Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie hidramata pe Dacie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
promedia
Voi ce spuneti? Eu vreau pe batrana mea 1300 o cutie hidramata biggrin.gif . oare se potriveste ceva din gama renault? Am auzit ceva de R12Alpine dar nu am gasit nici o documentatie sa-mi comfirme ca avea cutie automata! poate ma veti ajuat cu ceva opinii !
Bulldog
QUOTE(Siconi @ 25 Jun 2008, 19:48)
Ehei, candva a existat o versiune si cu cutie automata, dar dupa anii '80 nu s-a mai auzit de asa ceva la Dacia. Stiu sigur ca pe R12 a fost montata cutie automata. Nmai dintr-o maaaare intamplare sau un pur noroc sa mai dai peste o asa raritate, ma refer la cutie.
*




QUOTE(BH 59 FIF @ 25 Jun 2008, 20:15)
Renault 12 TR. Prin Franta ar trebui sa se mai gaseasca.
*




QUOTE(argon @ 26 Jun 2008, 14:08)
mai bine fara, e cu 3 trepte..
*



Si in plus, nu cred ca ti-ai dori pe masina o cutie automata veche de 30 de ani. La varsta asta nici manualele nu o mai duc prea bine, si sunt muult mai simplu construite.
In concluzie, mai bine ramai la batul de amestecat in benzina. Parerea mea.
dvirus
Era la bursa o dacie cu cutie hidramata. Cauta anuntu si ia legatura cu vanzatorul. Cine stie ce afli tongue.gif
Executron
QUOTE(Bulldog @ 6 Jul 2008, 01:43)
Si in plus, nu cred ca ti-ai dori pe masina o cutie automata veche de 30 de ani. La varsta asta nici manualele nu o mai duc prea bine, si sunt muult mai simplu construite.
In concluzie, mai bine ramai la batul de amestecat in benzina. Parerea mea.
*



Nu stiu daca e chiar asa. Considerand ca e cu 3 viteze si e construita bine as zice ca o cutie automata din acea perioada va rezista mai bine la patina timpului. Daca vreti sa va convingeti mergeti cu mercedesuri din 70-80 cu cutie automata si nu o sa vedeti smucituri sau ambreiaje patinate.

Sa nu mai mentionez de masinile americane vechi cu cutii automate care rezista mult si bine... happy.gif (imi vin in cap primele "hidramate" cu 2 viteze dintre care in mod normal mergeai cu a 2-a, prima o alegeai manual daca vroiai sa pleci repede de pe loc happy.gif ).

Eu personal nu am vazut vreo DACIE cu cutie automata. smile.gif

P.S. Poate vedem pe Sandero... tongue.gif
einstein1984
Iti trebuie si un flexplate si convertizor hidraulic in loc de volant. In plus, nu stiu daca nu e nevoie si de racitor de ulei. Oricum, cu banii dati pe piesele astea, iti iei un Mercedes W123 (aka Coobra )automat si ai masina, nu cazan.
renault12gordini
promedia, gasisem intr-un timp acum vreo 3-4 ani o poza cu un renault 12 care avea o astfel de cutie originala.dar din cate imi aduc aminte e si un website care vinde piese de renault 12, si daca nu o fi vandut-o poate o mai are,numai ca persoana e in Belgia.

renault 12 gordini

8 Jul 2008, 14:25:
iar cum sunt un baiat descurcaret poftim adresa siteului si inca mai are cutii automate pentru renault 12. http://www.renault12.com/ .


renault 12 gordini
ArtVandelay
click si click2 tongue.gif
vis-a-vis
Poate sa adaptezi o cutie de R 21 sau R25 automatica.
Sincer si eu m-am gandit la miscarea asta, ca e plictisitor sa stai cu piciorul pe ambreiaj, baga a-ntaia, mergi un pic, scoate si tot asa... prin coloanele de la semafor.
sandu_race
salutare ! Exista Volvo 440 cam din 85 care are un motor extrem de asemanator cu cel de dacie , in prima faza am crezut ca i-a pus motor de dacie dar nu , pe chiulasa mai avea ceva de genul senzor de detonare sau nu stiu ceva legat de cutie , pe o astfel de masina am vazut cutie hidramata ( dar cam obosita )) . Masina asa a fost construita cu hidramata , ma interesez ce si cu de la amicul care a operat volvo-ul si revin cu detalii !!
payty
eu am mers cu un renault 12 din asta. a avut o ruda de-a mea. unul mai zacea pe la pitesti cu o problema la cutia automata nerezolvabila din cauza lipsei pieselor.

personal nu stiu daca merita asa ceva, mi se pare mult mai interesant sa schimb eu vitezele.
argon
QUOTE(sandu_race @ 12 Jul 2008, 01:05)
salutare ! Exista Volvo 440 cam din 85 care are un motor extrem de asemanator cu cel de dacie , in prima faza am crezut ca i-a pus motor de dacie dar nu ,
*




Nu e 440, ci din seria 3, 340-360 probabil. E motor de Renault 1,4, practic e la fel cu motorul de Dacie care a fost copiat dupa el.

sandu_race
scuze pt greseala mea (440) , ai dreptate , am vazut azi masina parcata si e 340 !1
marinescucristian
Pana la urma nu a mai pus nimeni o cutie automata pe Dacia 1300? Incerc eu acum sa vad ce reusesc.
payty
ai cutia? sau esti in cautare?
marinescucristian
Sunt in cautare
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.