Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: usa din spate nu se inchide
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
biker17
Am si eu o problema cu usa dreapta spate. Nu o pot inchide.Nu mai merge impinsa nuca aia in fata ca o o incui din interior.Nu e blocata de tot, adica merge inapoi( pt a "deschide usa").Ce s-o fi intamplat? Sa dau jos interiorul usii? nu mai prea pricep la chestii d-astea.Momentan masina e intr-un garaj dar n-am chef sa raman cu usa in halul asta. Imi puteti spune cum s-o repar?
Adrian_Boy
Trebuie sa dai fata jos de la usa, sa ajungi la acele mecanisme.

Nu prea inteleg cum zici tu ca nu mai merge.

Usa are un arc la maneta (nuca de care tragi sa se deschida arcul), verifica sa fie pe pozitia lui.

Functionarea de deschidere a usii se face face printr-o tija care vine de la nuca pana la sistemul care este pe latura usii, mai poti verifica ca acea tija sa fie prinsa la jumatatea ei printr-o clema ca sa nu flambeze, dar totusi ea trebuie sa culiseze prin acea clema.
adrianne
Posibil broasca.
Daca tot e in garaj, as desface ambele usi pe spate ca sa o am pe cealalta drept model.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.