Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: In cat timp se declara accidentul la asigurator ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
aaddrryyss
Situatia e asa: ziua de 14 Iunie (sambata), a fost ziua in care m-am prezentat in fata preotului cu aleasa inimii mele ca sa spun un mare si raspicat "DA!"

...dar cu cateva ore mai inainte de momentul asta, un adormit neatent mi-a acrosat masina in laterala stanga spate indoindu-mi aripa si zgariindu-mi janta. Prin intersectia in cauza trec zilnic in drum spre servici, cand e puzderie de masini, insa niciodata nu s-a intamplat nimic...
Atunci insa, fiind sambata dimineata si numai noi 2 in toata intersectia, s-a intamplat...Cand omul s-a dat jos din masina si m-am uitat la fata lui am avut puternica impresia ca s-a ridicat din pat cu fix 2 minute inainte...pur si simplu dormea pe el, si n-a apreciat bine distanta intre noi.

Mi-am calculat repede optiunile: ori merg la politie in secunda aia si (hopefully) rezolv problema cat se poate de repede, ori o las pe alta data iar pe ziua respectiva imi vad de nunta mea.

Mi-am zis sa scap de o grija si sa merg la politie. Am scapat destul de repede, in aproximativ o ora si ceva. Am deci in posesie procesul verbal, adeverinta aia de reparatie, si copie dupa RCA-ul individului (gasit, fireste, vinovat).

Sambata spre duminica fireste ca am dansat si chefuit, duminica am dormit cu totii cam toata ziua ca sa ne revenim, luni pe la pranz am revenit in Bucuresti si am inceput sa facem bagajele, iar marti dimineata la prima ora ne-am suit in avionul care ne-a dus in luna de miere (transport, cazare, etc platite cu saptamani bune inainte, deci n-aveam cum sa aman pe altadata sau sa contramandez).

Iata ca acum ne-am intors bronzati si relaxati, insa am luat problema in primire de unde am lasat-o: ce facem cu masina...
M-am apucat sa caut pe internet / forum sa vad pe unde gasesc o agentie ARDAF (RCA-ul adormitului) si cam ce am de facut, si fireste ca a rasarit intrebarea asta: nu cumva m-am trezit cam tarziu ?
Din ce am citit pe aici am vazut ca in cazul CASCO-ului trebuiesc si ei instiintati in termen de 48 de ore. Informatii despre un posibil termen care sa se aplice pentru RCA n-am gasit. Are careva idee ? Nici la ei pe site nu scrie nimic de asa ceva.

Si mai am o problema...cat de strict se aplica treaba cu 48 de ore in cazul CASCO-ului ? Pentru ca din cate vad discutandu-se pe aici, ARDAF-ul e praf si pulbere si lumea prefera / sfatuieste pe altii ca intai sa se mearga la CASCO urmand sa se faca apoi ceea ce se cheama regresie (daca am inteles eu bine). Daca stau bine sa imi aduc aminte (cam greu dupa nunta+vacanta) chiar si nenea politistul mi-a zis ceva de genul "preferabil sa mergeti la CASCO" insa atunci nu l-am bagat in seama (imi tot suna telefonul, si oamenii imi spuneau ca mireasa e deja imbracata, dar n-are mire langa ea...).


Vad ca m-am intins cam mult, si poate se pierde coerenta. Asa ca voi recapitula ideile principale:
1. In cazul RCA-ului exista un termen-limita pentru anuntare ?
2. Mai pot face ceva cu solutia CASCO ? Deci cat de tare se tine cont de regula cu 48 de ore ?

Multumesc frumos.
prody
Stai linistit, poti sa te duci la asigurari fara teama.
Tudor
Sfatul meu e sa mergi direct pe casco, sa le explici corect motivul intarzierii si nu vei avea probleme.
22CMM
sal. Vezi ca din cate stiu adeverinta de la politie e vlabila doar 30 de zile adicaasta inseamna ca in weekend expira siti trebuie alta. Asteptam rezolvarea. Pe viitor tine in masina telefonul de la casco si suna-i si spunele si gata, eu asa am facut cand mi-am spart parbrizu i-am sunat pt ca eram plecat din localitate pt 18 zile si l-am spart in a doua zi, asta e multe drumuri cu griblura ca doar suntem in mileniul 3.
just_dci
Te poti duce la casco al tau si ceri sa ti se deschida dosar cu regres catre polita RCA a vinovatului. Eu am deschis dosar la aprox. 2 luni de la eveniment si nu a comentat nimeni nimic. (Casco la asiban, vinovat la Asirom)
adi_ar
QUOTE(22CMM)
...Vezi ca din cate stiu adeverinta de la politie e vlabila doar 30 de zile adicaasta inseamna ca in weekend expira siti trebuie alta...

Gresit, autorizatia de reparatie este fara termen de valabilitate !
Mai usurel cu declaratiile false, nu incurajam asemenea practici !

Sfatul meu este sa asculti sfatul lui Tudor si nu vei avea probleme.
Casa de piatra !
22CMM
QUOTE(adi_ar @ 11 Jul 2008, 08:32)
QUOTE(22CMM)
...Vezi ca din cate stiu adeverinta de la politie e vlabila doar 30 de zile adicaasta inseamna ca in weekend expira siti trebuie alta...

Gresit, autorizatia de reparatie este fara termen de valabilitate !
Mai usurel cu declaratiile false, nu incurajam asemenea practici !
*



Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic. Extras din codul rutier.
Prietene daca nu esti convins uitate pe dovada eliberata de politie pana pe ce data e valabila, nu de alta dar dupa data de "expirare" cred ca si cei de la service se vor da loviti.
adi_ar
De contrazis poti sa ma contrazici dar asta nu inseamna ca ai si dreptate! smile.gif
Ceea ce ai prezentat tu este interdictia prevazuta de OUG192/2002 pentru circulatia cu masina avariata o perioada mai mare de 30 zile, alta poveste !!!
Autorizatia de reparatie nu are termen de valabilitate.

[attachmentid=1627460342]
Tudor
22CMM:
Autorizatia de reparatie nu are termen de valabilitate, cum nu are termen de valabilitate nici Procesul-Verbal in caz de accident rutier cu mai multe autoturisme implicate.
Articolul indicat de tine se refera la circulatia pe drumurile publice. Asta nu se face in baza Autorizatiei de reparatie, ci a Certificatului de inmatriculare valabil. In baza Autorizatiei de reparatie se face reparatia, ca d-aia ii zice asa, ca altfel in zicea Autorizatie de circulatie wink.gif

Dar daca esti convins, mergi tu si declara de 2 ori acelasi accident pe motiv ca ti-a "expirat" prima Autorizatie de reparatie. Dupa ce o sa scrii "Declar pe proprie raspundere ca nu am mai declarat accidentul si la alta unitate de politie" sa ne spui si noua, tot cu extras din lege, cum e cu falsul in declaratii sub semnatura privata.

Acum lasand gluma la o parte, sfatul tau, daca este pus in aplicare, inseamna savarsirea unei fapte incriminate de Codul Penal, d-aia am sarit asa, pentru ca nu e normal ca astfel de sfaturi sa ramana pe forum necontrate, ca s-ar putea pe viitor sa le citeasca cineva neatent si sa le si aplice.
aaddrryyss
Ok, multumesc tuturor pentru implicare si explicatii.
Pana una-alta, tot n-am fost nicaieri din acuta criza de timp. Luni se va implini fix cea de a 31-a zi de la intamplare...o sa incerc sa merg atunci, cu Domnul inainte, sa vad ce iese.
Desi pare logic si de bun simt sfatul cu CASCO, cred ca nu voi apela la solutia asta. Ideea de a plati fransiza si reantregire, oricat ar fi ele de mici, imi da peste cap bugetul rau de tot pe termen scurt.
Asadar voi merge la ARDAF, pe ideea ca nu s-or da inapoi de la dat 2 ciocane si vopsit o amarata de aripa.
Adila16
Sfatul meu, din proprie si trista experienta: mergi pe varianta reparatie pe polita ta CASCO si lasa-i pe ei sa se certe cu eminentul RCA-ului...
Cat despre reintregire si fransiza, nu cred sa le platesti, atata vreme cat politia a stabilit ca nu esti vinovat: la asiguratorul tau vei figura, o vreme (pana isi iau banii de la RCA), cu dauna, dar se va sterge, fara cheltuieli din partea ta.

PS: Daca primeam si eu, la randu-mi, sfatul asta, acum nu ma mai certam cu ASIROM-ul pentru calculatorul airbag, distrus in accidentul asigurat de ei ( despre a carui inlocuire au zis ca ''nu se justifica'') si, aproape sigur, aveam masinuta acasa..!...
aaddrryyss
In cele din urma am fost astazi (duminica) la asigurare (CASCO-ul meu) si nu a fost nici o problema cu timpul mare scurs de la incident (cam o luna si jumate). Nici macar n-a fost nevoie sa-l justific.
Ah, si a fost liber...eram doar 3-4 persoane (in timpul saptamanii cand am mai fost o data erau cam 20-25-30)
prody
Ce firma de asigurari lucreaza duminica, ca sunt curios...
Probabil ca ai platit fransiza, nu conteaza ca dosarul va fi cu regres, platesti fransiza de fiecare data cand folosesti polita, nu e asa?
Tudor
Omniasig, centrul de pe Grivita, la comun cu Politia, lucreaza si duminica.
Asta e doar un exemplu care imi vine in minte, dar mai sunt si altele.
prody
In provincie nu cred ca exista vreuna care sa lucreze macar sambata
aaddrryyss
Corect, Omniasig-ul de pe Grivita. Acolo am fost. Desi m-am tot framantat cu fransiza asta inainte de a merge la ei (prin contract n-am gasit nimic edificator), acolo am uitat sa intreb...mai vad eu ce si cum...Acum ma incearca un brainstorming referitor la ce service sa aleg.
aaddrryyss
Mda...m-am hotarat ca pentru reparatie sa duc masina la reprezentanta Renault din Rm. Valcea, de unde am cumparat-o, pe ideea ca scap de nebunia si hotia din Bucuresti.

Vestea buna e ca nu e aglomeratie: pot s-o las la ei oricand, si se apuca de lucru imediat.

Vestea proasta e ca nu prea sunt eu impacat cu primul contact cu "nenea" de la atelierul de caroserie (sau n-oi fi avand eu experienta si nu stiu mersul normal al lucrurilor de genul asta).

M-am infiintat deci la reprezentanta, si de la front desk m-au indrumat spre hala de service. De acolo, altcineva m-a indrumat spre hala "Caroserie". Acolo, un nene care parea seful p'acolo m-a luat in primire.
M-a intrebat ce problema am, i-am aratat masina (pasaj roata stanga spate stramb, janta zgariata) si l-am intrebat in cat timp crede ca poate fi gata. Mi-a zis ca e nevoie de o zi si jumate de lucru, dar ca...si apoi mi-a cerut sa vada ce acte mi-a intocmit Omniasig-ul.

Cand a vazut constatarea, a inceput sa fie usor nemultumit. Mi-a zis ca nu-i bine facuta, ca janta fiind de aluminiu "nu se vopseste". Nu sunt expert, asa ca nu l-am contrazis...Voiam doar sa-l intreb care e alternativa, insa a mai rasfoit el un pic prin foi si pe urma a concluzionat despre constatare ca e facuta in bataie de joc (mie totusi mi s-a parut ca inspectorul de la Omniasig si-a facut treba ok).
L-am intrebat ce nu-i bine la ea, si el a zis asa: decat sa-mi explice mie, iar eu inspectorului, mai bine sa-i dau numarul de telefon al inspectorului ca sa poata vorbi direct cu el, "pe limba lor". Mi s-a parut un rationament ok, asa ca a ramas ca eu sa aduc masina in cursul saptamanii curente impreuna cu numarul de telefon al inspectorului (pe constatare sunt scrise doar adresa lui de e-mail, si un numar de fix la care raspund niste don'soare ce ma trimit de la una la alta).

Ajuns acasa, am cautat de curiozitate cum sta treaba cu jantele de aluminiu, si vad pe forum ca s-au vopsit destul de multe. Asa ca nu-l inteleg pe nenea de ce la el "nu se vopseste". Ma gandesc ca daca el are in minte o schimbare cu totul, Omniasig-ul nu va fi de acord (si pe buna dreptate).

Dupa treaba asta, m-am pus pe dat telefoane la Omniasig (cei din calea Grivitei) ca sa intreb numarul de telefon al inspectorului. Imi raspund numai domnisoare ratutite care ma plimba de la una la alta, deci nu l-am obtinut. Ba mai mult, una dintre ele mi-a zis ca inspectorii nu-si dau numerele de telefon, si ca au adresa de e-mail trecuta pe constatare. Parca are si ea dreptatea ei...

la urma urmei, nu stiu exact ce anume ar trebui sa fac. Am fost la asigurare, mi-au facut baietii actele. Fost si la service, si imi inchipuiam ca le las masina si cu actele si ei pur si simplu se apuca de lucru. Iar daca mai au diverse lucruri de rezolvat, se contacteaza intre ei...

Deci: inspectorii dau sau nu numerele de telefon clientilor ? Sa mai insist pe calea asta sau ar trebui sa-l las pe nenea de la service sa se descurce cum stie ? Judecand dupa faza cu janta, pare usor sictirit, si poate ii e lui lene sa abordeze fagasul obisnuit al lucrurilor...

L.E. cand zic janta e zgariata...well...defapt s-a mai depus pe portiuni ale ei un strat de vopsea visinie (asa era bara celui ce m-a lovit), si care nu se mai ia. In unele locuri e visniu "curat", in altele e un soi de visiniu amestecat cu negru (probabil plastic din bara), iar in altele doar negru. Toate nuantele astea par sa fie bine presate in straturile superficiale ale argintiului jantei. In unele locuri sunt parca si niste zgarieturi ale vopselei jantei, insa nu s-a ajuns nicaieri pana la metal. Conform parerii mele de nestiutor, pare absolut "vopsibila". La urma urmei, oricum a venit din fabrica cu vopsea pe ea...right ?
Tudor
Mergi la inspectorul Omniasig, spune-i ca toate service-urile Renault ti-au spus ca nu vopsesc janta aliaj si solicita-i lui sa iti indice un service autorizat Renault care iti vopseste janta si iti ofera si garantie pentru respectiva vopsire. Poti intreba la Vocea Clientului Renault sa iti indice un service unde sa vopsesti o janta de aliaj si vei vedea ce raspuns obtii. Tot acolo poate si el sa intrebe.
Nu o sa poata sa iti indice, pentru ca nu exista. Jantele se pot vopsi, dar nici un service nu-ti garanteaza vopsirea, pentru simplu motiv ca producatorul spune "nu se vopseste".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.