Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Becuri Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3
emilliviu
Buna ziua fiti amabili imi puteti spune si mie daca si-a montat cineva becuri philips pe Solenza?Eu as avea de ales intre 3 modele VisionPlus ,Power2Night Gt 130 sau Gt 150 .As vrea sa stiu daca cumva se vede o diferenta intre cele normale si acestea.

Va multumesc
cip_01
am pus philips vison plus
480000 lei 2 buc din vitan
concluzie:se vede mai bine,om multumit
free_fiber
QUOTE(emilliviu @ 8 Jan 2005, 16:35)
Buna ziua fiti amabili imi puteti  spune si mie  daca si-a montat cineva  becuri philips pe Solenza?Eu as avea de ales intre 3 modele VisionPlus ,Power2Night Gt 130 sau Gt 150 .As vrea sa stiu daca cumva se vede o diferenta intre cele normale si acestea.

Va multumesc
*


Uite diferenta intre becurile originale si Philips power2night GT150.
cristio_79
Nu te supara,dar au trecut doi ani!
free_fiber
Stiu! Dar acel model de becuri inca se produce, asa ca informatia este utila si in 2007!
bolidu
Inainte de a ma face nabun sau cum vreti voi ziceti-mi si mie diferenta dintre cele doua poze inafara de containeru` ala din stanga ...
AdiZ
Lumina mult mai alba si mult mai mare zona luminata ..... diferenta destul de mare si sesizabila ... cel putin din punctul meu de vedere.
danygaro
In plus... se vede si capacelul de la roata dreapata fata biggrin.gif care lipseste de la acel Matiz parcat pe trotuar in dreapta. Fara misto acum, se percepe o imbunatatire a "iluminarii" cu acele becuri Phillips. Am notat si le am in vedere !!!
Reed
Acea crestere a cimpului iluminat e o treaba buna pt. sofer dar este neplacuta pentru cei care vin din sens contrar, pt. ca ORICIT de bine sunt reglate farurile tot vor produce "orbirea" partiala prin micsorarea acuitatii vizuale datorata discrepantei de luminozitate. Deci parerea mea e ca e normal ca noi sa vedem bine dar sa lasam si pe altii sa vada pt. ca s-ar putea deruta si sa produca accidente.
david79
super multumit de Philips Vision
klaus
Imaginile pot fi inselatoare, in noua era de prelucrare digitala.
Pentru a putea fi comparabile, imaginile trebuie sa fie luate cu aceleasi setari (ISO, timp de expunere, diafragma, focus).
Eu de ex. din imaginea atasata de mine as intelege altceva tongue.gif
free_fiber
Pozele nu sunt prelucrate deloc, altfel nu vad de ce as mai fi pus aici pe forum comparatia. Philips nu m-a platit cu nimic sa le fac reclama.
Iso a fost acelasi, timpul de expunere a fost acelasi, diafragma si focusul nu stiu deoarece nu am slr, ci doar o camera compacta.
guliver
Am vision plus pe faruri si blue vision pt. pozitii, super multumit.
seba3621
Am pus Philips BlueVision H4. Diferenta exista dar nu e spectaculoasa. Se vede mai ales cand rulezi pe asfalt ud (noaptea bineinteles biggrin.gif). Tin sa precizez ca in ciuda faptului ca se numesc BlueVision nu au nici in clin nici in maneca cu MegaExtraPower ce se gasesc in piata (nici la pret - Philips 70RON/set).
GabyT
"Luminat" de Philips Blue Vision -faruri si pozitii. Multumit de rezultat.
Am incercat si Bosch Xenon Blue dar nu am fost prea incantat.

Are cineva idee de becuri din proiectoarele de ceata (tip H11) care sa dea o lumina alba similara cu cea produsa de cele Blue Vision (Philips-ul nu produce ca am intrebat) ? Am vazut la un moment dat o Solenta cu asemenea proiectoare si se vedeau super tare.
marius80_eugen
Eu am Power2Night de peste 1 an si sunt f multumit . La pozitii am blue Vision , iar pentur proiectoare nu am modificat nimic pentru ca de la Philips nu am gasit nimic care sa fie compatibil . Apoi lumina proiectoarelor chiar nu trebuie sa fie alba , ci galbuie , astfel incat sa te ajute cand ai nevoie . Poate observati si la masini scumpe ca pe proiectoare lumina este normala si in nici un caz alb-albastruie !
sharkky
Am vazut pe un Audi A8 xenon pe proiectoare, asa ca nu e obligatoriu ca acea lumina sa fie galbuie ... Galbuie ar insemna sa fie cum erau la 1310 acele becuri galbene care intr-adevar faceau o lumina galbena ... La Solenza are o tenta de alb ...
marius80_eugen
Alea erau chiar galbene ... eu ma refer la faptul ca pentru conditiile care au fost concepute a fi folosite proiectoarele nu trebuie sa bagi in ele lumina alba , ci cea stock este ok . Pentru faruri poate fi oricat de alba vrei , dar nu stiu daca ati observat , dar cand e ceata cu cat e mai puternic lumina si mai deschisa ca nuanta de alb , cu atat se transforma intr-un fel de zid alb dincolo de care nu mai vezi nimic ...
alinushy
io am vision plus si sunt multumit, pe pozitii am leduri, cum sunt alea albastre dar io am albe si se vede fain, vreau sa-mi iau allweather pt proiectoare
david79
deci chiar nu face Philps pt proiectoare - H11 nimic de genul " de Philips Blue Vision , Vision Plus ??? Nu a gasit nimeni ?
alinushy
incearca aici : http://www.lighting.philips.com/in_en/cons...ighting&lang=en
GabyT
Exact ce stiam si eu, Philips nu produce becuri tip H11 decat in varianta cu care vine masina din fabrica, adica "LongerLife". Nici Bosch-ul nu nu are tipul acesta de becuri in gama Xenon Blue.

"LongerLife (LL)
Headlighting lamps: H1, H3, H4, H7, H11
."

@marius80_eugen : perfect de acord cu tine; proiectoarele de ceata in principiu trebuie dotate cu becuri care produc o lumina "galbena", intrucat aceasta, pe timp de ceata, asigura o mai buna vizibilitate a drumului decat lumina "alba", insa in cazul meu (si banuiesc ca nu sunt singurul) proiectoarele suplimentare sunt folosite in 99,9% din cazuri pentru a-mi asigura o luminare suplimentara a drumului, pentru a vedea mai bine ce "surprize" mai descopar. biggrin.gif

Deci intrebarea mea ramane : are idee cineva de un producator serios (nu "chinezarisme") care sa ofere becuri tip H11 care dau lumina alba, asemanatoare cu cea data de xenon ?


marius80_eugen
Cea mai apropiata lumina H4 de Xenon este BlueBVision , dar cand vezi un Xenon iti dai seama ca nuanta luminii nu vine ca , culoare , ci ine din intensitatea ei . Apoi Xenoanele au nuante diferite de la 4000'C la 8000'C , de la alb-arctic , catre alb-violet . Eu deocamdata le las pe cele originale si numai daca am probleme cu vreunul am sa caut o solutie . In cel mai rau caz voi incarca sa adaptez un H1 sau H7 ! Deocamdata concluzia mea este ca la proiectoare si daca as putea sa pun lumina alba ca Xenonul tot nu as pune , ci as opta pentru cat mai alb la far si un alb - all-whether / night-guide ... ceva care contine si nuante de galben-verzui . Daca veti citi toate informatiile dela Philips poate va veti schimba parerea si voi si sa va ganditi care este rolul proiectorului de fapt !
cata87
sal,imi spuneti si mie becuri is la pozitii ? ca la faruri stiu ca sunt h4 dar la pozitii? h1 cumva ?
sharkky
QUOTE(cata87 @ 16 Feb 2007, 23:39)
sal,imi spuneti si mie becuri is la pozitii ? ca la faruri stiu ca sunt h4 dar la pozitii? h1 cumva ?
*




nu sunt h1 ... sunt W5W ...
george_slz
Am avut power2night gt150(adica cu 50% mai multa flama). Nu cred ca meritau banii, mai mult marketingul e de ele. Lumina cu 50% mai multa....cum si-au dat ei seama....sau poate nu sunt bune farurile de solenza...
Daca vreti sa le luati mai eftin...mereti la Aspad la usa,si cu datele unei firme puteti sa achizitionati "pe firma",un set de becuri, mai ieftin decat prin alte parti. Sigur aveti un pretenar sau vreun vecin care are vreun srl sau vreo microfirma,si care va poate furniza datele firmei, iar voi il veti ferici apoi cu o factura de pe urma careia isi va deduce niste cheltuieli.
marius80_eugen
Cele de pozitie au codul w5w ( fara soclu ) si vedeti ca si alea le puteti lua Blue Vision , cu 9 - 10 RON si au lumina mult mai alba , dar alba desi ele sunt albastre ! Eu personal daca as fi avut farurile de Logan pe Solenza pana acum imi bagal Xenon ... dar pe farurile noastre nu prea se merita !
sharkky
Blue Vision (w5w) am cumparat eu la 15 Ron setul din Vitan.

Eu tot nu inteleg cum se poate monta xenon pe Solenza ... Poate ma poate lamuri si pe mine careva ...
BZ-23-SAM
se monteaza foarte usor,in cam 1 ora.sunt aproximativ 1200 RON becuri H4 bi-xenon,se potrivesc perfect pe SLZ.sau la 900RON bec xenon doar pentru faza scurta.da un search pe google si gasesti.
sharkky
Montatul ca montatul ... Nu asta era dilema mea, stiu costurile si ce fel de becuri se folosesc ... Eu nu am vazut xenoane fara acea lupa ... Si farurile cu lupa din cate stiu se monteaza pe geam clar de far, pe cand la solenza fasciculul luminos este ghidat in mare parte de geam care nu este clar ...

@BZ-23-SAM: Tu ti-ai montat asa ceva pe masina? Sau e careva pe aici care are montat sa ne zica si noua? Eventual ceva poze cu instalatia ...
BZ-23-SAM
nu mi-am montat,eu am becuri philips blue vision,dar am vazut cateva poze cu o solenza cu xenon si intr-adevar avea alt tip de far,cu geam clar.dar nu stiu sigur daca trebuie neaparat geam clar,pe site-ul acela nu zicea nimic de asta,si dadea destule detalii despre instalare...daca gasesc pozele cu SLZ aceea cu xenon,le voi pune aici...
nh1980ro
Si eu mi-am pus Blue Vision si sunt multumit. Seamana ca nuanta si luminozitate cu Xenon din Vitan pentru berline de 100W/90W, dar cu consum de 60W/55W si pret de 3 ori mai mare..smile.gif

Din cate stiu eu pentru becuri Xenon cu descarcare se pun si instalatii de spalare a farurilor, pentru ca daca nu ai farurile curate o sa-i orbesti pe ceilalti si nici tu n-ai sa vezi nimic pe sosea.

Becurile cu filament ('halogene') sunt umplute in general cu un gaz inert, pentru ca acel filament (incandescent) sa nu se oxideze instantaneu ('sa arda'). In consecinta, aceste becuri se pot umple si cu Xenon (desi Xe ca element chimic nu este halogen) sau Krypton, etc.
Deci se poate sa ai becuri cu xenon, fara ca ele sa fie cu descarcare.

De exemplu Blue Vision are lumina mai alba decat becurile normale cu halogen, pentru ca, guess what?, sunt umplute cu un amestec de Xenon si halogen.

Cand aveti timp cititi aici, sa vedeti ce efecte pot avea 'Xenoanele'.
http://www.intellexual.net/hid.html

Si apoi ganditi-va daca merita.
Lary_2007
eu mi-am pus osram cool blue, sunt destul de misto, exceptand pe ploaie. am avut inainte tot de la osram - silver, si erau super. la bani sunt la jumatate fata de philips, adica vreo 320 de mii in cora, 2 buc.
Zippy
Becurile astea BlueVision dau cumva o tenta albastruie farului? ca am vazut asa pe o solenza si mi s-au parut interesante, si nici nu deranjau ochiul asa tare.

p.s:se pot monta in fata blocului sau tre` sa merg la un mecanic?
GabyT
Lumina produsa de Blue Vision este alba; are o usoara tenta de albastru, insa nu se compara cu "chinezarismele" care dau lumina albastra. La Solenza, pentru ca nu are far clar, cand sunt stinse, se vede in oglinda farului destul de greu faptul ca sticla lor este vopsita albastru, spre deosebire de Logan unde oglinda reflecta o nuanta puternica de albastru (sincer, se vad si mult mai bine cand sunt aprinse).
Inafara pretului putin cam "piperat", aceste becuri chiar iti ofera unele avantaje, mai ale la mersul pe timp de noapte. De deranjat pe ceilalti participanti la trafic nu becurile sunt de vina (daca respecta prescriptile date de producator cu privire la putere), ci reglajul deficitar al farului.

P.S. La Solenza se monteaza foarte usor chiar si de cineva care n-a mai schimbat niciodata un bec de far (este loc suficient sa vezi ce faci, spre deosebire de Logan unde e locul super mic).
marius80_eugen
Am citit ... dar eu inca nu mi-am scos din cap Xenoanele ... Eu vreau sa fie undeva pe la 4100' - 5000' , sa fie alba si nu alte nuante , mai ales ca puterea luminoasa pe la aceasta nuanta este cea mai mare . Deocamdata pret 230 euro ... bixenon... am gasit ... dar inca nu am bani .
RainHawk
Si pe mine ma bate gandul de niste xenon si inca nu stiu daca merita sau nu. Pretul pentru xenon simplu cam vreo 5 mil si cel bi cam vreo 6.5 milioane. Pretul pentru o instalatie Bosch ar ajunge pe la vreo 300 USD.
marius80_eugen
Eu cred ca e mai scump decat spui tu ... Daca ar fi fsot doar 6,5 mil imi puneam pana acum . Dar intrebare :

Se pot ADAPTA usor farurile de Logan la Solenza ???

Intreb pt ca tare as vrea sa le schimb si sa scap si de porcariile de semnalizari care se tot murdaresc si intra apa in ele si praf si multe altele . Se pricepe cineva la asta ??? Vreau faruri cu sticla clara pt Xenon !
RainHawk
Nu, chiar atat ar fi. Am un prieten in state care are o firma ce vinde masini SH, parti @ stuff si mi-a zis ca asta ar fi pretul la care ar putea sa mi le trimita. Probabil sunt facute pe undeva prin Taiwan, China, etc, etc. Ii trimit banutii zilele astea sa imi trimita un set. Daca nu imi plac sa vezi ca targuieli fac pe la Bursa. smile.gif)
Lary_2007
Eu mi-am pus Osram cool blue si sunt mai bune decat cele originale, dar noaptea pe asfalt ud lasa de dorit. oricum nu sunt prea albastre, sunt mai mult albe. am avut inainte tot de la osram varianta silver, si erau parca mai bune, dar le-am spart ca am lovit masina... cred ca o sa imi iau din nou silver ca merita. ca bani, costa vreo 300 de mii 2 buc. enjoy.
benkenobi
am pus osram plus 50% light. au costat cca 48 RON bucata. lumina este ceva ma alba si de o intensitate mai mare. merita cu prisosinta.
marius80_eugen
radmasa.gif Philips Vision Plus 50% 42 ron setul doua bucati !
Incercate si testate si pe Solenza ( eu si un prieten ) , DSN ( tatal unui prieten din club ) , Logan ( coleg de serviciu cu un tractoras 1.5 ) , Tico ( prieten din daewooclub) , Matiz ( prietena mea ) . Becurile astea chiar isi merita banii pentru ce stiu sa faca .

Pentru ceva mai special recomand Power2Night GT150 . Calitatea se observa exact pe asfalt ud , unde nici Xenoanele nu bat bine !
benkenobi
pai pretul spune totul.
ca sa nu mai vorbim de contafacerile marcilor consacrate, facute de toti neavenitii pe elicea vaporului in drum spre constanta. crede-ma ca stiu ce spun, in virtutea muncii pe care o desfasor.
silverboy3
Salut
Am un prieten care si-a laut saptamana asta becuri PHILIPS NIGHT GUIDE cu 50% mai multa lumina si 3 fascicole de lumina.
Faza este in felul urmator, bat bine sunt super ok ca luminozitate dar ceea ce ne-a mirat pe amdoi a fost faptul ca in loc sa fie fascicolul albastru pe partea dreapta a farului cum arata pe site la philips, este pe partea stanga ceea ce ne face sa credem ca sunt becuri pentru UK si nu pentru europa in afara de UK icon_mrgreen.gif deci cred ca le ducem inapoi si o sa i-le dam de cap
marius80_eugen
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Pai intoarceti farurile la 180' ... off ce nebuni si astia ... Nu le puteti returna ??? Si oare de ce ati preferat acel model ???

ben ... iar ma faci si rad ... "in virtutea muncii pe care o desfasor" biggrin.gif care o fi legatura cu "contafacerile marcilor consacrate, facute de toti neavenitii pe elicea vaporului in drum spre constanta " tongue.gif
Am inteles ce spui , dar eu prefer sa cumpar de la firme consacrate in domeniu si nu de la "ia xenonu' neamule" din targ !
benkenobi
pentru ca munca mea este lupta impotriva contrabandei si a contrafacerii bunurilor. si am retinut bunuri de marca gramezi intregi, inclusiv piese auto de import, contrafaceri ale unor marci de renume.
nici nu ai idee despre ce vorbesc, te-ai ingrozi.
Fantomas
deci pana la urma care se merita : Power2NightGT150 sau blue vision ? smile.gif

diferenta de preturi nu este mare ... asta ca astept o recomandare + justificare smile.gif

Ps : am vrut sa`mi iau chinezarii la 25 rom perechea ... de dau lumina albastruie ... se merita sau nu ? smile.gif
marius80_eugen
Acum cateva zile s-a ars halogenul de la sofer Power2Night , si-a facut bine datoria , de-ar mai fi mers inca pe atat eram fericit smile.gif . Fiind vineri seara si sambata dimineata tocmai plecam la munte am fugit repede in Cora si mi-am luat Osram Cool Blue 4000' .
Este putin mai alb , dar nu are nici 80% din puterea luminoasa a celui din dreapta , care are peste 2 ani de functionare .

Concluzia mea : merita diferenta intre Philips si Osram . Cat timp dai pe un set de halogen bun sub 1 mil merita , altfel nu .
La cel ars s-a dus de fapt doar faza scurta , dar ... este inutilizabil .
Pe curand , sper la un up-grade mai serios .

Fantomas
ms frumos marius80_eugen smile.gif imbratisare.gif

adjudecat Power2NightGT150 rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.