Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Autostrada Soarelui
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
B_37_DEE
salutare la toata lumea...am postat aici pentru a afla si parerile voastre si poate eu stiu s-ar putea face unde o reclamatie sau ceva de genu...aseara am venit de la mare...in primul rand toate parcarile pe decurs de vreo 50 km erau inchise ceea ce nu este posibil pe o autostrada..in al 2 lea rand la fiecare pod ai impresie ca iti iei zborul la 130km/h este o senzatie neplacuta rau de tot ma gandeam sa ne adresam cuiva poate daca mai multe persoane au initiativa asta s-ar face ceva...astept parerile voastre!O zi cat mai placuta
gibonu
Tu n-ai auzit de un clasic in viata care zice ca "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timplul".
Solon
QUOTE(B_37_DEE @ 9 Jul 2008, 10:15)
al 2 lea rand la fiecare pod ai impresie ca iti iei zborul la 130km/h este o senzatie neplacuta rau de tot
*


Mergi mai incet sa scapi de senzatiile "neplacute"!
gotty
sau mai repede si o sa ai senzatia ca o sa zbori tot timpul... tongue.gif
M i h a i
QUOTE(B_37_DEE @ 9 Jul 2008, 09:15)
in al 2 lea rand la fiecare pod ai impresie ca iti iei zborul la 130km/h este o senzatie neplacuta rau de tot
*



blink.gif blink.gif Probabil ca ai tu o problema cu viteza legala... icon_mrgreen.gif

Topic inutil...mai bine postai la coltul suparatilor..
dantes
La viteza legala se simt hopurile dar nu in asa fel incat sa zici ca zbori. Daca tii mainile pe volan (AMANDOUA) si circuli cu maxim 130km/h iar masina este pusa la punct, (revizii si itp) atunci nu sunt probleme.

Aaaa..daca ai probleme cu arcurile/cauciucurile/itp/revizii/viteza mare/etc, atunci clar ai senzatia asta.
ionutctn
Ba nu e deloc topic inutil. Chiar ma bucur ca se discuta despre mareata autostrada pe care nu se poate merge cu viteza asa cum bine spunea si initiatorul topicului. Mareata autostrada nu prea mai are gardurile care o separa de mediul inconjurator (a fost furat pentru alte scopuri mai nobile) asa ca orice animal aflat la pascut poate patrunde foarte frumos. Ca sa nu mai zic de filmuletul acela cu oile manate pe autostrada. Asa ceva nu este permis.
B_37_DEE
stati un pic ca nu inteleg 110km/h este o viteza mare pe autostrada??/atunci daca pe o autostrada mergem cu 110 si viteza este mare inseamna ca pe DN-uri tre sa mergem cu 50 eventual in oras sa mergem pe jos...nu cred ca este permis asa ceva si chiar si la 110 nu este normal sa stai incordat de cate ori dai de cate un hop...in afara merg 3000 de km si nu fac cat 160 de autostrada la noi......apropo nu imi place viteza dar consider ca 110km/h pentru o autostrada este o viteza normala;)

MHY am si eu o intrebare cu ce viteza circuli tu pe A2????
gotty
cu oricat ar merge,dci ul meu poate mai mult.... radmasa.gif
houser
Hai ma ca e marfa senzatia aia de la poduri, sunt niste denivelari la imbinarea dintre pod si sosea , dar e marfa, io intru cu 150 pe acolo si imi place mult. Oricum portiunea rea de autostrada este pana la Fundulea, cu betonul ala care este ffff zgomotos. In rest mi se pare ok, sincer nu ma intereseaza gardurile si plasele daca se fura sau nu, atat timp cat asfaltul este bun mai ales pe banda de langa axul drumului e perfect. Sambata plec si io la mare, de abia astept, vreau sa omor Bora, pentru ca si asa o vand dupa concediul de vara, si macar sa merg cu ea numai blana acum pe final, sub 180 nu o las.
gotty
daca vreti o senzatie absolut senzationala,faceti stanga la medgidia ca sa iesiti in drumul vechi.este o portiune cu 3 hopuri succesive dementiala....
22CMM
Ce bine ca sa deschis un topic despre A2. Am fost vineri pe autostrada catre mare (doar) de la Slobozia pana la Cernavoda , nici o parcare nu e functionala chiar sunt blocate cu parapeti din plastic sa nu poti intra cu masina e ceva total aiurea, poate omu are nevopie de 5 minute pauza, sau sa treaca altcineva la volan ca sa nu zic de alte situatii probleme la masina etc, nu e normal am vazut cum erau masini parcat pe banda de urgenta si stateau soferii si fumau pt ca nu putea sa intre in parcare. (Tara lu Papura Voda) Pe langa asta sunt deacord ca pe A2 viteza de 130 km/h e mare la starea asfaltului la pericolele ce pandesc din tufisuri si mai ales la buni nostri colegi de trafic care trebuie sa demonstreze ei ca au masini mai bune decat a ta. Am patit-o chiar eu mergem cu 120 si in fata era o masina de Bucuresti, am dat semnal si am trecut pe banda 2, pana aici toate bune dar colegul de trafic nu a suportat gandul de a fi depasit de o DSN asa ca a inceput sa trag stric cat sa nu mai pot face nimik in sensul de a termina depasirea in conditiile in care din spate a venit unul tare si a franat de a scartait pe asfalt eu deja aveam peste 130. Acum va intreb ce se intampla daca eu franam sa intru in spatele "colegului" din bucuresti care avea o skoda ma izbea ala din spate? Va spun eu DA. Am terminat depasirea pentru ca nici amicul cu nisanul din spate nu a vrut sa ma lase sa ma retrag fiind mai mult calare pe mine decat in spatele meu si uitea asa mau fortat amandoi sa merg cu 150 sa pot termina depasirea. Viteza de 150 consider ca fiind mult prea mare pt A2, distanta intre banda 2 si parapet e destul de mica si orice denivelare care te arunca nitel in lateral se poate termina urat, toate astea din cauza baietilor care nu suport sa fie depasiti de dacii in general. Dupa ce l-am depasit pe amic acesta a franat mult astfel ca intre mine si el au mai intrat inca 2 masini imediat ce a trecut nisanul. Dece trebuie sa demonstreze uni dintre noi ca au masina buna daca nu au cap sa o conduca. Astfel se intampla multe nenorici pe soselele noastre. Pana la constanta cazul s-a mai repetat insa in circumstante mult mai lejere si la viteze mai mici, si nu numai mie ci si altora pt ca il vedeai ca dupa ce il depaseste franeaza si merge in 70-90 iar vroia sal depaseasca unu iar tragea iar frana. Deci A2 nu prezinta siguranta atata vreme cat circule tot felul de specimene care nu se gandesc la consecintele actiunilor lor. La intoarcere am venit pe drumul vechi pe Harsova, alta civilizatie toti mergeau regulamentar iar pentru cei grabiti se facea loc fara probleme a fost mult mai relaxant tot drumu decat portiunea cat am mers pe A2.
M i h a i
QUOTE(B_37_DEE @ 9 Jul 2008, 10:01)
MHY am si eu o intrebare cu ce viteza circuli tu pe A2????
*



Ai pm ! icon_mrgreen.gif

QUOTE(gotty @ 9 Jul 2008, 10:06)
cu oricat ar merge,dci ul meu poate mai mult.... radmasa.gif
*




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Asa este !!!
catal1n2000
QUOTE(houser @ 9 Jul 2008, 10:19)
sincer nu ma intereseaza gardurile si plasele daca se fura sau nu, atat timp cat asfaltul este bun mai ales pe banda de langa axul drumului e perfect.
*



Eu zic ca ar trebui sa te intereseze acele garduri si plase de protectie.
Ele au disparut si de pe A1, si nu-ti doresc vreodata sa-ti apara vre-un caine alergand de pe marginea autostrazii cand tu circuli cu 180 kmh pentru ca primul instinct este sa franezi sau sa tragi de volan, iar la viteza aia s-a cam zis cu viata ta.
Vorbesc din postura unui om care a avut ghinionul sa-i apara un caine pe autostrada , dar din fericire nu circulam decat cu 90-100 , am franat la maxim, dar tot am calcat cainele. Noroc , pt mine, ca nu era mare cainele si nu a provocat nici pagube. Pt el cred ca a fost ghinion pt ca inca se mai zbatea cand l-am vazut in retrovizoare, nu cred ca a mai trait f mult.
Daca sunteti atanti pe marginea A1 de la Buc pana la Pit vedeti cel putin vreo 10 caini morti.
De atunci prin padurile de pe A1 nu-i dau mai mult de 110, ceea ce va sfatuiesc si pe voi.

P.S.:Anul trecut am mers pe autostrazi prin Ungaria, Austria si Germania si in aproximativ 3000 km nu am vazut decat un singur animal mort.(era o vulpe)
CGB
eu nu consider ca A1 si A2 sint autostrazi in adevaratul sens al cuvantului. ptr mine, in romania nu exista autostrazi. A1 si A2 is doar neste drumuri mai pretentioase. si atat.
A2 cel putin pleaca din bucuresti si se opreste in mijlocul neantului. asa ca nu stiu ce dracu autostrada e aia. uneste capitala cu....ce?
macar pe A1 stii o treaba. pleci din bucale si ajungi in pitesti.
pe A2, pleci din bucale spre constanta, mergi ce mergi voiniceste... si brusc in mijlocu' pustietatii se termina asa zisa autostrada. si-apoi te tarai ca melcu' pana in constanta.
nu mai zic ca nu ai unde sa te pisi sau sa faci treaba mare. sau sa bagi ceva in rezervor.

dantes
Bai ai unde ... pana in km 100...ca dupa....bagi degetul si te opresti in cta...
M i h a i
QUOTE(cristib @ 10 Jul 2008, 08:03)
nu mai zic ca nu ai unde sa te pisi sau sa faci treaba mare. sau sa bagi ceva in rezervor.
*




Sunt toalete pe A2...chiar aratau foarte ok inauntru...Iar dupa ce termini autostrada sunt benzinarii unde poti sa-ti faci nevoile....Daca vrei sa iei o gustare nu ai unde decat dupa A2..in Medgidia..parca... Acum ce vrei?? sa faca astia Kfc si Burger King pe A2? Sau de ce nu un Carrefour mic... blink.gif Ca nu sunt benzinarii asta e..odata ce jumatate de plin imi ajunge buc-mamaia dus intors nu ma intereseaza...
b34uen
atata timp cat imi platesc impozitul pt masina, rovinieta si alte taxe in proportie de 100%, ce sa mai zic de accize in pretul benzinei, mi se pare normal sa ma plang de starea unei autostrazi neterminata in proportie de 100%, dar cu care se lauda toti politicieni cand e campanie electorala ca au mai facut 2 km
iar A2 si A1 nu e autostrada atata timp cat in definitia autostrazii data prin lege contine si faptul ca o autostrada are garduri de protectie si statii de alimentare la maxim 50km, sa nu mai vorbesc de popasurile care nu sunt functionale decat in primii 80 km, si telefoanele de urgenta
cineva zicea de pericolul sa iti apara un caine la 100km/h
doamne fereste sa iti apara un cal sau o vaca
ionut.tanase
QUOTE(houser @ 9 Jul 2008, 11:19)
...Sambata plec si io la mare, de abia astept, vreau sa omor Bora, pentru ca si asa o vand dupa concediul de vara, si macar sa merg cu ea numai blana acum pe final, sub 180 nu o las.
*



Ai grija sa nu fie un final si pentru tine (Doamne Fereste!!). Lasa teribilismele si ambitiile acasa cand pleci la drum pentru ca nu e bine!
nairam
Are dreptate omul .... ( si ma refer la cei care se plang de starea autostrazilor noastre) Si eu am avut aceeasi impresie pe A2 cum ca eram gata sa-mi iau zborul pe sub pasarele si poduri si cu toate astea aveam fix 130 km/h, este naspa rau de tot, ca sa nu mai spun de primii 50 km de la bucuresti unde este facuta din bucati de beton de 15-20 metri si unde se aude ding ding ding ding timp de o juma de ora. Ca sa nu mai spun de A1 unde la un moment dat a trebuit sa franez mai brusc de la 130 la 40 - 50 si am crezut ca s-a stricat masina pentru ca vibra ca dreaac'u .... Sau incercati sa mergeti pe A1 pe o ploaie mai puternica un pic.... sa vedeti ca apa NU se scurge de pe carosabil asa cum ar fi normal ci se strange pe prima banda pentru ca este lasat asfaltul ..... Ceea ce nu se intampla prin tarile cu apa calda..... Am avut ocazia sa merg in aceleasi conditii (ploaie torentiala) si pe autostrazile din Germania, Austria, Franta, Belgia si daca pe A1 in romania am fost nevoit sa merg cu 40-50 ca sa evit aquaplanarea pe autostrazile din tarile cu apa calda puteam merge linistit cu 90-100 si asta cu aceeasi masina. Iar in tarile de mai sus NU imi luam zborul pe sub poduri .... Ca sa nu mai vorbesc de zonele "peticite" pentru ca da au si ei asa ceva dar peticele la EI NU se simt .... doar se vad.... de trepidat nici vorba...
Parerea mea este ca se poate si la noi: vezi bucata de autostrada noua de pe centura Pitesti.... Deci se poate....
Eu mai degraba cred ca NU se vrea: Vezi nenumaratele reparatii ale autostrazii buc-pitesti..... Si fac pariu ca o sa inceapa cu reparatii si pe A2 poate pe la anul .... deh ... doar tre sa mai scoata niste bani de la noi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.