Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CEASURI BORD
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
SORAN
Ia priviti ce am realizat la un TICO pot face insa si pt DACIA! In realitate arata zic eu mai bine!
urduban
frumos!!! icearca sa realizei un model (daca ai jucat nfs underground II) cu desenle aceleea (parca niste flacari dadeau frumos)
SORAN
Se poate realiza orice doreste clientul in materie de lumina(culoare) si desen. De design se ocupa un viitor arhitect talentat!(nu eu)
SORAN
Am facut si modele din NFS mult mai misto decat primele poze, sunt facute in AUTOCAD. Uite ce am facut si sub masina.Pot face si pentru voi. Pe zapada zici ca merge masina pe un norisor:
SORAN
Iata si bordul tip NFS. Pozele lasa un pic de dorit dar in realitate arata bine!
Dsign
bai sorine, :

1. completeaza profilul ca lumea
2. pune-ti net ca lumea
3. fa poze ca lumea (ca ai aparat)

asta daca vrei sa facem o afacere!!!
djtzeava
QUOTE(SORAN @ 31 Jan 2005, 23:23)
Iata si bordul tip NFS. Pozele lasa un pic de dorit dar in realitate arata bine!
*


sunt misto
dar cum sa-ti indice vitezometrukl ala 220???
SOR
a iesit frumos rau! si aia cuu 220 a pus`o si omu` la misto! si tu acum... biggrin.gif
SOR
SORAN pt dacie 1300 cu bord O O O poti sa faci asa ceva? si daca da cat costa?
thunder
Frumusel, dar totusi chestia cu 220 e cam trasa de par, un 180 era suficient si nici nu sarea in ochi diferenta destul de mare.

Oricum felicitari.
SORAN
Oameni buni eu in autocad am scris 180 dar tipu care le-a printat pe plastic zice nu domne bagam 220 sa cada pe spate piticii aia mici cand se uita pe geam la ultimele cifre ale vitezometrului sa vada cat "baga" masina tongue.gif
Pt omu cu Daci 1300 se poate face nu stiu sigur cat loc e in spate, teoretic e chiar un pic mai usor pt ca la tine se lumineaza altfel. Pai vreo 500.000 cam asa
Dsign
si sa dai bordu la scanat mai intii...

aia cu 220 a fost 180 mai intii, ca era bord de nova scanat, dar dupa aia...
si viteza reala inca este indicata de vitezometru, cu mici erori, care oricum existau inca din fabrica!
SORAN
Bai Dany ultimul model de bord e realizat de la 0 nu mai e facut nimik cu ala de nova. E facut numai dupa ala al meu si adaugat o gradatie doua dupa...
[Gusti]
fain fff fain oare la berlin as putea face ceva modificari ? ca verdele ala ii execrabil
bagherra6
Se poarte face si pentru Dacia Berlina din 1990?
Daca Da cam cat Costa
Dsign
se poate face la orice masina, daca nu te descurci (vezi ca e topic special pe sectiunea CLT) ne cauti , pe mine sau pe soran

pretul este foarte mic, atit pentru schimbat lumina, cit si pentru schimbat ceasurile...
SORAN
Iata si niste ceas-uri de Mitsubishi Eclipse. Inca se lucreaza la ele! Prima imagine este stins si urmatoarea aprins in caz ca nu v-ati dat seama!
SORAN
Aici sunt pozele cu bordul gata montat pe masina si varianta finala
djtzeava
eh ...
acu am si eu vitezometru pan' la 200
dar e gradat din 5 in 5 km/h si e chiar pe bune gradat pan'la 200
cadranele mele nu sunt stil nfs sau sport , sunt in stil clasic si nemtesc ... as putea sa zic
vitezometrul seamana un pic cu cel de pe audi a4 din 96
dar asemanarea asta s a produs ca nu am putut sa scriu cifrele mai patratoase
djtzeava
ete si pozele
disaster
hai sa va arat ce am facut eu.va arat doar kilometrajul din motive lesne de inteles wink.gif
GeorgeB
pe culorile alea e imposibil de citit !!!
disaster
asta am observat dupa ce le-am scos pe autocolant dar am pus becuri albastre tip neon si se vede mult mai bine.dar oricum se pot schimba culorile foarte usor wink.gif
SORAN
E gradat pana la 240 la al meu tot pe bune si ala original tot asa era gradat, e Mitsubishi Eclipse!
djtzeava
eu vad f bine cu culoarea aia
SORAN
Oare cum o arata un astfel de bord montat pe o dacie? Eu cred ca ar da bine voi ce ziceti? Pacat ca l-au montat japonezii deja pe 300ZX bineanteles proprietarul l-a personalizat la noi.
SORAN
Mai nou avem tehnologia necesara ca la un bord clasic sa va luminam acul diferit(daca e transparent) A se vedea pozele atasate!
SORAN
Ca sa fiu mai pe subiect ca am tot pus poze de la alte masini iata si o poza cu un bord de supernova modificat de noi. Au iesit acele cam ca la Golf etc dar multa munca sa inghesui led-uri SMD acolo...
piratul01
As vrea si eu o iluminare albastra la bordul meu de SN Confort. Te bagi?
Dsign
vorbim pe privat, te rog. mai ales ca nu e topic de bursa.
lucius
Serigrafie ... ceva ?
Antrax
Eu pe ale mele deocamdata doar le-am desenat. Va urma sa merg intr-o zi la cineva la ploter sa mi le decupese si sa mi le lipeasca.
Ce parere aveti??
MECCA
am si eu o intrebare.Am un prieten cu o SN care a iesit din fabrica cu bord fara turometru, temp apa etc, bor chel.Si-a cumparat bord din ala cu turometru si vrea sa il pun eu.Intrebarea care se pune este daca mai trebuie sa fac vreo modificare ceva la instalatia electrica pentru ceasurile suplimentare de pe noul bord, sau pur si simplu se baga mufele inst electrice la bordul nou si totul e OK??Un raspuns va rog sa vad daca ma apuc de treaba.
bajureanuadrian
Vezi aici:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...58&hl=turometru
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...hl=bord++europa

Zi-mi si mie de unde a luat bordul si cu cat?
Ca vreau sa-mi iau si eu.
MECCA
bordul l-a luat de la un magazin din cta, a fost adus acum ceva timp pentru cineva la comanda, iar el nu a mai venit sa-l mai ia, asa ca ca l-a achizitionat la un pret de nimic 400 RON.
sylvyu
Of, of sa mai discutat oricum nu mai gasesc topicul.
Pe scurt dai ceasurile jos din bord tragi doua fire din cutia negra de sigurante de la motor ai acolo o mufa mare in care intra 15 fire si ies 13 cele care nu au continuitate sunt turometrul si temperatura. Pui ceasurile in bord ai grija sa conectezi turometrului la circuit prin intermediul mufei albastre, pui papuci speciali (se potrivesc de la tripla oltcit) la cele 2 mufe (din spatele burdului) unde sunt lipsa cea din stanga (turomeru) si cea din mijoc (tamperatura)
Gata
eu am montat la masina mea si la un prieten
timp de lucru 3-4 ore
ahyle_blue_eyes
Are cineva idee daca ar merge ceasuri de bord de la cielo sau astra(92'-96) adaptate la bordul de Sn......in special daca corespund marimii!
PH 07 HRZ
nu va suparati dar imi spune si mie cate becuri au borurile de supernova k vreau sa le schimb sa le pun si eu albe si sa stiu si eu cate sa cumpar.
mafiozzo
antrax pentru alte persoane contra cost normal nu faci? daca da cam cat ai lua pentru asa ceva?
ruse_lau24
Cine stie sau a mai facut pt dacie 1300 cu bord O O O , am vazut ca sunt aici multi priceputi ....sunt interesat (contra cost evident)
smecheras
QUOTE(SORAN @ 16 May 2005, 14:11)
Ca sa fiu mai pe subiect ca am tot pus poze de la alte masini iata si o poza cu un bord de supernova modificat de noi. Au iesit acele cam ca la Golf etc dar multa munca sa inghesui led-uri SMD acolo...
*



asta da nene...a iesit super frumos
si nguru lucru care nu se vede calumea e la temperatura apa
cam cat m-ar duce sa fac asa??
bobomaster
Salut! Sunt mai nou pe aci. Cine poate face pana la urma (cotracost) astfel de ceasuri??? blush.gif

Sa inteleg ca se lipesc peste cele originale, si celel noi se ploteaza pe o folie ceva??? blink.gif
Reckno
eu mi-am pus leduri..nu e perfect dar e mai frumos decat inainte
bobomaster
imiplace cum au iesit up.gif ....f tare...dar ce fel de leduri ai pus?s-au potrivit in locasul original ? sau ai facut niste improvizatii, si ce fel de improvizatii?
Ai ceva poze de la montaj? unsure.gif
Reckno
bine in poza se vede mult mai luminos decat in realitate...in real e o lumina calda care nu oboseste.

n-am poze de la montaj dar e usor sa ti le pui....munca migaloasa dar usor...singura parte naspa e ca te enervezi rau cand o sa incerci sa scoti cadranele cu ceasuri...

eu am folosit Leduri SuperFlux 5mm Albastru pt ca au lumina difuza in unghi de 90grd spre deosebire de ledurile normale care au lumina in centru si unghi de 20 grd.

http://www.zexstar.com/index.php?cat=23

ledurile se pun cu rezistenta de 1k si se adapteaza la soclul becurilor pe care le ai deja in bord.
cosmin_ms
ai lipit ceva peste cadranu original??cadranu original e verde..sau asa de puternice sunt ledurile alea ca il fac albastru??nu se pot baga direct in locas..fara sa demontez bordu??(banuiesc ca nu)
Reckno
pai nu demontezi bordul se demonteaza doar panoul cu ceasuri si plasticul de la picioare (care include si sigurantele).

si nu exista nici o folie verde decat la ledurile pt semnalizare si faza scurta wink.gif

ledul se pune in soclul becului original si apoi in locasul in care era becul si aia e
bogdanutz_19
QUOTE(Reckno @ 20 Mar 2008, 18:58)
pai nu demontezi bordul se demonteaza doar panoul cu ceasuri si plasticul de la picioare (care include si sigurantele).

si nu exista nici o folie verde decat la ledurile pt semnalizare si faza scurta wink.gif

ledul se pune in soclul becului original si apoi in locasul in care era becul si aia e
*


folie la ceasuri nu exista nicaieri, nici macar la emnalizari sau faza scurta verdele din bord este dat de o vopsea aflata intre stratul de vopsea alb si cel negru de p foliile de la ceasuri.
bobomaster
Ok Ideea pare super, si asi vrea sa fac si eu,dar cam cate leduri imi trebuie nedumerire.gif , si cam cat timp ti-a luat?
bogdanutz_19
asta e bordul meu este inca in lucru dar asa arata deocamdata fara iluminare p ace
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.