Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pozitii cu led SMD unde gasesc ca in poza?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
ady_tuning_electro
radmasa.gif
AR-18-MOS
Cauta la Bursa. Este sigur!
ady_tuning_electro
ohmy.gif ai o adresa?
AR-18-MOS
Cauta aici. Iar daca nu gasesti, vorbeste cu userul acesta ...
clauditu2002
ce sunt astea? care e diferenta intre ele si pozitiile normale?
cristio_79
Astea sunt leduri,iar pozitiile normale au becuri.
alex_DNK
am vazut in constanta, in obor. 10 ron bucata.
clauditu2002
marfa. se gasesc si albastre? ca par marfa. si pot sa ajung si in obor
Bullix
Led-uri SMD nu sunt acestea, acestea doar bat un pic spre SMD. Adevaratele SMD-uri sunt cele din telefoanele mobile, care ilumineaza tastatura si display-ul, si sunt de dimensiunea unei particule de zahar sau de sare grunjoasa. Sunt excelente pentru iluminearea bordului sau a diverselor zone de interior si avantajul este ca sunt discrete si pot fi montate absolut oriunde. Problema este ca nu se lipesc cu ciocanul de lipit din motive de dimensiune si de temperatura, ci cu suflanta de aer cald si penseta.

Ceea ce apare in poza se poate confectiona usor pe o placa ingusta de circuit imprimat si montata pe fasungul unui bec uzat, spart si curatat. Led-uri din acelea se gasesc la magazinul Vector de pe Maica Domnului (Bucuresti) si costa aproximativ 2 lei. Daca se gasesc gata facute la 10 ron, mai bine va luati asa. Daca nu, le faceti de mana cum am zis mai sus. Si bineinteles, LED-uri ALBE, daca vreti ceva util (extrem de folositor cand lasati masina parcata la misto si vreti sa lasati pozitiile aprinse fara grija bateriei - caz in care ar fi indicata montarea led-urilor rosii pe pozitiile spate, in locul becurilor).

Succes!
Rellu
"marfa. se gasesc si albastre? ca par marfa. si pot sa ajung si in obor"
Da se gasesc in cta pe poporului! Am eu! Am luat cu 10 RON setul de 2 bucatzi! Se vad marfa shi ziua!

16 Jul 2008, 10:50:
clauditu2002 imi pare rau dar nu am putut raspunde mesajului tau, nush care este motivul... Poze cu ele inka nu am! Dar o sa fac shi cel tarziu vineri le vezi! icon_mrgreen.gif
AR-18-MOS
Userul TIulian si-a confectionat singur aceste "becuri" si la cost, a iesit mai ieftin decat daca le-ar fi cumparat.
clauditu2002
adevarul e ca 10 lei e o avere....mai pierd si timpul. chestia e ca nu as stii sa imi fac singur ceva calumea
marius80_eugen
Sunt unele cu LED-uri normale , in targ , care abia se vad si lumineaza punctiform si prost . Altele folosesc un singur LED , dar este super light si se vede accepetabil mai ales daca are plasticul din cap drept pt o imprastiere a fascicolului in dispersor .
Eu am folosit in primavara pozitii cu 6 leduri ( 30 ron perechea ) , luminau f puternic , aveau loc in acel locas , dar la o sapt nu s-a mai aprins unul din ele , am fost la garantie , si mi-am luat altele cu 3 sau 4 leduri ( ca nu mai stiu ) ( 20 ron ) care le am acum pe masina de peste 4 luni si totul este ok . Lumineaza alb , nu xenon , nu albastru , ci alb puternic .
Nu cred ca are rost sa cauti ceva gen SMD sau altele si mai nu stiu cum numai pentru pozitii . Pana la urma 40 - 60 ron ar fi setul de Philips Blue Vision H4 , deci sa ajungi sa dai pe niste pozitii mai mult de atat , eu personal nu le vad sensul . Vrei mai mult pe pozitie , bagi in far , sub far , pe langa far leduri si altele ...

Clauditu2002 - daca vrei ceva normal , dar nu LED iti recomand pozitiile Blue Vision de la Philips . Au viata f lunga , lumineaza f bine si alb , desi ele sunt albastre . Sunt cam 11 ron setul !
clauditu2002
ms...cred ca o sa ma orientez spre ceva de la philips. sa gasesc ceva albastru. ca asta caut eu
sharkky
Blue Vision de la Philips sunt albastre dar dau lumina alba, nu galbuie ca cele de fabrica ...
Am si eu la fel de mai bine de 1 an si nu am avut probleme cu ele ... Se asorteaza si cu becurile albe de la semnalizare smile.gif
clauditu2002
eu am unele albastre acum (celelalte mi-au fost furate). sunt albastre dar dau culoarea atat de stearsa, zici ca e verde. eu vreau sa si dea culoarea albastra, nu alba
Rellu
QUOTE(clauditu2002 @ 19 Jul 2008, 13:25)
eu am unele albastre acum (celelalte mi-au fost furate). sunt albastre dar dau culoarea atat de stearsa, zici ca e verde. eu vreau sa si dea culoarea albastra, nu alba
*


Da ma! Albastre se vad si ziua si noaptea! Nu se vede sters... doar ca ziua nu sant asa puternice... si le am de peste 4 luni si nu am avut probleme cu ele... si nu sant cu led, dar sant cilindrice si capul este "bombat" in interior si disperseaza lumina mai bine!
Mihai San
unde gasesc si eu becuri pt pozitii w5w blue vision de la Philips undeva in bucuresti... am incercat pe la peco dar nu am gasit pozitii?

Multumesc

djasu82
la autovit tongue.gif legat de leduri , se cumpara leduri piranaha cu 4 celule pe led echivalent al unui bec de 1W . Cu 2 leduri de genul acesta se pot monta in semnalizatoare de pe aripi iar pentru pozitii pe stopuri se monteaza 4 leduri de genul.
Iulikk
QUOTE(Mihai San @ 17 Sep 2009, 01:09)
unde gasesc si eu  becuri pt pozitii w5w blue vision de la Philips undeva in bucuresti... am incercat pe la peco dar nu am gasit pozitii?

Multumesc
*



In carfur. Cel putin in Constanta are.
arg_solenza
vreau sa va spun ca am becuri cu led in genu asta doar ca au 5 leduri si isi merita pe deplin banii.ii dau masinii un super aspect .
Mihai San
La solenza ,pentru iluminarea numarului de inmatriculare ai nevoie de un bec w5w la fel ca la pozitii ,insa daca as opta pentru led lumina produsa de acesta ar fi punctiforma si nu raspandita ca la un bec normal pentru a putea ilumina toata suprafata nr de inmatriculare acesta find motivul pentru care am intrebat de becuri philips blue vision w5w ,cred ca se vad frumos la nr de inmatriculare ..lumina raspandita si alba ..pacat de ledurile pt pozitii ..se vad super dar nu tin prea mult cele cu 4,5 leduri....
klaus
QUOTE(Mihai San @ 17 Sep 2009, 01:09)
unde gasesc si eu  becuri pt pozitii w5w blue vision de la Philips undeva in bucuresti... am incercat pe la peco dar nu am gasit pozitii?

Multumesc
*


In Praktiker, la Augsburg
Iulikk
QUOTE(Mihai San @ 18 Sep 2009, 01:13)
La solenza ,pentru iluminarea  numarului de inmatriculare ai nevoie de un bec w5w la fel ca la pozitii ,insa daca as opta pentru led lumina produsa de acesta ar fi punctiforma si nu raspandita ca la un bec normal pentru a putea ilumina toata suprafata nr de inmatriculare acesta find motivul pentru care am intrebat de becuri philips blue vision w5w ,cred ca se vad frumos la nr de inmatriculare ..lumina raspandita si alba ..pacat de ledurile pt pozitii ..se vad super dar nu tin prea mult cele cu 4,5 leduri....
*




Nu este adevarat... sau ma rog... la mine nu este asa. Eu am becurile facute de un user al forumului. Lumina numai este asa de puternica... dar este raspandita pe toata suprafata numarului. Am sa fac maine seara o poza ca sa vedeti ce si cum.
razvanamza
Stiu ca eu am Logan, dar la numar pe spate se vede super cu philips bluevision.
alex_20
Eu am la pozitii si la nr becuri cu tenta albastra si se vad super...se cunoaste nr si se distribuie lumina(culoarea)foarte bine...era un set la 9.5 lei(2 becuri)
Amedeus
QUOTE(Bullix @ 12 Jul 2008, 17:20)
Led-uri SMD nu sunt acestea


Aici te contrazic. Cele din poza chiar sunt leduri SMD. SMD se refera la modul de montare al componentelor (surface mounted device), nu la dimensiunea lor (chiar daca unele componente SMD sunt mai mici decat cele clasice). Sunt si leduri SMD de 1W care au un diametru de aproape 10 mm.

[attachmentid=1627553338]
djasu82
QUOTE(Mihai San @ 18 Sep 2009, 01:13)
La solenza ,pentru iluminarea  numarului de inmatriculare ai nevoie de un bec w5w la fel ca la pozitii ,insa daca as opta pentru led lumina produsa de acesta ar fi punctiforma si nu raspandita ca la un bec normal pentru a putea ilumina toata suprafata nr de inmatriculare acesta find motivul pentru care am intrebat de becuri philips blue vision w5w ,cred ca se vad frumos la nr de inmatriculare ..lumina raspandita si alba ..pacat de ledurile pt pozitii ..se vad super dar nu tin prea mult cele cu 4,5 leduri....
*


Daca ti le faci tu si le protejezi tin mult si bine iar pentru a lumina nur.de matriculare se monteaza 2 leduri piranha cu 4 cipuri pe led deci in total 8 leduri iar lumina e distribuita pe toata suprafata.
Bullix
QUOTE(Amedeus @ 18 Sep 2009, 18:33)
Aici te contrazic. Cele din poza chiar sunt leduri SMD. SMD se refera la modul de montare al componentelor (surface mounted device), nu la dimensiunea lor (chiar daca unele componente SMD sunt mai mici decat cele clasice). Sunt si leduri SMD de 1W care au un diametru de aproape 10 mm.

[attachmentid=1627553338]
*



Sorry, in poza le-am vazut ca pe niste led-uri superflux.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.