Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema la bujia 4
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
radu_razvan2000
ziua buna! am o dacie 1300 din 85' si am o nelamurire:cand scot pe rand fisele de la 1 la 3 la relati motorul incepe sa trepideze,dar cand scot fisa la bujia4 nu se simte nicio diferenta.de ce? multumesc aticipat!
Minel
QUOTE(radu_razvan2000 @ 18 Jul 2008, 11:30)
de ce? multumesc aticipat!
*



Capac delcou , fisa respectiva , bujie , culbutori sau supapele de la cilindrul respectiv !
radu_razvan2000
am luat capac delcou nou, set bujii nou,si fise noi
Twister
lol, asta e un fel de "am executata procedura de verificare functionare bujii. Una intrerupe. Oare ce o fi?" tongue.gif
Vezi ca pe langa bujie, ar putea fi si fisa cu probleme, dar e putin probabil, 90% e bujia de vina.
argon
QUOTE(radu_razvan2000 @ 18 Jul 2008, 11:30)
motorul incepe sa trepideze,
*




dar ce, inainte ca mergea in 3 nu-ti trepida? wacko.gif
Minel
QUOTE(argon @ 18 Jul 2008, 11:49)
dar ce, inainte ca mergea in 3 nu-ti trepida? wacko.gif
*



Probabil ,daca nu sigur lui ii merge in 4 dar nu se simte diferenta cand socate fisa de la cilindrul IV , sau .. asteptam detalii de la el huh.gif
ceribros
QUOTE(radu_razvan2000 @ 18 Jul 2008, 10:30)
cand scot fisa la bujia4 nu se simte nicio diferenta.de ce? multumesc aticipat!
*


Un raspuns simplu si rautatios este ca nu ai curet pe bujia 4, si asta si este, eu zic sa scoti fisa din bujie si sa o apropii de ea indeajuns incat sa vezi daca da scanteie (se aude scanteia cand este apropiata indeajuns de mult fisa de capatul de la bujie ) daca nu da scanteie cum zic colegii e de la capac, bujie sau fisa (chiar daca sunt noi stai calm ca se mai intampla sa mai fie busite)
Minel
Eventual sa schimbe intre ele atat bujiile cat si fisele de la cilindrii I si IV . (au cam aceiasi lungime fisele ) .
argon
lasa-ti fisele in pace ca a pus noi, eu as verifica culbutorii si tijele de la cilindrul respectiv, si cama respectiva de pe axul din delco.
Twister
Schimba mah bujia aia odata, tu n'auzi!? Da un ciocan ca ti-o schimb eu, grijania mamii ei ! post-336-1110552489.gif biggrin.gif
sorin1983
pana schimbi toata masina pune pe cineva sa iti regleze tachetii.
Minel
QUOTE(sorin1983 @ 18 Jul 2008, 12:22)
pana schimbi toata masina pune pe cineva sa iti regleze tachetii.
*



Culbutorii !!
baranga
sau ax la delco tocit la cama care ii da scanteia la 4 wink.gif
Minel
QUOTE(baranga @ 18 Jul 2008, 12:42)
sau ax la delco tocit la cama care ii da scanteia la 4 wink.gif
*



Cred ca s-a mai scris o data ,dar merita repetat .. dry.gif

QUOTE(argon @ 18 Jul 2008, 12:20)
si cama respectiva de pe axul din delco.
*


baranga
scuze ca n-am citit tot topicul blush.gif
ionutctn
@radu_razvan2000
Cea mai simpla metoda: schimba bujia cu pricina cu una care lucreaza. Daca se intampla la fel, nu e bujia si implicit trebuie reglati culbutorii. Este prea strans si nu iti deschide destul.
radu_razvan2000
am schimbat si bujiile intre ele si fisele,am pus si fisa4 langa masa si da scanteie mare,cred ca e de la culbutori,oricum va multumesc tuturor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.