Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reglare limitator frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cosminus
Daca franez mai tare rotile din spate se blocheaza mai repede fata de cele din fata (cand masina nu e incarcata) si nu stiu ce trebuie sa fac: sa lungesc sau sa scurtez tija de la limitator, pentru ca frana spate sa prinda un pic mai slab.

4 Jul 2008, 09:44:
Am gasit
ghitza
ceva mai detaliat pls
vi_escu
Reglarea "dupa ureche" se face cam asa: cauti o strada, de preferinta uda, unde poti testa franele. Incarci masina la capacitatea maxima pe care crezi ca o vei transporta. Jonglezi cu cele doua piulite pana cand rotile din spate sunt la limita blocarii. Tatonezi din aproape in aproape. Nu este nevoie sa testezi la 100 km/h. Micsorarea excesiva a presiunii in circuitul spate duce la scaderea eficientei franarii
cosminus
Problema mai mare e cand e masina goala si nu are aderenta pe spate. Eu mai bine zic sa se faca reglare cu masina goala. Eu atunci am probleme
ghitza
eu am schimbat acam tot si nu am scurgeri de lichid si cu pompa noua tot nu am frana care ar trebui sa fie .nu mai stiu ce sai fac
n3m0
Mai desfa piulita 2-3 ture, faci proba pana cand este ok.
Sorin_18
daca refaci reglajul limitatorului de frana,este obligatoriu sa faci aerisire sistemului de franare?
fullhouse
prin reglajul limitatorului nu introduci aer in sistemul de franare, nu vad rostul aerisirii
bac.
sal, sa nu mai deschid alt topic, un cumnat are o problema cu frana de mana, cand trage frana de mana si apoi o lasa jos, ii ramane pe stanga roata blocata, incinge si arunca vaselina de la rulment afara, a anulat frana de mana pe stanga si mai incinge putin, sa fie pistonasele sau cilindru?
florian90
parca si un prieten de-al meu la fel patea...si era din doua chestii...1.cilindru era vechi si cedase iar 2.era prea stransa frane de mana
ghitza
pai pe spate numai cilindri ai si problabil ca este blocat sau gripat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.