi si tu cu maxim 4 oameni in masina, si o sa traga bine wink.gif
ageana
Decat 3000 cmc, mai bine 1000 + AC.
As alege AC-ul oricand, fara ezitare, in defavoarea cilindreei.
marksman
A/C oricand
vic24
OK, cam aveti dreptate, va multumesc pentru detaliere. merg pe AC, daca nu se poate decat 1.4 asta e, incerc totusi sa mai pun ceva si sa iau 1.6 cu AC...... doamne ajuta ! rolleyes.gif
Shush
In dilema asta am fost si eu cand mi-am luat Loganul. Am ales 1.4 cu AC. Majoritatea drumurilor pe care le fac fiind in oras nu regret alegerea facuta.
yo9hrb
Eu mi-am luat 1.4 cu AC. De ce 1.4? Pentru ca nu ma ocup cu liniute, oricum nu alerg cu mai mult de 120...130 km/h (la viteza asta ajungeam si cu batranul break de 64 CP) iar la un drum lung (de ex. de la Ploiesti la Suplacul de Barcau) nu scoti viteza medie peste 70 km/h. Nu tractez nici remorci. Deci nu mi-au trebuit cei 15CP in plus. Nici macar nu a fost vorba de bani, asta a fost optiunea mea de la inceput. N-am apucat sa merg mult cu ea, dar sunt multumit.
oboman1980
Cu siguranta ca as lua 1.4 AC. Nu sunt adeptul vitezei si deci prefer AC.
razvy82
SI eu tot un 1,4 cu AC as alege fara sa ma gandesc prea mult. Exact in aceeasi situatie am fost si eu acum 1 an cand mi-am cumparat Loganul si nu regret decizia luata. rolleyes.gif
oboman1980
QUOTE(driverx @ 3 Jul 2008, 07:59)
Ei vezi? Ia mergi tu mai mult, ia tu masina pana in turcia, mai fa o Europa pe pante mari, eventual si incarcat + aer conditionat si o sa ajungi nervos acasa. Pt ce? Ca nu ai fost "adeptul vitezei"?
*



auzi altii fac europa cu masini cu motoare de 1.2 si cate 4 in masina si nu se mai plang ca masina e puturoasa.

Aici era vorba de un buget fix si de 2 variante.

Eu daca imi iau cu siguranta as alege varianta:

Prestige 1.6 MPI 90 CP 9850 EUR 36107.14 RON

adica aia ce-a mai de top.

Dar momentan trebuie sa mai astept sad.gif sad.gif sad.gif
IRONICK
QUOTE(driverx @ 2 Jul 2008, 15:37)
Come on, ce te tine sa mai pui 400E?
Pe tine ce te tine sa mai pui cateva mii de euro peste 12.000 ca sa iti cumperi masina? A?

Pentru initiator: alege varianta cu confortul cel mai bun, adica cu ac. Pentru nimic in lume nu as da aia 15cp in plus pe ac.
razvan_3asy
1.4 + AC pentru asta am si optat icon_mrgreen.gif
B-39-ZOZ
in situatia unui buget fix da 1.4 cu A/C clar dar cat de fix poate sa fie bugetul ala ca sa mai pui 4-5 sute de euro ... chiar merita
bobocul
4-5 sute de euro? Dar taxa de inmatriculare care este pt 1,6 mult mai mare, nu o pui la calcul?
unEL
1,4 cu AC
In ziua de azi sa-ti cumperi masina fara AC e crima.
Si daca bugetul e limitat gindestete bine. Pt. dupa urmeaza taxe de inmatriculare, RCA ... care daca mai sint si pe persoana juridica te rup.
Dar nu renunta la AC.
Si daca tot vrei putere ... faci o resoftare si gata.
BZN
AC-ul a fost unul din motivele care m-a facut sa-mi cumpar o a doua masina...Cand s-a pus problema cumpararii ei, am discutat cu cineva apropiat care mi-a spus ca NU MA LASA sa imi iau 1,4... Ce as face in locul tau? Pentru cei 400 in plus as face un credit la banca care ar duce la 1,6 & AC...
Initial am vrut sa vand Tico-ul dar nu am mai facut-o, merg f mult in oras, este mult mai practic, dar cand este cald ramane in parcare...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.