Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Filtru de polen
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Imbunatatiri - Dacia Sandero
Pages: 1, 2
vdnick
Salut,

Stie cineva... la Sandero exista posibilitatea montarii unui filtru de polen?
Ma intereseaza daca cei de la Dacia au gandit problema si au amenajat acolo...
Shush
Au amenajat acolo, dar nu in bine happy.gif
slaiciprian
adica?
IRONICK
Ce-i asa de greu sa va uitati la pozele puse pe forum de ceva timp cu aeroterma de Sandero si sa trageti o concluzie?

[attachmentid=1627459025]
vijelie
QUOTE(ssilviu @ 2 Jul 2008, 10:23)
Si uite asa iar ajungem sa fim absurzi.
*


Adica... ph34r.gif
IRONICK
O poza cu dedicatie pentru absurzi ...

[attachmentid=1627459029]
vdnick
Nu stiu de ce reactioneaza unii asa... sunt foarte destepti si le place sa isi etaleze superioritatea probabil.

Imi cer scuze ca nu m-am gandit sa caut despre aeroterma sandero...

Oricum din poze am inteles ca e acelasi sistem idiot...
Sper ca am inteles bine.

Multumesc
klaus
Ca raspuns on topic: da, exista posibilitatea montarii unui filtru de polen.. Dar nu din fabrica.
Tudor B
Poate se monteaza invers, adica cu clipsul in partea de sus.
cbogdy
Hello IRONICK! Imi place :> esti de neschimbat smile.gif

On topic:
Pare a fi acelasi lucru ca la LGN... deci?
Concluzia:
Se taie plasticul si se pune filtru de Clio3 smile.gif

Multa bafta!
Shush
Nu prea ai inteles smile.gif Poza cu dedicatie pentru absurzi este chiar de la Logan. Poza de la Sandero e putin mai sus. Si din cate se observa e putin schimbat si va fi mai greu de taiat/adaptat.
klaus
Pipait comparativ parea si un pic mai lata gaura decat aia de la logan, deci s-ar putea sa fie nevoie de sablon la taiere, ca sa nu se taie prea mult
DomnulK
da e cu cca 1 cm mai lat si cred ca aeroterma si filtrul de polen vin de la alt model nissan.
invers nu ai cum sa-l pui ca nu se poate clipsa in margine.
am studiat in toate felurile. mai tre sa gasesc un sandero facut praf sa pot sa decupez acolo sau sa desfac sa vad cum e inauntru.

p.s. valabil si pentru phase 2.
Amedeus
Atentie excl.gif E deja un post cu cineva care a gaurit vaporizatorul pe cand incerca sa monteze filtrul de polen.
DomnulK
QUOTE(Amedeus @ 6 Aug 2008, 23:38)
Atentie excl.gif  E deja un post cu cineva care a gaurit vaporizatorul pe cand incerca sa monteze filtrul de polen.
*


1. nu vroia sa monteze filtru de polen la sandero sau phase 2 ci la loganul normal.
2. nu e primul si nici ultimul...mai stiu eu cativa.
Amedeus
Pai...nu prea cred ca conteaza daca era Logan si nu Sandero, greseala o poti face oricum. icon_mrgreen.gif Am zis ca o avertizare nu strica. Macar lucra oamenii mai cu grija, daca tot isi asuma riscul asta.
DomnulK
daca ai fi citt topicul despre filtru de polen, cap-coada, ai fi vazut acolo ca se spune in nenumarate randuri sa se lucreze cu grija.

p.s. conteaza daca e logan ph1 sau sandero/logan ph2. pe cele din urma nu se stie inca ce model de filtru de polen se potriveste, asa ca nu monteaza nimeni deocamdata nimic pe ele pana la elucidare enigmei.
Amedeus
Nu pun si nu voi pune filtru pa masina mea, deci ce rost avea sa citesc topicul ala?
Avertismentul nu era pentru tine (daca zici ca te pricepi asa bine), era pentru cei mai neindemanatici. Scuze daca te-ai simtit lezat de avertismentul ala. Sau esti dealer de vaporizatoare si iti stric vanzarea? radmasa.gif (Glumeam... smile.gif )
DomnulK
amadeus, nu-s dealer de vaporizatoare si nu imi strici nimic. nu m asimt lezat... daca cineva vrea sa isi monteze filtru , va citi acel topic deci avertismentul in cadrul acestui topic nu prea-si are rostul.
cbogdy
Totusi, a reusit cineva sa rezolve aceasta problema?
S-a gasit modelul de filtru care intra in acea gaura?
Asteptam cu interes raspunsul!
daniel79
am montat eu pe F2. are aceeasi aeroterma ca sandero. se potriveste mult mai bine ca la loganul clasic.
Marso
la ce te'ai referit cand ai spus ca se potriveste mult mai bine,nu mai da aer pe langa filtru? pana ne lamuresti poate pui niste poze cu decupajul sa ne facem si noi o idee.
Bujor Stefan
Am si eu o intrebare, la Sandero si la Logan F2 s-a pastrat acelasi grup de climatizare ca cel de pe Logan F1?
B-39-ZOZ
scuze de interventie, dar pana la urma ce-i asa mare moarte cu filtrul asta de polen, ca sa inteleg si eu... sunteti alergici la polen ? rolleyes.gif
Stefan
Pai de exemplu eu sunt obsedat de curatenie. Si daca as gasi praf pe bord, si frunze o iau razna.
Dsign
Comanda de ventilatie de faza2 si Sandero sunt la fel si la noul Twingo. Cine e interesat, poate gaseste daca aeroterma e aceeasi... Pina la filtru, mai e apoi un pas.
B-39-ZOZ
un filtru tot are ... nush daca e de polen dar oricum nu e ca cel de pe logan. de exemplu la logan daca deschideam aeroterma si o mutam pe pozitia 3 sa zicem, prin aeratoare imi intrau toate musculitele si toate mizeriile posibile, pe cand la sandero, s-a schimbat treaba. doar cand dau la maxim si pun pe parbriz pt dezaburire, atunci parca imi arunca putin praf, dar cred ca e praful care se strange acolo intre bord si parbriz.
Goan
Un pic cam offtopic insa filtru de particule are sandero ? Se obtine ceva reducere la taxa de mediu pt motoarele Diesel ? Multumesc
klaus
Nu are
Goan
Ok, multumesc mult de informatii. Banuiesc ca nici nu se poate monta asa usor cum se monteaza unul de POLEN.
BodoC
Am postat asta la Logan
QUOTE(BodoC @ 23 Nov 2008, 17:50)
Salut!
A mai montat cineva filtrul pe Phase2? sau au modificat aeroterma?
Am cumparat filtrul de la Renault, cel cu codul cu 227 in coada, am decupat capacul, si nu intra filtrul. Ca latime este bun, dar ca inaltime este mai mare cu vreo 3-4 cm. A trebuit sa tai din el ce era in plus. Nu sariti pe mine, stiu cum se monteaza. dar dupa ce intra partea de sus, jos imi lipseste mult din gaura ohmy.gif Am mai montat la 2 masini, si l-am scos de cateva ori.
*



Ce filtru se potriveste oare?
Stefan
Stai putin... vrei sa zici ca ai decupat aeroterma la un PH2? Cred ca esti primul. Pune si tu o poza, poate se prinde cineva de pe forum care filtru i se potriveste.
BodoC
Maine. Acum bate soarele prea tare in parcare, si transpir icon_mrgreen.gif
bobo77
Astept si eu pozele.
IRONICK
Nu are cum sa fie mai mare cu 3-4cm. Tu nu ai decupat cum trebuie.
paultaxi
asteptam foto
IRONICK
Sa nu mai zic ca daca ai decupat mai putin praful tot trece, ca nu mai acopera tot vaporizatorul
BodoC
Nu am cine stie ce poze. Pozitia e crunta, si nupea imi incape aparatul.
Decuparea este asta:
[attachmentid=1627484923]
Iar asta
[attachmentid=1627484924]
este filtrul de Logan, (ala cu 227 in coada de pe PH1) din care am decupat din zona de fixare 3-4 cm.Filtrul a fost montat vineri, si azi deja arata asa contorsionat. De ce? Pt ca e mai mica carcasa in care trebuie sa stea elementul filtrant. trebuie alt filtru.
IRONICK
La modul cum ai decupat scapa aer la greu.
BodoC
La fel l-am decupat si la celalalt logan, si nu am avut probleme, pt ca filtrul se aseza bine. La asta, filtrul nu se poate aseza bine, pt ca nu incape. La decupat, am folosit un letcon cu gaz Portasol, cu un varf in forma de triunghi.
cbogdy
Sper sa nu se supere pe mine IRONIK ca o iau inaintea lui, dar nu ma pot abtine!

"Marfa" decupare tata!

Si acum ce urmeaza? Incerci mai multe filtre pana vine ala care trebuie?

Tudor B
Poti face o masurare a spatiului interior? In partea de jos, mai jos de decupare este loc sau locasul este cat gura care ai decupat-o?
BodoC
Pai credeam ca si tu esti interesat...
QUOTE(cbogdy @ 9 Aug 2008, 19:23)
S-a gasit modelul de filtru care intra in acea gaura?
Asteptam cu interes raspunsul!
*



Dar daca e mai simplu sa iei la misto...
QUOTE(cbogdy @ 24 Nov 2008, 20:21)
"Marfa" decupare tata!
Si acum ce urmeaza? Incerci mai multe filtre pana vine ala care trebuie?
*


... nu am sa incerc mai multe filtre pina vine ala care trebuie.
Eu am sa incerc sa-l adaptez pe asta, dau datele de care dispun si pe forum, inclusiv pentru tine, si poate impreuna vom afla. Ce zici?

QUOTE(Tudor B @ 24 Nov 2008, 20:40)
Poti face o masurare a spatiului interior? In partea de jos, mai jos de decupare este loc sau locasul este cat gura care ai decupat-o?
*


Inaltimea fantei este cam de 12 cm. Latimea nu am masurat-o, dar este aceeasi ca filtrul pt Phase 1. Adincimea este cam de 16-17cm. In jos nu prea mai ai spatiu. In sus(pe interior), mai ai cca 3-4 cm, la fel ca la filtrul vechi. Banuiesc ca filtrul pt Sandero/Logan Phase2, este doar mai putin inalt.
Din cat percep eu, este putin mai difcil/incomod de lucrat la PH2 fata PH1. La Sandero nu am vazut ce spatiu ai la dispozitie.
daniel79
Salut! Am mai spus ca se poate monta filtru de polen pe Sandero si logan F2. Eu am montat la F2-ul meu. se imbina mai bine ca la F1 pentru ca umeri de jos ai blocului aeroterma se potrivesc perfect cu forma filtrului, ceea ce nu se intimpla si la F1, pentru ca nu era spatiul delimitat. Codul de fitru este 77 01 062 227. Tairea se face cu un cutter rezistent, pentru a delimita un spatiu perfect, altfel scapa aer pe langa filtru. e ceva de munca daca vrei sa iasa perfect. La montarea filtrului tineti seama de indicatiile din prospectul aflat in cutie.
LucianCRB
salut... am un logan ph2... postez aici pt ca este filtrul si locasul pt filtrul este identic....
am o nelamurire in legatura cu cat trebuie sa decupez... trebuie sa decupez doar partea delimitata de linile rosii sau si ce am hasurat cu galben...?
DomnulK
daca decupezi doar partea cu rosu , gaura va fi prea mica pentru ca filtrul de clio3 sa incapa .
daca decupezi si din partea hasurata cu galben s-ar putea s anu mai poti fixa filtrul.
DomnulK
daniel79, poate ne pui si noua niste poze... multumim anticipat.
billbobdoe
Am intrebat la un service autorizat Dacia si mi s-a zis ca se poate monta filtru de polen, costa ~ 250 ron ( manopera + filtru de clio3); trebuie sa dea bordul jos pentru montare, dureaza cam 2 ore si cica nu afecteaza garantia (inca am ceva dubii in privinta asta).

Avand in vedere ca masina mai are 2.5 ani de garantie ... parca as lua totusi in considerare suma oarecum absurda de 250 ron....
klaus
Cica exista o nota tehnica interna cu dat intr-adevar bordul jos si cu modalitati de decupare si montare a filtrului. Eu nu am vazut-o dar informatia e foarte credibila de unde o stiu.
Drept pentru care eu ti-as recomanda-o, chiar si pentru garantia aia care ramane intacta.
Plus ca numai filtrul cred ca e cel putin 50 ron.
billbobdoe
Am intrebat si la alt service autorizat din oras, mi-au zis ca se poate (aceeasi poveste cu dat bordul jos), dar ca ei nu fac asta deocamdata; au in plan sa "invete procedura" si sa o puna in aplicare intr-un viitor scurt. Deci da, informatia pare credibila.

Problema este ca nu prea am incredere in spusele omului de service ca nu pierd garantia (desi asta mi s-a zis si la al doilea service); o sa trimit un mail la Vocea Clientului. Zic asta nu ca as fi mare carcotas, dar ambii oameni au zis mai mult un "mda....nu pierzi garantia".

Am vrut sa vopsesc manerele de la usi in culoare caroseriei (in service autorizat) si raspunsul primit a fost
"In legatura cu solicitarea dumneavoastra va informam ca daca vopsiti manerele de la usi in culoarea caroseriei, chiar daca aceasta lucrare se va efectua intr-un service autorizat Dacia veti pierde garantia pieselor afectate de aceasta vopsire."
.....deci nu ma incurajeaza foarte mult faptul ca fac operatiunea in service autorizat Dacia.

Filtrul mi s-a zis ca e ~70ron
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.