Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Protectii aripi fata LGN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
jelly
Salutare! La unele loganuri protectiile pt aripile din fata sunt pana jos unde se termina aripa nu sunt ca celelalte care lasa loc pt presul de noroi. Parerea mea este ca arata foarte frumos si as dori sa stiu de unde se pot cumpara si, eventual, pretul lor. Am fost si in targ Vitan si nici nu au auzit macar de asa ceva.
jelly
Salutare! Revin cu poze
Adi_Mircea
O sa apara si in magazine dar mai late. Spate si fata varianta cu sau fara aparatori.
ciush
cand o sa apara?
cand o sa ne rugineasca aripile?
eXtenSion
Mai late unde? Pe interior sau partea care se vede?
adrianpsk
curaaaand nici o grija radmasa.gif
wildserb
QUOTE(ciush @ 23 Jul 2008, 20:31)
cand o sa apara?
cand o sa ne rugineasca aripile?
*



stai linistit dca e sa rugineasca rugineste ai repede cu protectia se aduna apa intre ea si aripa.....
ciush
pai iti dai seama ca atunci cand montez aparatorile o sa curat luna aripile si o sa tratez tabla contra ruginii!
jelly
Eu inainte sa montez protectiile am bagat vaselina la greu ca sa fiu sigur ca nu o v-a lua rugina,sper eu cu toate ca dacia e sora cu RUGINA

24 Jul 2008, 16:43:
Mentionez ca poza cu roata este de la masina mea,pana la urma am facut rost de ceea ce cautam
eXtenSion
Vaselina face rau vopselei, deci poate a ta va fi siameza cu rugina.
Adi_Mircea
O sa pun curand poze cu protectiile late.
jelly
unde ai citit tu ca vaselina face rau vopselei?ca pe asta chiar ca nu am auzit-o,stiu ca la cauciucuri si altele de genul si daca mai este si siliconica ceea ce este mai scumpa este si mai buna nu mai strica de ex chederele
0(*_*)0
QUOTE(jelly @ 24 Jul 2008, 21:46)
unde ai citit tu ca vaselina face rau vopselei?ca pe asta chiar ca nu am auzit-o,stiu ca la cauciucuri si altele de genul  si daca mai este si siliconica ceea ce este mai scumpa este si mai buna nu mai strica de ex chederele
*


Nu face rau...unge masina cu vaselina pe toata caroseria ,o lasi o zi in soare ,dupa aceea o speli si vezi cu ce te-ai pricopsit biggrin.gif
NicuEne
vrem poze protectii late !!!
jelly
vaselina am dat sub chederele de la usi cele care intra geamul si crede-ma ca nu are nimic si din cate am vazut eu este vopsea acolo iar la aripi am dat dupa muchia aripilor si asta dupa ce am montat protectiile respective si asta voi vedea in viitor,oricum si chiar daca nu aveam protectiile tot o lua rugina asa ca.......
eXtenSion
Tot pe forum am citit, dar nu mai stiu unde. Stiu ca si eu am vrut sa fac tot asta pana am citit ca nu i-ar face bine vopselei.
michaelthefirst
6001541231 APARATOARE FATA STANGA AS. 9.37
6001541232 APARATOARE FATA DREAPTA AS. 9.37
6001541233 APARATOARE SPATE STANGA ASAMBLAT 11.28
6001541234 APARATOARE SPATE DREAPTA 11.28

Se gasesc in service. Pretul e in EURO (lista din pacate e din IUL 2006).
DixDacia
care vrea protectie contra coroziuni contact pieseauto2007
bobo77
De ph2 ai? si zi si un pret...
B-53-SDP
Eu nu stiu de va agitati atat cu acele protectii care fac mai mult rau decat bine.

Pe langa faptul ca tin umezeala intre ele si aripa sub aripa ele se prelungesc un pic si acolo se va stramge noroi si la fel va tine umezeala.

Am un prieten care si-a facut ceruirea si acele protectii erau gratuite si acum doua zile a dat jos o aparatoare pe spate si aproape tot conturul (pasajul) aripii spate era ruginit.

Parerea mea este sa nu va puneti si daca le aveti sa le dati jos.
xaser
QUOTE(B-53-SDP @ 1 Apr 2009, 08:27)
Eu nu stiu de va agitati atat cu acele protectii care fac mai mult rau decat bine.

Pe langa faptul ca tin umezeala intre ele si aripa sub aripa ele se prelungesc un pic si acolo se va stramge noroi si la fel va tine umezeala.

Am un prieten care si-a facut ceruirea si acele protectii erau gratuite si acum doua zile a dat jos o aparatoare pe spate si aproape tot conturul (pasajul) aripii spate era ruginit.

Parerea mea este sa nu va puneti si daca le aveti sa le dati jos.
*




eu am protectiile pentru aripi montate de 2 ani de zile de cand am masina si nu are pic de rugina....daca nu a fost lovita inainte de montaj nu are de ce sa rugineasca.
djasu82
QUOTE(B-53-SDP @ 1 Apr 2009, 08:27)
Eu nu stiu de va agitati atat cu acele protectii care fac mai mult rau decat bine.

Pe langa faptul ca tin umezeala intre ele si aripa sub aripa ele se prelungesc un pic si acolo se va stramge noroi si la fel va tine umezeala.

Am un prieten care si-a facut ceruirea si acele protectii erau gratuite si acum doua zile a dat jos o aparatoare pe spate si aproape tot conturul (pasajul) aripii spate era ruginit.

Parerea mea este sa nu va puneti si daca le aveti sa le dati jos.
*


A ruginit fiindca nu a aplicat ce trebuie egal cu zero ceruirea. Protectiile de aripi daca se monteaza iti confera o potectie mult mai mare dar inainte de montare trebuie spalata tabla unsa si la alegere se da cu vopsea cauciucata sau cu amestec de vaselina plus ulei de motor ne ars si se monteaza protectiile in final. Restu e poezie cu ceara. Ceara se da prin alte locuri in interiorul masini.
eXtenSion
Eu am montat protectiile fara sa dau cu nimic. Nici nu scria in instructiuni ca ar trebui sa dau cu ceva...

Oare o fi avand ceva?
alexis
Eu am protectiile montate din 2006. In urma unui accident usor asta vara, a trebuit sa demontez una dintre protectii si pot sa spun ca marginea aripii era in perfecta stare. Mentionez ca ele sunt montate cu banda adeziva cu care au venit.
tdan08
stie cineva daca protectiile pt aripi exista intr-o varianta si pt ph2 ????
am cerut la un magazin pt ph2 si mi-a dat un set care cred ca erau pt ph1. la ph1 atat bara din fata, cat si din spate sunt negre si daca pun protectiile arata bine. in schimb, la ph2 ambele bare sunt vopsite in culoarea masinii si daca as pune acele protectii arata ca naiba pt ca nu acopera si partea din bara.
bobo77
Pai ar cam trebui sa apara si pentru ph2 atit protectii cit si aparatori de noroi.Adi_Mircea stii ceva? ne poti spune, te rugam.
tdan08
am vorbit cu un amic care lucreaza la reprezentanta dacia si mi-a zis ca nu sunt protectii aripi speciale pt logan ph2. sunt toate la fel. de fapt sunt 2 tipuri mai late si mai inguste, dar nu sunt indeajuns de lungi pt a acoperi si partea din bara. sfatul amicului meu a fost sa le vopsesc in culoare caroseriei daca nu-mi place cum arata. am inceput sa rad pt ca ma gandesc ca le pun pt a nu sari vopseaua si ar fi culmea sa le vopsesc, pt ca apoi sa sara vopseaua de pe protectii. oricum, ideea e ca sunt folositoare daca sunt puse cu simt de raspundere. mi-a marturisit ca daciile din 2006-2007 sunt chemate inapoi la reprezentanta si le monteaza protectiile gratuit, pt ca peste 80% din masini fara protectii au avut vopseaua sarita in zona respectiva.

am uitat sa mentionez ca, cei de la dacia, au facut aparatorile noroi diferite la ph2 fata de ph1. numai protectiile aripi sunt identice la ph1 cu ph2.
Adi_Mircea
Protectiile sunt la fel la ambele modele si doar pe culoare neagra,aparatorile de noroi difera doar pe partea din fata spatele e la fel.
Diabolique
QUOTE(tdan08 @ 7 Apr 2009, 21:38)
. mi-a marturisit ca daciile din 2006-2007 sunt chemate inapoi la reprezentanta si le monteaza protectiile gratuit, pt ca peste 80% din masini fara protectii au avut vopseaua sarita in zona respectiva.
*


toate daciile pana in 2006 sunt intrebate daca vor ceruire. ceruire care face parte din garantia anticoroziune. nu sunt chemate masinile inapoi si nici nu e obligatorie. cele pana in 2006 sunt ceruite si le monteaza si aparatorile acelea.
masinile din 2006 incoace sunt intrebate si alea daca vor ceruire dar nu li se mai pun protectiile acelea de plastic.

si daca zici ca 80% din masini au avut vopseaua sarita in zona aceaa, de ce oare la masinile din 2008-2009 incoace nu li s-au pus din stoc acele protectii? crezi oare ca le cheama si pe astea peste 3 ani sa le ceruiasca?

QUOTE(B-53-SDP @ 1 Apr 2009, 07:27)
Eu nu stiu de va agitati atat cu acele protectii care fac mai mult rau decat bine.

Pe langa faptul ca tin umezeala intre ele si aripa sub aripa ele se prelungesc un pic si acolo se va stramge noroi si la fel va tine umezeala.

Am un prieten care si-a facut ceruirea si acele protectii erau gratuite si acum doua zile a dat jos o aparatoare pe spate si aproape tot conturul (pasajul) aripii spate era ruginit.

Parerea mea este sa nu va puneti si daca le aveti sa le dati jos.
*


zi zau cu limba scoasa. nu mai induce lumea in eroare.
si eu am facut ceruirea, am stat langa masina cu masca pe fata si am vazut tot ce a facut ala. n-am avut pic de rugina dupa 3 ani iar protectiile alea chiar ajuta. de aia sunt proiectate.
ca exista "inteligenti" prin service care nu trateaza tabla inainte de a pune protectiile, oki, asta nu inseamna ca eu sunt prost si nu mi-o protejez mai bine.
migabryel
loganele de dupa 2007 au aripile si pragurile galvanizate. ca sa te convingi, uita-te un pic la cele care fac taxi astea fiind si cele mai "bombardate". la cele de dupa 2007 tabla goala neruginita in zona aripilor, in schimb cele mai vechi fiind toate rosii de rugina in zonele astea dry.gif . ce am observat e ca si la reno ii la fel.. numai bine.
tribunul
QUOTE(Diabolique @ 16 Apr 2009, 23:39)
toate daciile pana in 2006 sunt intrebate daca vor ceruire. ceruire care face parte din garantia anticoroziune. nu sunt chemate masinile inapoi si nici nu e obligatorie. cele pana in 2006 sunt ceruite si le monteaza si aparatorile acelea.
masinile din 2006 incoace sunt intrebate si alea daca vor ceruire dar nu li se mai pun protectiile acelea de plastic.

*



Se poate spune ca cam este obligatorie, daca iti spun ca trebuie sa faci ceruirea si tu refuzi, cred ca-ti pierzi garantia.
Nu ma intelege gresit, nimeni nu-ti poate impune sa-ti faci ceva la masina ta, fara acordul tau.

A mea este de prin mai 2006 in care categorie intra? cu ceruire? fara ceruire? cu protectii gratuite? fara protectii gratuite?
mariuscond
Cu ceruire si fara protectii - asa mi-au zis/facut mie (Logan - aprilie 2006).
DMP
Livrata in iunie 2006, produsa in mai 2006: cu ceruire si fara protectii.
tuneam
ceruire numai lonjeroane, nu si stalpi cum suna comunicarea Dacia.
Fara montare protectii.
tribunul
Mie mi-au pus si protectiile, ori sunt eu "mai" special ori ei nu au o regula batuta in cuie si procedeaza putin dupa ureche.
Cyrusmddd
Fabricata in 2005: ceruire stalpi, lonjeroare, usi si montat protectii aripi. Nu stiu ce sa spun despre acele protectii aripi, sper sa ajute. Astept pareri ale forumistilor care si-au montat protectii aripi si au monitorizat starea muchiilor aripilor.
bobo77
Protectii aripi fata cod 998192 pret la reprezentanta din Constanta 79 lei, mi se pare enorm...
Protectii aripi spate 998193 pret 103 lei.
gamezcdr
Iulie 2005 i-au pus aparatoare cica au vopsit si o aripa lucru de care ma indoiesc masina era tinuta in garaj fara pic de rugina eu cred ca deconteaza astia la operatii nefacute la Dacia pe banda rulanta. Este spatiu pe la ele acolo daca intra apa nu se mai evapora 24 de ore cred.
tribunul
Pai pune silicon rezistent la apa daca ti se pare spatiul asa de mare.
Nu cred ca ti-au vopsit aripa, ci doar cativa cm patrati din muchia aripii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.