Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cheder parbriz dezlipit/departat
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
tribunul
Am observat ca o portiune de cheder de sub parbriz de vreo 10-15 cm statea dezlipita/departata de parbriz, ca si cum cazuse.
L-am repozitionat cu mana, deci lucru manual, dar nu stiu daca trebuia sa fie lipit, iar daca intra apa pe acolo oare nu rugineste nimic mai repede decat trebuia.
Lostboy
1. Parbrizul este lipit - nu este prins în cheder.
2. Acel cheder care ți s-a desprins ție este probabil chederul de la baza parbrizului - și mie mi s-a întâmplat. Nu e nimic grav - dacă e asta.
3. Niște poze nu ar strica.

[attachmentid=1627459864]
god
Si eu am aceeasi "problema".
Am observat acum 2 saptamani chederul(intamplator exact zona care se vede in poza pusa de Lostboy)dezlipit pe o portiune de aproximativ 5 cm.
parpanel
Il impingi cu degetul si gata.
La mine s-a dezlipit cel de jos iar cel de sus nu e centrat si ramane un spatiu liber sus in dreapta langa cheder.
god
Degeaba il impingi cu degetul ca nu se apropie la loc, cel putin in cazul meu.
Ruxi
Geamul este lipit! Asa ca nu intra apa!
Apa intra doar daca nu este lipit bine...
Si ca idee cand se da jos parbrizul - se taie lipiciul cu o coarda de pian... de lipit e lesne de inteles!
god
Eu nu ma refeream la parbriz ca este dezlipit, ma refeream la o portiune de cheder, exact cea care se vede in poza pusa de Lostboy.
noo_yd
si la mine e tot ca la tine lastboy....are ceva daca sta asa sau trebuie lipit cu ceva ? sad.gif
GabyT
Si eu am patit la fel -gaseam partea din dreapta a chederului desprinsa; am intrebat in service si mi-au zis ca acesta nu este lipit; problema era ca, din cauza "pamantului de flori" acumulat in el, toate tentativele mele de a-l repune la loc in mod definitiv, mai devreme sau mai tarziu, esuau, pana cand am decis sa-i cer baiatului de la spalatirie sa-l curete cu jetul sub presiune; apa n-a intrat in masina iar chederul, odata repus la loc, nu s-a mai "dezlipit". smile.gif
tribunul
Chederul de sub parbriz are un rol mai mult de decor, parerea mea, si daca tragi putin de el il scoti imediat.
Deci, m-am alarmat degeaga.
bella
Si totusi, exista o solutie cu care se poate lipi?Un silicon ceva care sa adere pe sticla si cauciuc...

Si la mine a aparut problema.
sobolan
QUOTE(Ruxi @ 9 Jul 2008, 17:50)
...Si ca idee cand se da jos parbrizul - se taie lipiciul cu o coarda de pian... ....
*



complicat ! cu o sufa de frana/schimbator de la bicicleta ai incercat sa vezi ce bine merge ? wink.gif
fuzzzy
QUOTE(bella @ 14 Aug 2012, 11:45)
Si totusi, exista o solutie cu care se poate lipi?Un silicon ceva care sa adere pe sticla si cauciuc...

Si la mine a aparut problema.
*



2+2 negru...
cielo99
poti pune si silicon sanitar transparent, dar cu atentie sa nuajunga lapartile metalice ca e coroziv ca dracu.
CriSTI68
cand am fost sa repar parbrizul acum 3 ani l-am rugat pe baiatul de la centrul de parbrize sa imi dea cu mastic de parbriz ca ma saturasem sa il tot pun la loc, si de atunci problmea rezolvata costuri = 10 ron
bella
Va multumesc pentru idei.
voicamic
QUOTE(cielo99 @ 15 Aug 2012, 08:24)
poti pune si silicon sanitar transparent, dar cu atentie sa nuajunga lapartile metalice ca e coroziv ca dracu.
*



Eu am folosit adeziv pentru incaltaminte Bison (care de fapt e batranul prenadez), pus in santul chederului, lasat 10-15 min si pe urma presat pe muchia parbrizului. No problem de vreo 3 luni.
motanel pufos
si la mine s-a deslipit si intra mizerie in zona de sub geam cam 1 cm.

as vrea sa il lipesc cu ceva dar sa nu fie permanent. Prenandezul este ok?
fuzzzy
2+2
nikuniku
=4
Lord Hades
Aurolacul la caldura se face ciunga nu e bun plus ca o sa atraga alte mizerii si nu mai lipeste.
neacsugabrie
mastic poliuretanic
motanel pufos
a pus cineva mastic poliuretanic?
Am vazut prin magazinele de bricolaj mai degraba decat prin cele de piese auto. Alea or fi ok?
My WebpageAsta merge?
RazvanF
Vezi ca pe eticheta nu scrie nimic de protectie uv. Daca nu are protectie uv se va dezlipi/decoji de la soare. Ca sa reziste trebuie vopsit, scrie acolo ca il poti vopsi, dar la fel vopseaua trebuie sa fie rezistenta la uv.
Iar daca citesti mai cu atentie scrie ca lipeste tabla de otel si aluminiu. Daca vrei sa lipesti chederul original inapoi adezivul ala nu te va ajuta daca il aplici pe marginea de jos a parbrizului.
Pasdan
Eu personal am lipit chederul ala cu silicon negru de la Berner si nu am mai avut probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.