Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Becurile din faruri se ard
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bodel

O problema la care nu i-am dat de cap si nici nu i-am gasit remediul in vreo "biblie". Daca stie cineva de ce draq mi-se ard becurile la faruri in mai putin de o saptamana il rog sa imi zica si mie.
Becul practic se topeste in far puterea acestiua e de 50\60W, releul regulator de tensiune functioneaza perfect. Eu cred ca o sa o duc la un exorcist popa.gif
Wolfman
Daca ai masurat tensiunea de incarcare a bateriei si nu depaseste 14.4 V, chiar ca ai nevoie de un exorcist...
draku
cum adica se topeste? ce anume, sticla, filamentul, soclul ?
daca se ard des, verifica toate conexiunile, mufele, papucii, sigurantele, releele (sau blocul de lumini) de pe circuitul farurilor
un contact imperfect poate cauza arderea becurilor mai des
cristimm
Daca sunt becuri din targ asa se intampla. Si mie mi s-a topit un bec din asta "bun".
RIon
Daca sunt becuri non name, e clar, ce zice mai sus Cristi e true...
Ia niste becuri de firma, si eventual pune relee scurta/lunga. Te incadrezi in 300 000.
bodel
Am montat relee si pe faza scurta si pe lunga; becurile sunt Osram si pur si simplu se topeste sticla ; am verificat papucii in care se infig becurile si sunt ok . Mi-a mai zis un tip ca ar fii de la firul de mmasa cu caroseria , azi curat cu glasspaper toate contactele de la masa si Doamne ajuta....
Al Cap0nE
Nu prea pot sa-mi explic dar, de mers merg normal pana sa se topeasca ? Daca nu ai masa au o lumina palida, rosiatica. De ars se ard daca ai prea mult curent.
os
Verifica tensiunea de alimentare (incarcare). Arderea repetata a becurilor de la faruri este de regula un semnal pentru tensiune prea mare.

Mai verifica masa contraaripilor si in special a releului stabilizator.

Se poate de asemenea ca farurile sa nu permita racirea suficienta a balonului becului, caz in care nu prea ai ce face (decit sa montezi becuri de putere mai mica).

os
bodel
Gata i-am dat de cap(sper biggrin.gif). Azi fiind frumos afara m-am apucat si am desfacut si curatat toate firele de masa de la faruri si nu numai; am schimbat cosele care ereau slabite , schimbat firul de masa dintre alternator si caroserie, am cumparat un rand de becuri 50\60 W si acuma astept sa treaca cel putin o saptamana si o sa vad sau nu noaptea . Multumesc tuturor care mi-au raspuns
SYL
Becuri de 50/60W ? blink.gif Sigur sunt becuri de firma? Nu am auzit pana acum de 50/60W ci doar de 55/60W.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.