Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] o superba veterana, din 78
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
hunior
Se vinde una bucata frantuzoaica din 1978, a fost a lu` bunicu meu, mai am factura cea a primit la cumparare.
Istoria masinii: are 120 000 km, fara incidente, vopseaua originala,tiniuta tot timpul in garaj, folosita numai in timp frumos(si nici un caz in timp de iarna) in ultimii 10 ani masina a mers aprox. 15000 km, dupa ce bunicul meu a murit in 2004, Dansa a stat
pana la sfarsitul lui 2007 in garaj, dupaia am duso la mine(si eu tin in garaj), asta primavara am bagat un set nou(pana acuma niciodata nu
a fost desfacut motorul), am vopsit pragurile si sub barile, din ordin estetic, fiindca era antifonat cu ceva lipicios si arata urat.
Caroseria nu contine nicio o urma de rugine, in fiecare an a fost atent antifonat. Dupa refacerea motorului am mers 1500 km, deci rodajul e rozalvat:)(ulei si filtru nou)
Anul trecut am facut franele, inca merge brici si repartizorul de frana(lucru rar la daciile vechi), l-am schimbat esapamentul complet, toba de mijloc e schimbat cu o teava foarte rezistenta:), deci are un sunet baritonal, dar nicidecum nu deranjeaza pe niemeni.
MAsina e intr-o stare extraordianra, merita vazut, eu asa cred ca nu fug foarte multe frantuzoaice pe drumurile noastre in conditii originale(exclus cele restaurate, bineinteles).
Din pacate itp-ul s-a expirat(a stat aproape 3 ani in garaj), n-am avut timp sa rezolv si asta, probabil urmatorul proprietar va rezolva:)
Functioaneaz toate comenzile, in masina am un radio de o vechime de 40 ani,dintr-o volga si functioneaz perfect(e o adevarata relicvie).Am si un carnetel in care batranul a trecut toate reparatile si schimburile de ulei- deci are service history.
Deci batrana si rezistenta Dacia mea asteapta un nou proprietar, care va avea rabdare si timp pentru a mentine inca 30 ani in aceasta conditie!In garaj am o gramada de piese pt dacia mea, pe care le dau cu masina, bonus sertar din portbagaj pline cu cheie si piese:)
Pret de baza fara discounturi 650 euro, negociabil:) tel 0742 30 69 80
hunior
se scade pretu: 640 eur:) in continuare de vanzare, maine(azi) o sa pun niste poze faine facute la munti:)

8 Jul 2008, 10:33:
se scade pretul 630 eur:)

8 Jul 2008, 22:04:
up!

8 Jul 2008, 22:12:
Ieri am fost la munti smile.gif only easyrider
razgheo
150 E si o pizza!
hunior
pret: 600 eur

9 Jul 2008, 13:02:
e buna pt o licenta de oldsmobile:)
pe acest forum nu sunt pasionat de masini, care ar avea timp si rabdare de ea, ca s-o nu il vand pentru carcotasi!?
eu as vrea s-o vand numai pentru un pasionat, ca sa stiu ca batrana va fi in maini sigure:)
hunior
se scade pretul: 590 euroi

11 Jul 2008, 22:45:
reducere de weekend!

12 Jul 2008, 21:08:
UP!
sechi
Va rog, sa-i explice careva omului ca in 1978 nu se mai fabricau demult frantuzoaice si de ce pretul cerut de el e prea mare.
hunior
tinand cont de starea masinei, si timpului(+banilor) acordat pt intretinere in cele 30 ani, pretul scad la 500 euroi
..................nu uitati, aceasta masina e intr-o conditie cum a iesit din fabrica....vopseaua orig, ....tablarie orig....si multe altele

Fast price: 500 + piese+ portbagaj demontabil, carte de intretinere,+ acte de la cumpararea masinii...cum ar fi reviziile periodice trecute cu stampila in cartea masinei:)
.....atuncia nu inteleg de ce scrie pe stop si pe stergatoare ca made in france(cineva va rog sa-mi explice)
clauditu2002
daca ia 150 km/h, o iau
bandrei
daca vin cu alte stopuri si alte stergatoare, in doua minute iti arat de ce nu e made in france, e simplu alea se schimba imediat, si slava cerului au fost si inca mai sunt, adica nu era mare lucru sa le fi schimbat, doar din considerentul ca erau mai bune decat cele din ro
hunior
batranul meu ara prea zgarcit sa schimba maruntisuri de stergatoare...etc, mai degraba se ocupa de starea tehnica..de acea cred ca original
Stefan
"Frantuzoaicele" s-au fabricat numai pana in 1972. Piese cu made in France s-au regasit pe Dacii multi ani dupa aceea, asta nu inseamna ca erau in totalitate frantuzesti. Si eu am pe a mea stopuri spate Made in France si n-au fost schimbate ever, dar asta nu inseamna ca e frantuzoaica (I wish mellow.gif )

http://www.daciaclub.ro/DACIA-1300-frantuz...-t5603-s30.html
hunior
bine nah, eu nu va contrazic, sa fie cum spuneti, dar strarea si varsta masinei eu cred ca e de apreciat


18 Jul 2008, 09:57:
up! negociabil
hunior
up!


21 Jul 2008, 22:11:
499e
hunior
se poate inchide s-a vandut
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.