Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imi trage volanul spre dreapta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Devane
Buna,oameni buni.Am si eu o problema cu Dacia mea. sleep.gif
In urma cu cateva zile am acrosat pe partea stanga o bordura,lovitura n-a fost puternica,mai mult am sters geanta,dar am observat dupa aceea ca la drum intins,volanul imi trage spre dreapta.
Poate cineva sa-mi spuna de ce si mai ales...cum as putea remedia defectiunea?

Multumesc anticipat.
bodel
In primul rand verifica presiune din rotii daca este inegala umfla rotile (cel putin cele de pe fata). Masina poate sa traga intr-o parte sau alta daca una sau ambele rotii de pe o parte sau alta sunt infranate.
Totusi daca consideri ca in urma loviturii s-a deformat ceva la directie dute la un atelier de geometrie rotii si iti verifica cei de acolo toate dimensiunile si cotele si sigur iti vor zice daca s-a deformat ceva.
SYL
Vezi in primul rand daca ai presiune egala in rotile aceleasi punti. Eventual daca tot treci pe la vulcanizare ar fi bine sa faci si o echilibrare a rotilor (chiar daca nu influenteaza asa mult). In final daca e cazul du-te si fa-i o geometrie.
Dar trage tare dreapta? Te intreb pt ca e normal ca masina sa traga putin dreapta pt ca drumul e inclinat spre dreapta (ca sa se scurga apa). Cand esti pe contrasenes (in depasire) daca masina trage stanga e bine, dar daca trage tot dreapta, atunci nu e bine.
whitesorcerer12
oare de unde e asa de incetatenita chestia asta, silviu?
nu trebuie sa traga dreapta decat pe drum foarte inclinat!
altfel trebuie sa stea dreapta!
mergi cu dacii noi sau cu orice straineza vrei, si o sa imi dai dreptate!
oricum, la dacie nu esti sigur niciodata , azi merge, maine trage, etc!
SYL
La Nova mea asa se intampla. Trage putin dreapta la drum lung (deci la viteza, si pe drumuri care au inclinatia laterala, ca sunt si destule drumuri care sunt plate). M-am dus am facut geometria, dar geometria era ok. De asemenea am observat ca daca merg pe contrasens trage putin stanga, deci singura explicatie e ca e de la inclinatia drumului.

PS. Geometria am facut-o cand am luat masina de noua si apoi la fiecare 20 mii km (cum scrie la carte); rotile le echilibrez anual (deci cam la 6000-9000km).
whitesorcerer12
e directia mai laxa, nu zic ca e imposibil, dar nici punct de reper nu este!
principalul e sa nu traga in drum drept, in linie!
oricium, asigura-te ca uzura cauciucurilor pe fata e similara, poate sa traga si din pricina asta!
SYL
Uzuara anvelopelor e similara; pot spune ca la toate 4 e cam aceeasi, pt ca anual cand le echilibrez le si permut (cele din spate trec in fata pe aceeasi parte, iar cele din fata trec pe spate in diagonala).
brasil
vezi ca mai poate fi de la un piston de frana care e blocat pa partea in care trage
eu, cel putin, asa am patit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.