Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema arc spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
NICK82
am o mica (mare) problema.
de ceva vreme masina mea este lasata intr-o parte...mai exact pe partea dreapta..cam 3 2 degete distanta.
cauza banuiesc ca ar fi urmatoarea: in urma cu vreo 6 luni deoarece masina se lasa rau cand o incarcam cu bagaje si vreo 3 persoane am hotarat sa pun inaltatoare si prelungitoare la amorrtizor.toate bune si frumoase vreo 2 luni...dupa care mi s-a bulit amortizorul din dreapta.am mers vreo 2000 km cu el asa...pana l-am schimbat.
precizez ca l-am schimbat decat pe acesta defect...nu si pe celalalt.
am crezut ca dupa ce l-am pozitia caroseriei se va indrepta....dar nu a fost asa.
banuiesc ca arcul acela este obosit...datorita.amortizorului defect...
nu stiu ce sa fac...sa pun arcuri de fata pe spate... sa iau unele de break?
astept sfaturi
Minel
Cel putin pe spate , pozitia masinii este data de arcuri nu de amortizoare si este recomandat si de producator ca atunci cand se schimba cela la suspensie sa se schimbe pereche , adica pe ambele parti , fie ca este vorba de arcuri sau amortizoare !!!
NICK82
am fost la un REMAT si mi-am luat 2 arcuri de fata...pe care le voi monta pe spate....
Twister
Rau. In nici un caz sa nu pui arcuri de fata pe spate, dar ma rog, nu e masina mea. O s afie prea rigida, iti distruge amortizoarele si ai ocazia sa iti desfaca masina (se taie din zona de imbinare a aripii spate cu plafonul) din cauza rigiditatii si a faptului ca va batea in capul telescopului.
Cel mult puteai monta arcuri de break, in caz ca ai obiceiul de a cara greutate cu masina. In ambele cazuri o sa-ti topaie.
driverx
Twister

Ai ramane tampit sa vezi ce fain sta masina si ce fain se comporta cu niste arcuri obosite de fata (dar atentie, fara rugina si alte tampenii gen taieturi, ca atunci nu ati facut nimic). Masina a avut arcuri de break inainte. Cu astea inmuiate de fata nu e rigida deloc, sta bine in curbe, nu desfaci nimic. Parca e chiar mai bine o idee decat cu cele de break.

Pentru necunoscatori, e bunicel sfatul tau, dar pentru cine intelege ce se intampla pe acolo, eu zic ca e o optiune buna de luat in seama.
argon
nu o sa topaie cu arcuri de break pentru ca nici break-ul gol care are aceasi greutate cu berlina nu topaie cu arcuri de break noi, dar cu arcuri de fata o sa topaie, si se pierde stabilitatea, eventual taie din ele sa le aduci la lungime acelor de spate, dar tot putin rigide vor fi, depinde cat de purtate si vechi sunt.
Twister
Argoane,
Nu mai vorbi din break, eu am pus arcuri de break pe berlina, amortizoare noi, si topaie. Nu te gandi ca face precumhopa-mitica, dar topaie fata de situatia cu arcurile originale.
Break-ul e mai greu decat berlina.
driverx
Ba, AM arcuri FATA ... MOI pe SPATE. Si NU e rigida, NU sare pe drum, NU s-a taiat nimic la arc, NU s-a facut nici o modificare, NU a pierdut nici o stabilitate. Singura chestie care a necesitat atentie a fost introducea arcului in taler pentru ca pe punte nu vroia sa se aseze usor.

Lasati sfaturile astea auzite dupa bloc sau forum.

Si mecanicu meu s-a uitat stramb la mine cand m-am prezentat la el cu acele 2 arcuri, a comentat putin dar i-am zis sa punem sa vedem. Stia ca is riscuri din experienta, dar chiar i-a placut cum sta masina.
Twister
Driverx
Ba, asta nu e problema mea. Eu ma refeream la arcuri de break, nicidecum de fata montate pe spate, ca nu am asa ceva si nu vorbesc. Eu daca as fii in situatia in care am fost cand le-am schimbat, as monta acurile normale de berlina, insa eu nu car nimic in portbagaj.
driverx
Arcuri de break (cel putin NOI, nu SH) is cu cantec. Am mai auzit de oameni care ziceau ca le tropaie masina. Si oricum, altii zic ca is infecte si ca se lasa repede. Mai bine cauti ceva SH in stare buna. Mai ales daca vrei sa iesi cu bani putini. Depinde si de costul manoperei (riscand sa faci de 2 ori aceasi lucrare). Dar cand am fost eu in situatia asta, un arc de break era 90 RON iar eu am fost lasat sa imi aleg arcuri de fata cu 40RON SETUL. Partea buna a fost ca tipul ma ajutat la cautari, plus ca marcase perechile cand a dezmembrat masinile. So....riscuri mai mici sa iei 2 arcuri cu comportament diferit.
Twister
Pah omul cica si-a luat deja arcurile, asa ca orice discutie e tardiva.
driverx
Da, si-a luat de fata. Daca nu is la inceput de viata, raman la idea ca nu a facut alegere proasta. Altfel...........

Dar m-am bagat pe topicu asta in idea ca unii "profesorasi" de pe aici iar au deschis "cartile" si s-au apucat sa scrie pe topic tot ce citesc pe acolo.
Adrian_Boy
Ca sa nu mai deschid alt topic, am si eu o problema asemanatoare (pentru cunoscatori), am mai intrebat si mai demult, dar nu m-a lamurit nimeni sad.gif

Mi-am schimbat arcurile din acelas motiv ca masina statea intr-o parte, am pus unele noi, dar masina tot pe o parte sta de spate.

Cand bag cricul pe acea parte sa o ridic, fata de cealalta parte, nu urca mai deloc roata de pe asfalt ???

Ce are dus, o bucsa ?
Twister
QUOTE(driverx @ 17 Jul 2008, 15:46)
Da, si-a luat de fata. Daca nu is la inceput de viata, raman la idea ca nu a facut alegere proasta. Altfel...........

Dar m-am bagat pe topicu asta in idea ca unii "profesorasi" de pe aici iar au deschis "cartile" si s-au apucat sa scrie pe topic tot ce citesc pe acolo.
*



Who? Moi?

QUOTE(Adrian_Boy @ 17 Jul 2008, 16:56)
Ca sa nu mai deschid alt topic, am si eu o problema asemanatoare (pentru cunoscatori),  am mai intrebat si mai demult, dar nu m-a lamurit nimeni sad.gif

Mi-am schimbat arcurile din acelas motiv ca masina statea intr-o parte, am pus unele noi, dar masina tot pe o parte sta de spate.

Cand bag cricul pe acea parte sa o ridic, fata de cealalta parte, nu urca mai deloc roata de pe asfalt ???

Ce are dus, o bucsa ?
*



Verifica bascula si tendoanele punte spate.
Adrian_Boy
Bun, in cazul e vre-un tendon, se schimba greu, cam cat costa materialele ?
argon
QUOTE(Twister @ 17 Jul 2008, 16:15)
Argoane,
Nu mai vorbi din break, ..............................

Break-ul e mai greu decat berlina.
*




Hai sa vorbesc din talon atunci, break-ul are 945 kg, berlina cat are? nedumerire.gif tinand cont ca pana la spatarul banchetei spate sunt la fel, pot spune ca repartitia greutatii la gol e cam la fel.
Twister
Pah da, dar e mai lung, hayonul e mai greu decat capacul portbagajului si mai pune si motul ala care ii lipseste berlinei (distanta portbagaj berlina - plafon break).
E sigur mai greu, bine, nu cu sute de km. Nu pot sa-ti zic ce scrie in talon ca tin actele in masina, plus ca a fost spalat si stors o data. tongue.gif
verde57
Masina statea inclinata pentru ca tu ai schimbat doar un amortizor!
rezistenta pe care o opune amortizorul nou fata de arc nu este aceeasi cu rezistenta pe care o opune un amortizor vechi si o diderenta de 2cm intre ele se vede pe masina.
baranga
QUOTE(Twister @ 17 Jul 2008, 19:23)
E sigur mai greu, bine, nu cu sute de km.
*


....si eu am o greutate de 120 km radmasa.gif


referitor la problema:au aprox aceeasi greutate,dar difera centrul de greutate,la break e mai sus fata de berlina,de aceea difera arcurile wink.gif ...

sfata pt intiator:taie fix o spira din arcurile de fata si renunta la inaltatoare sau alte restu..;daca ai luat arcuri de 1300(din alea vechi)mai bine le duci inapoi pt ca sunt f.f.rigide,poti taia chiar si 1 spira si jumatate,ca tot va topai si va dansa pe sosea,si probabil iti va rupe oala wink.gif spun asta pt ca i-am pus unui prieten arcuri de fata tip nou(nu 1300) taite o spira,si nu topaie,nu bate,nu danseaza,si are o pozitie exact ca de fabrica masina;nici cu 3 oameni in spate(aprox 300kg)nu se lasa sa stea cocosata.Multe succesuri biggrin.gif

acum problema mea:pe fata sta cam intr-o parte,e lasata pe dreapta;telescoapele nu prezinta urma de scursuri,lanseaza bine.sa incerc sa pun pe dreapta un teu amortizor de papuc sa o mai inalt pe dreapta?? blink.gif sau sa schimb ambele arcuri;
stiu ca daca umblii la bascule si strangi bascula cand masina e pe cric va sta mai inalta pe acea parte.sa incerc aceasta manevra sa o mai ridic pe dreapta sau sa o mai las pe stanga??stiu ca implica riscuri la bucsile basculei dar cat de riscant??
astept raspunsuri.multumesc.
Minel
QUOTE(baranga @ 18 Jul 2008, 13:10)

stiu ca daca umblii la bascule si strangi bascula cand masina e pe cric va sta mai inalta pe acea parte..
*



Adica ???? care bascula , superioara , inferioara si crezi ca daca o strangi va sta mai sus ??? wacko.gif
Indiferent cat o strangi ea tot va avea miscare pe verticala cum si trebuie ..... dry.gif iar piulitele se stang la un anumit cuplu .... dry.gif

Si chiar daca reusesti prin absurd sa o strangi ( ma refer strict la bascula inferioara ) , modifici unghiul de cadere si atunci sa vezi alte probleme .... wacko.gif
cornel2007
salut.e cineva din bucuresti dispus sa ma jute sa-mi pun inaltatoare la o dacie berlina..acum dimineata.

31 Jul 2008, 09:46:
sau daca nu e prea greu poate ma descurc si singur.cine ma ajuta cu ceva detalii despre cum se face
HIV
Hotarat rau sa-mi pun masina la punct , mai vin si eu cu o problema : se lasa masina mai tare pe dreapta iar roata din stanga spate se freaca de aripa . E din arcuri ? Logica mea spune ca , caroseria lasandu-se inspre dreapta se apropie de roata din stanga si de aceea se freaca . Voi ce spuneti ? sa schimb arcurile ? daca da , la ce pret gasesc o pereche de arcuri ?
nelu_1985
60 lei de import sau 110 lei de sibiu......astea-s pentru berlina spate, am schimbat eu pe spate de cateva luni, am pus dealea cu 60 ca nu car pe nimeni si nimic...is mama lor....
adrianne
QUOTE(HIV @ 20 Sep 2008, 18:41)
Hotarat rau sa-mi pun masina la punct , mai vin si eu cu o problema : se lasa masina mai tare pe dreapta iar roata din stanga spate se freaca de aripa . E din arcuri ? Logica mea spune ca , caroseria lasandu-se inspre dreapta se apropie de roata din stanga si de aceea se freaca . Voi ce spuneti ? sa schimb arcurile ? daca da , la ce pret gasesc o pereche de arcuri ?
*



posibila cauza (printre altele): aripa deplasata
HIV
N-as crede , se vede de la o posta ca sta toata masina intr-o parte . In plus , mai multe persoane care au mers in spatele meu mi-au spus "Vezi ca ceva nu e bine cu ea , are o pozitie ciudata in curbe" .
ydaniel
ia 2 arcuri si 2 amortizoare NOI de krupp compa sibiu.smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.