Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: subwoofer
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
_Gio_
Salut. Am un Logan Laureate cu un Kenwood kdc-4534y 4x50w si 4 buc DLS 225 13" 50W RMS. As vrea sa-i pun un subwoofer si un amplificator. Din ce am gasit eu pe aici prin CT (nu mai vreau sa fac comanda pe net ca sunt patit) am de ales intre doua variante:

1. Focal BombA 20-A1 care ma ajunge cu tot cu montaj pe la 840 lei.

2. Magnat Streetracer Bass Pack care vine cam 600 de lei.

As avea cateva nelamuriri: merge sub-ul cu difuzoarele de 13 sau trebuiesc schimbate si alea? Trebuie facuta neaaparat antifonare? Daca da unde anume? Am mai citit pe undeva ca la Logan ar trebui facut cumva ca sa comunice portbagajul cu habitaclul ca sa se auda bass-ul ca lumea, o varianta fiind sa las gaurile de la difuzoarele din spate libere blink.gif Asa e sau merge cu difuzoarele puse?

Eu unul tind spre Focal-ul ala pentru ca ma intereseaza mai mult calitatea nu sa zdrangane tabla pe masina. Mersi mult
eXtenSion
Eu zic sa comanzi totusi de pe net si sa le montezi tu. E ceva mai ieftin si mult mai interesant. Eu am comandat vreo 15 lucruri de pe net si nu am avut nicio problema.

Poti sa iei amplificatoare cu 4+1 iesiri, sa lasi 4 difuzoare si sa pui subwooferul pe ultimul, poti lasa difuzoarele legate la CD-Player si sa pui amplificator monobloc(cu un canal) doar pentru Subwoofer sau sa scoti difuzoarele din spate si sa iei un amplificator pe 2+1 canale si sa pui difuzoarele pe doua, iar subwooferul pe celalalt sau amplificator cu 4 canale, difuzoarele pe doua, iar subwooferul pe doua, in punte. Sa ai grija sa ai setari separate pe canalul/lele pentru subwoofer.

De asemenea, nu stiu daca e mai bine sa scoti difuzoarele din spate sau nu. Eu le-am scos.. Dar nu stiu cum s-ar fi auzit daca nu le scoteam, ca nu am vrut sa mai cumpar doua difuzoare in plus.

Din cate stiu eu e mai bine sa iti iei un subwoofer intr-o incinta de compresie, adica nu bass reflex -sa nu aiba interiorul cutiei port -"gaura"- prin care sa comunice cu exteriorul-, si, mai ales, sa nu fie de forma unui tub.

Succese!
AR-18-MOS
Roaga un moderator sa iti mute topicul aici.
_Gio_
Mersi de raspunsuri. Pana la urma am ramas pe Focal. Pe langa asta, am schimbat si difuzoarele cu niste Infinity Reference tot de 13, pentru ca la DLS-urile alea, pe langa faptul ca una din ele nu mai mergea, nu prea se auzeau inaltele. Acum vreau sa zic ca nu mai trebuie schimbat nimic. Sub-ul ala il tin la jumate din reglajul lui si bassul de la casetofon la -3 si se aude foarte bine. Asa ca daca vreti sunet de calitate nu sa zdrangane tabla pe masina sau sa se auda de la 100 m, va recomand Focal BombA 20-A1. Nu o sa va para rau.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.