Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare semilonjeron
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
aetius1
Vreau sa schimb semilonjeronul si de pe stinga si cel drept unde as putea.
Mentionez ca locuiesc in Bucuresti aprope de Bucur-Obor.
Un numar de telefon sau un service ceva.
Multumesc anticipat.
aetius1
Chiar nimeni nu stie ?O gramada de mesteri pe aici ...si nici unul nu are vreo idee?
Adrian_Boy
Pai ... nu prea o sa-ti recomande cineva ceva concret.

Semilonjeroanele nu o sa mai pice exact cum au fost celelalte, decat la un mester adevarat sau la un service care te rupe de bani.

Eu unul le-am schimbat la un tip, lucreaza ieftin si cam prost, pe urma sari in cap la omul care ti l-a recomandat ca e carpaci si ca ti-a facut masina aiurea sad.gif

Asa ca cel mai bine cauti singur wink.gif
aetius1
Carpaci cunosc destui..de aceea am apelat aici ca poate sa lovit cineva si a rezolvat problema.
Daca stiam nu mai apelam la forum.
Multe dintre probleme am gasit rezolvare aici pe forum si am pus in practica ce am citit si a fost ok,dar nu am autogen sau ce se mai foloseste ca sigur incercam sa le schimb singur.
Problema ... ca nu mai pot circula mult timp(imi e frica si nu e vb de peticit semilonjeronul poate am timp si pun si ceva poze sa vedeti cum arata) si vreau sa ma folosesc de ea pina imi expira itp-ul la anul in mai.
Pentru lucrare am alocat undeva in jur de 8 milioane(nu se stie niciodata ce mai apare) sper sa imi ajunga,prefer sa dau un ban dar sa faca treaba ca lumea.
aysmen89
Daca erai din pitesti era OK....Oricum bafta la cautat
Kruger
Poate merita deplasarea pana la pitesti
SGM.MYKE
Crezi ca ii poate schimba ambele semilonjeroane intr-o zi? nedumerire.gif
aetius1
Am vorbit la service Automecanica de pe Cutitul de argint de linga autogara Filaret...6 milioane partea lor si sa cumpar semilonjeroanele eu si de restul se ocupa ei(teroson ...si altele ce e de dat) si dureaza 2 zile si o face fara sa fie bagata prin service ,daca aveam eu acasa autogen ma apucam eu si daca nu reuseam imi trageam 2 carucioare si gata.
Inca nu m-am hotarit si azi ma duc sa mai intreb la alt service sa compar preturile.
O zi buna tuturor.
Kruger
NU iti bate joc de masina daca intentionezi sa o tii si sa mergi cu ea.
Da, intr-o zi un meserias adevarat iti schimba ambele semilonjeroane, si pleci cu ea pe roti. Daca omul este mana de aur, nici nu trebuie sa faci geometria dupa aia. Din nefericire, adevaratii meseriasi sunt din ce in ce mai putin.


Bafta, si NU TE DUCE LA CARPACI.
Merced
Carpaci si cer si o caruta de bani. 6 milioane mi se pare mult pentru o lucrare "pe naspa"... Enorm chiar...
Adrian_Boy
Acolo mi-au reparat aia mie masina pe asigurare cand m-a "pupat" unul in dosul masinii, iar aia de acolo numai dacii repara 90%.

Nu prea i-am vazut meseriasi, asa ca ai grija wink.gif
aetius1
Am inteles.Atunci o recomandare?Iar masina vreau sa o tin atit cit imi permite legea cind nu mai am ce sa ii fac asta e programu rabla dar pina atunci...o intretin.
Deci un nene,un service?
O zi buna. wub.gif
aysmen89
Daca era din pitesti era Ok ,ti o facea tata la service unde lucreaza (fostu IATSA BASCOV acum i zice Autopromond ,dealer daewoo si dacia (Dacia numai garantii),e super meserias ,ti le suda cu CO2 sudura in puncte ,nu cu autogen ...Dar si aici te costa ceva pt ca trebuie sa dai motoru jos la ei ,iti mai iau si aia manopera ,echipat ,dezechipat ...Daca era din pitesti si veneai cu motoru dat jos era OK .Oricum bafta la cautat si sper sa gasesti un meserias cu toate ca tinichigii buni sunt mai rari ,iar aia buni cer bani ca innecatii
aetius1
Sa inteleg ca nu are nimeni recomandari....ok , atunci ramin la service de linga Autogara Filaret si asta e.
O zi buna .
MaLyTyOsU
salut
am tinichigiu care te poate rezolva si chiar zilele astea.daca ai semi-lonjeroanele asa cum ai zis te duce in jur de 250-300

intro zi sunt gata apropo
aetius1
Semilonjeroanele le am ,2 bucati de uzina....as vrea vineri daca se poate lasa un nr de telefon si vb.
O zi buna.
Daca rezolva repede ai o lada de bere de la mine. biggrin.gif
MaLyTyOsU
0752 792 218 - claudiu.da mi un tel in cursu zilei de maine sa stiu ce si cum.
aetius1
drunksinging.gif ...Sa facut ,berea e la rece.
MaLyTyOsU
ATENTIE:pentru caderea pieselor la cotele care trebuiesc se interzice consumul bauturilor alcoolice radmasa.gif
aetius1
Intai.... 053.gif 090.gif ,apoi... post-336-1110552459.gif ,daca nu merge folosim... popa.gif ,iar daca merge cheers.gif ,iar acum... nani.gif
Vorbim la telefon .O zi buna.
SGM.MYKE
Eu cand am zis ca nu poate sa o faca intr-o zi m-am referit la cazul in care se duce cu masina pe roti. Pentru ca trebuie demontata mecanica fata, intoarsa pe o parte si pe alta si schimbate semilonjeroanele. Daca are elevator se schimba treaba. Nu vad de ce trebuie dat motorul jos pentru semilonjeroane, ca suportii sunt prinsi de partea superioara a lonjeronului.
A, ca o recomandare, ia-ti si niste bucsi de brat inferior pentru cazul in care e nevoie sa le schimbi sa nu mai alergi atunci dupa ele.
Spor la treaba.
Adrian_Boy
Sa ai si un ax, ca la mine nu a vrut sa iasa deloc, ciocane la greu de pomana, am vazut cu ochii mei cum o pocnea biggrin.gif
Florin_d_1300
Uitati cum arata la mine sad.gif sad.gif sad.gif . Maine ma duc sa cumpar... cum se numeste piesa? semilonjeron pe dreapta in fata? sau cum? pot sa ma duc cu masina pana la magazinul de piese auto sa ii arat vanzatorului sau se dejghina pana acolo? wacko.gif wacko.gif
MaLyTyOsU
Florin_d_1300 dupa cum ai facut tu [pozele imi dau seama ca acolo ai si lonjeronul si semi lonjeronu dus.asta e cea ce vad eu
Florin_d_1300
Multumesc pentru raspuns. wink.gif Poze mai clare nu pot face... dar spuneti-mi, ma pot duce cu masina pana la magazinul de piese? de cand am vazut mi si frica sa mai umblu cu ea. ohmy.gif ohmy.gif
ydaniel
mamaaaaa....ce rugina...nu am mai vazut asa ceva.aia sigur nu a primit si ea autovopant+vaselina+ulei.
Florin_d_1300
Daca inaintea mea a condus cineva care si-a bagat picioarele in ea? sad.gif sad.gif . Eu fac si eu ce pot pentru ea, dar dispun de resurse limitate...
Mr_Devil83
Nu o mai misca din loc pentru ca poti indoi alte piese ce tin de directie si o sa regreti.

Du-te si cumpara semilonjeronul ala si bafta la un sudor bun. Eu numai carpaci gasesc sad.gif
SGM.MYKE
N-ai ce face acolo doar cu semilonjeron. Trebuie schimbat lonjeronul complet daca vrei sa faci o treaba.
Florin_d_1300
Bun. Deci ma duc si iau lonjeron pe dreapta fata. Da? Sau cum cer...
driverx
QUOTE(Florin_d_1300 @ 17 Jul 2008, 22:34)
....Eu fac si eu ce pot pentru ea, dar dispun de resurse limitate...
*



Be smart si baga acele resurse klimitate in alta masina. Aia nu o poti face ca lumea dar cu bani putini,
Florin_d_1300
Alta masina?! blink.gif blink.gif wacko.gif Aia cand o sa am salariul meu de inginer biggrin.gif biggrin.gif . Din bursa, si din banii de la mamica si taticu, ma chinui cu asta biggrin.gif biggrin.gif
argon
QUOTE(Florin_d_1300 @ 18 Jul 2008, 08:54)
Sau cum cer...
*




"Dati-mi va rog o Dacie cu lonjeroane intregi."
Florin_d_1300
Mersi biggrin.gif biggrin.gif . Asa o sa fac laugh.gif laugh.gif
Adrian_Boy
O sa te coste ceva bani, fii antena:
- semilonjeron de uzina 120 lei, de Conex 65 lei.
- lonjeron uzina 100 lei, conex ... nu stiu biggrin.gif

Manopera trebuie sa te coste maxim 3 mil.


Uite asa am umblat eu cam juma de an si nu am patit nimica, asa ca mai poti merge linistit.

Acuma, eu zic ca daca intr-o parte arata asa, cum se prezinte si cealalta parte ? Ca nu prea vad sa se mentina bine, la cum arata acum, ia o surubelnita si vezi cat de "pufaite" sunt toate lonjeroanele, poate faci o treaba si o investite care sa te tina.

Exista si strategia peticelii, dar acuma depinde cat de mult ti la masina si cat vrei s-o ti wink.gif
Florin_d_1300
Manopera ma costa 150 lei a spus tinichigiul DUPA ce a vazut masina! wink.gif . Sper sa si fie atat, adica sa nu apara nimic neprevazut.
ydaniel
@adrian boy-masina aia din poza are planetare ricambi:)
Florin_d_1300
Asa arata pe cealalta parte.
Minel
QUOTE(Florin_d_1300 @ 18 Jul 2008, 12:01)
Asa arata pe cealalta parte.
*



Din pacate ,din cate se vede ,tu ai probleme NU doar cu semilonjeroanele si lonjeroanele , ii cam mancata si caroseria ... sad.gif

Am editat , imi cer scuze ... blush.gif
argon
ai uitat un 'nu'.
Florin_d_1300
Macar inca vreo 2 ani pana imi iau alta ma tine? sad.gif sad.gif
Adrian_Boy
Te tine cum te-a tinut si pana acuma, sunt multi care au masinile asa cu buna stiinta sau fara sa stie.

Ce-a mai ieftina metoda e sa dai cu vaselina din abundenta sau niste autovapant, dar nu recomand, e bine sa schimbi, pentru ca ele sunt mai mancate pe interior. Plus de asta, la ITP te respinge pe tema asta, pentru ca tine de siguranta ta si a traficului (pietoni, parteneri in trafic, etc.)


Cu rugina pe caroserie, se rezolva cu niste grung, chit de fibra si terosonata si tine ani de zile wink.gif
ydaniel
pai dupa ce il schimbi,eventual reglaj al geometriei,dai cu autovopant+vaselina+ulei...
Florin_d_1300
Am fost, am vorbit cu tinichigiul, si mi-a spus sa-mi iau semilonjeron. Mi-am luat de Conex Iasi, 70 lei pret.
badboy_marius
Doamne...lonjeroanele ar trebui sa rugineasca ultimele...ceva de genul am si eu, dar am carpit-o cat am putut, oricum, eu nu pricep , lonjeron nou, grund, antifon 2 maini, si vaselina, tot a ruginit...nu inteleg, piesele astea de rezistenta trebuie sa cada tabla toata de pe masina si ele sa ramana intregi...
am un vecin care nu mai circula cu dacia lui, ultima oara cand am vazut-o acum 2 ani nu arata foarte rau, acum, dupa 2 ani, fara praguri, prin aripi imi intra mana, capota, chiar si aia e sparte de rugina, pedalieru nu mai exista...sa nu mai zic de lonjeroane...asa ca sfatul meu, faceti cumva si luati-va fratilor masini...nu cadavre pe roti...

sa revin, deci daca nu-ti mai ti masina prea mult, poti sa-ti iei linisit de conex, ideea e sa se potriveasca toate alea pe acolo, cel mai bine il intrebi pe tinichigiu, ca sigur stie sa-ti spuna daca sunt ok cele de conex. nu are rost sa investesti in ea prea mult, mai ales daca spui ca finantele sunt foarte limitate, ca stiu cum e si la a mea, o fac boboc intr-o parte, si maine imi cade in cealalta parte...si ai grija sa-ti sudeze bine pe acolo ca totusi, e vorba de rezistenta masinii...
bafta in trafic si cat mai multe drumuri fara probleme.
ydaniel
alea de conex sunt ieftine,dar nu sunt la cote si materialul e f slab calitativ.
badboy_marius
orice nu e de uzina e mai slab...pretul spune tot.
Adrian_Boy
Referitor la calitate, nici cele de uzina nu mai arata chiar bine, adica cand le-a vazut tinichigiul a zis ca el nu crede ca sunt de uzina sleep.gif
Cu toate ca erau negre (grund de fabrica), dar din acele gauri de unde se iau reperele, erau cam ciudate, adica erau unele ovalizate in loc sa fie perfect rotunde.

Sunt mai bune la capitolul material cele de uzina, pentru ca am pus mana si pe cele de conex, care erau parca facute din tabla de gard, foarte usoare dry.gif

vezi daniel, ca am pus de uzina tongue.gif ?
Florin_d_1300
QUOTE(ydaniel @ 18 Jul 2008, 22:30)
alea de conex sunt ieftine,dar nu sunt la cote si materialul e f slab calitativ.
*


Acu imi ziceti si voi dupa ce mi l-am luat? wacko.gif wacko.gif wacko.gif
badboy_marius
lasa ca nu or sa fie probleme. masina nu o sa o mai ti mult...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.