Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: FARURILE SE APRIND AIUREA
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nirosbogos
De curand am observat treaba asta,fara sa umblu pe la partea electrica.
La faza mica,se aprinde becul mic stanga + ambele becuri dreapta.
La faza mare,se aprind ambele becuri stanga + becul mic dreapta.
maseax
QUOTE(nirosbogos @ 16 Jul 2008, 18:40)
De curand am observat treaba asta,fara sa umblu pe la partea electrica.
La faza mica,se aprinde becul mic stanga + ambele becuri dreapta.
La faza mare,se aprind ambele becuri stanga + becul mic dreapta.
*




Poate sunt becurile arse. Pe stanga nu iti merge faza scurta si pe dreapa nu merge faza lunga.
nirosbogos
QUOTE(maseax @ 16 Jul 2008, 22:29)
Poate sunt becurile arse. Pe stanga nu iti merge faza scurta si pe dreapa nu merge faza lunga.
*


Pai,citeste mai sus,becurile sunt bune,dar nu se aprind cum trebuie.

17 Jul 2008, 21:55:
Are cineva schema electrica pentru zona farurilor?
maseax
QUOTE(nirosbogos @ 16 Jul 2008, 18:40)
De curand am observat treaba asta,fara sa umblu pe la partea electrica.
La faza mica,se aprinde becul mic stanga + ambele becuri dreapta.
La faza mare,se aprind ambele becuri stanga + becul mic dreapta.

*




QUOTE(nirosbogos @ 16 Jul 2008, 22:18)
Pai,citeste mai sus,becurile sunt bune,dar nu se aprind cum trebuie.

<span class='edit'>17 Jul 2008, 21:55:</span>
Are cineva schema electrica pentru zona farurilor?
*



Mai sus unde? Becurile au 2 faze: Faza lunga si faza scurta.
nirosbogos
QUOTE(maseax @ 18 Jul 2008, 00:18)
Mai sus unde? Becurile au 2 faze: Faza lunga si faza scurta.
*


Sa inteleg ca un bec de-ala mare are 2 pozitii?
In carcasa farului sunt 2 becuri:unul mic in lateral si unul mare central.Cel mare are 2 pozitii?
adrianne
Da, becul mare are 2 pozitii.
Din blocul de lumini iese cate un fir pentru: pozitii, faza scurta si respectiv lunga. Ele intra in blocul de sigurante, se impart (fazele) in cate 2, trec prin sigurante, si pleaca spre faruri. Pe sigurante avem:
-pozitii
-faza scurta stanga
-faza scurta dreapta
-faza lunga stanga
-faza lunga dreapta.
Spor la treaba.
pcostica
culori fire la faruri:
-pozitie-alb
-faza scurta-galben
-faza lunga-verde
-masa-negru
Bafta!
Adrian_Boy
De cand i-ti face asta, la mine se mai intampla la plafon sa se aprinda becul doar la anumita pozitie din cauza umiditatii, in urma condensului, ca na e dacie.

Acuma daca tu ai masina de 14 ani, fara sa umbli la contacte, sa stii ca mai oxideaza si mai trebuiesc curatate uneori wink.gif
gino73
Si daca umbli pe la contacte curatale si pe cele de la releul de faza lunga. E mai sigur.
slaiciprian
o investitie buna e un spray de curatat contacte. e in jur de 12-15ron. e mult in el.
eu am avut probleme electrice garla la o alta dacie, la asta de acum am un bord afurisit pe care nu l-ar pricepe nici un electrician, asa ca am dat din start cu asa ceva, plus ca de cate ori umblu pe la vre-un fir am grija sa dau cu spray la remontare. am probleme ZERO. te scuteste de multi nervi, in general la electic problema e minuscula, banala, dar te enerveaza cautarea belelei.
nirosbogos
Am umblat azi la lumini.Dezamagit!
Becurile sunt bune,am desfacut/decapsat si blocul de lumini(sau cum s-o numi el)-cutiuta negra cu maneta,de unde se aprind farurile-si n-am observat nimic deosebit,arata ca noua.Am verificat si sigurantele si erau bune.Nu stiu ce sa-i mai fac. mad.gif
gino73
i-a un aparat de masura in mana si verifica instalatia electrica dupa schema asta
nirosbogos
Multumesc tuturor!Am rezolvat-o...cu aparatul de masura!Nu iesea tensiune de dupa sigurante,am gasit 2 cu corpul turtit(de la caldura) si din cauza asta nu faceau contact.Fix 2 sigurante,una pe faza scurta si una pe faza lunga.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.