Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: eRepublik
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
St
Joaca cineva jocul asta?

Un schimb de experenta ar fi interesant smile.gif
Cocojambo
Eu, na ca poate reinviem topicul sau ma rog post-ul biggrin.gif

Merced
Si eu joc de vreo luna, mi se pare destul de interesant. Cel putin in perioada celor doua lupte din Sofia a fost chiar "intens" pentru un joc mai mult "text based".
Ce level esti? Te-ai bagat in vreo unitate militara? icon_mrgreen.gif
Shush
Eu smile.gif
E nasol tare acum, inainte era mult mai distractiv sad.gif
Merced
Ziceti ma neicusorilor cine sunteti, ce level, daca sunteti in vreo unitate ceva.
Eu am user-ul The One and Only Merced, sunt level 15, Lieutenant, si momentant sunt in Garda Nationala.
Cocojambo
Eu sunt Armanu, Lvl 19. general curand Field Marshal, adica in vreo 2 luni 04.gif

UM -> Bratul de fier.


@Shush, de ce zici ca e mai nasol acum? Ma rog, exceptand bugurile produse de implementarea noilor module?

App, ati vazut cate fight-uri au dat rusii aia 2 in Brazilia? smile.gif) 4 zile in joc si erau deja lvl 22 si unu din ei FM


Pt curiosi, cam asta a fost eRomania in joc.

Merced
O sa te bag la "friends". 04.gif
De ce-i nasol? Ca ne-am cam potihnit ca tara, ne-au luat mult prea multi fata, si mica posibilitate care o aveam sa intram peste turci s-a dus cand EDEN n-a lasat aproape singuri impotriva sarbilor, plus o buna parte unguri "seriosi" in luptele pentru teritoriile bulgare cucerite de noi.
eRomania nu cred ca o sa mai ajunga ce a fost atunci. De exemplu in Polonia ai vazut ce crestere fantastica de jucatori s-a produs, asta pentru ca a fost promovat intr-un mod ok jocul acolo, inclusiv in reviste de specialitate. La noi singura promovare care se face este in general spam. Si p-aici au fost sterse o gramada de topic-uri de genu' asta, pe un forum IT unde-s activ de multi ani apareau periodic topic-uri d-astea care erau, inevitabil, sterse. Cand citeai cele scrise acolo te apuca rasu' si evident ca n-ai fi luat in serios jocul.
Pana cand la noi nu se va face promovarea corecta a acestui joc, cred ca o sa fim bucurosi daca pastram teritoriile originale. Plus ca in momentu' de fata romanii domiciliati in eRomania au dus si lipsa de lupte, zile d-astea chiar nu-s recomandate, mai ales cand e vorba de "tineri" care au nevoie de lupte zilnice sa creasca cat mai repede, plus ca lipsa de activitate poate cauza un astfel de jucator sa o lase moarta cand vede ca se plictiseste.
"Norocul" meu ca sunt in eSpania cu munca, acolo sunt zilnic lupte destule din care sa alegi. wacko.gif
Markos
QUOTE(Merced @ 7 Feb 2010, 23:15)
"Norocul" meu ca sunt in eSpania cu munca

aia sunt ecapsunari.
Merced
Asa ne si spunem pe chat. Fara "e" in fata.
Nu lucrez la capsuni, ci la extractia minereului de fier, deh, daca eRomania n-are nicio regiune high iron, eSpania e aliata noastra, avem si noi firme acolo care scot fieru' din care se fac mai departe armele. tongue.gif
Shush
QUOTE(Cocojambo @ 7 Feb 2010, 22:31)
@Shush, de ce zici ca e mai nasol acum? Ma rog, exceptand bugurile produse de implementarea noilor module?
*



Pe "vremuri" cand se dadeau lupte pt WSR sau ESR, nu pentru regiuni fara pic de importanta ca acum, erai fericit ca te trezesti cu noaptea in cap sa lupti pentru tara ta pana la ultima picatura de wellness. Armele erau de 3-4 ori mai scumpe ca acum, de lupte zilnice nici nu se pune problema. Era mai greu, mai palpitant, acum e simplu, monoton si cu bani multi poti face orice.
Chiar si mult blamata misiune din Asia, criticata de multi, mie mi-a placut la nebunie. Era ceva interesant care a adus multi jucatori in intreaga "eLume".
Inainte mai mergeau si firmele, acum am sute de arme pe stoc ca le-am produs cand costa peste 22 de lei o arma Q3 si nu le dau nici mort acum pe 13 lei.
Pana sa apara cetatenia zilele de 5, 15 si 25 din fiecare luna erau chiar interesante. Toata lumea se chinuia sa se organizeze cat mai bine sa faca un "political take over" ... acum e mult prea greu, aproape imposibil sad.gif
De "training assistants" nici nu merita sa zic ceva sad.gif

Inca sper ca voi mai avea parte de cate ceva interesant, daca nu probabil o sa renunt la joc.

Nick-ul meu e Shush, in 2-3 zile lvl 22. Sunt FM de nici nu mai stiu cand, nu am fost si nu voi fi in nicio unitate militara.
Sunt printre primii 100 de cetateni din eLume ca skill pe constructii, locul 50 pe Romania la puncte de experienta si inainte sa apara Lana in peisaj eram si printre cei cu cel mai mare strength sad.gif
BlaueCorsa
Si eu joc eRepublik. Level 21, FM, acelasi nume de utilizator ca pe DaciaClub.
Merced
Ar trebui sa ne facem propria unitate militara. tongue.gif
Cocojambo
Ar fi treaba, dar sa sti ca nu e mare sfaraiala cu UM-urile. In afara faptului ca iti faci multi prieteni pe chat-ul ala si ca lupti organizat si uneori in misiuni in afara tarii nu e cine stie ce.

Eu o sa mai stau in UM pana devin maresal apoi vreau sa ma arunc la o firma. Am mai incercat odata, cand eram de "seama ta", dar ma bagat-o repede in gard pt ca nu planificasem tot in detaliu plus ca scazusera armele in cateva zile enorm de mult.

Luna asta sper sa intru in congres si cine stie peste ceva timp sa ajung presedinte 04.gif, dar asta o sa fie foarte greu pt ca din ce am obs toti care ajung in postul asta se invart in jurul "dinozaurilor" din joc, ori eu n-o sa pup pe nimeni in fund nici in viata reala nici in second life asta.

Merced
In ce partid esti?
Eu cu firmele am lasat-o moarta de la inceput, m-a batut un pic gandu' sa fac un ziar da' e greu sa ajungi media mogul daca nu esti 100% in tema, asa ca am tras pe dreapta si gandu' asta.
Nu stiu cat de "dinozaur" tre sa fi ca sa ajungi presedinte, andyr nu-i asa dinozaur si uite-l ca este.
Zic ca ar fi fun de facut o UM mai mult de caterinca, asta daca am convinge niste oameni d-aici, macar vreo 10 sa se apuce cat de cat de joc. Evident sa ne autofinantam si sa dam unde vrem noi, nu neaparat unde dicteaza ministeru' apararii. 04.gif
In BF imi zicea un amic ca-mi pune pile sa intru si eu dupa ce o sa termin cu GN-ul, e bine pana la urma ca esti acolo, am o pila in plus. tongue.gif
Cu presedintia e cam nasol din punctu' meu de vedere, ca tre sa stai dupaia cam mult timp in universu' asta, eu unu' n-as avea rabdare sa conduc un popor, fie el si virtual. tongue.gif
Cocojambo
Aia cu presedintele e un gand, indepartat momentan, acum chiar n-am timp de stat atat pe joc. Andyr e prieten cu andiemus, care din ce am vazut eu e papusa lui smif, la asta ma refeream.
Plus ca de multe ori am tot incercat sa intru in contact cu ei si decat andyr mi-a raspuns.

Eu fac parte din eLAM ca partid politic, dar nu activez, doar stau acolo pt alegeri atat 04.gif (interesul). La fel si cu ziarul, l-am facut acum vreo 2 sapt si o sa il tin doar pt campania electorala, n-am asa mari veleitati de scriitor.

Cu um-ul e greu, asta daca vrei sa intrii si in Statul Major.
Asa sa ne strangem noi si sa luptam in grup n-ar fi mare lucru.
Pt Bratul de Fier nu iti tr pile. primim pe oricine atata timp cat e dispus sa lucreze in firmele unitatii.

Are vreunu de aici medalia de Society Builder? mie imi mai tr 3 invitati care sa ajunga la lvl 6 si gata.... dar nu mai gasesc pe nimeni sad.gif si nu sunt genul care sa spameze peste tot.

8 Feb 2010, 21:59:
Mdeah.... se zvoneste ca la noapte ori noi ori croatii o sa fim atacati. 10412898.gif

Deci ori ungurii/ sarbii (putin probil) ori turcii/ bulgarii or sa fie la curu nostru de dimineata 124.gif
Merced
Macar sa vedem si noi ceva actiune.
Cocojambo
Domnul Sush o sa faca astazi lvl 22. Felicitari!


Ps. Luptam in "Lionking" impotriva Rusiei 04.gif
Shush
Shush nu Sush tongue.gif
Am facut lvl 22 biggrin.gif
UXE
imi pare bine sa aud de erepublik pe aici....

pot spune ca prima versiune (beta) a fost facute de mine (90%) ..eram singurul programator pe vremea aceea dupa care au mai angajat altii si am devenit project manager pe erepublik.... am plecat din firma inainte de lansarea celei de a doua versiuni ... la care am auzit multe plangeri din partea userilor ..cum ca ar fi cu mai multe buguri decat versiunea beta...

nu mai sunt la curent cu evolutia proiectului de aproape 2 ani...

am avut prieteni pe care i-am adus in joc (bineinteles ca gold aveam cat vroiam tongue.gif) dar dupa cateva luni se lasau ptr ca devena plictisitor, monoton.


acuma cum este? s-a schimbat mult in bine fata de ce a fost inainte? (beta) smile.gif


in concluzie a fost o placere sa lucrez la acest proiect (dpvd al programatorului)
Shush
Cum nu mai esti la curent cu evolutia proiectului de 2 ani daca ai plecat fix inainte de lansarea V1 (14 octombrie 2008) ? tongue.gif
UXE
de fapt am plecat chiar cand s-a inceput scrierea la V1 ...asta fiind prin iunie 2008 tongue.gif...hai un an jumate biggrin.gif

de atunci stiu doar ca fost lansat si cand a fost lansata V1 se plangeau userii ca beta era mai buna smile.gif.
Shush
Era, ca nu existau atatea bug-uri, exploit-uri si altele smile.gif Plus ca luptele PvP erau mai interesante decat aruncatul cu caramizi in zid happy.gif
UXE
mda.... oricum sefu avea idei ciudate de atunci... beta a fost restrans f mult in idei ..tocmai ca sa poate fi lansat ..altfel nu mai terminam niciodata...
Cocojambo
Le-ar mai trebui niste programatori, sincer.
Au bagat la bani in design si in prostii dar in servere nimic.


De ce ai plecat? sau de ce nu mai joci macar?


Hai ca unii din voi sunt mai vechi in joc, imi explica si mie careva care e treaba cu donatul de aur si bani la admin?

am vazut ca se fac donatii serioase acolo, dar nu inteleg de ce? pt ca adminul n-are voie sa joace.
UXE
1. am plecat ptr ca imi gasisem un job cu un salariu mai bun.
2. l-am jucat de cand a fost lansat beta si dupa ce am plecat inca vreo 2 luni... devenise cam monoton (nu prea erau razboaie atunci).. ce ma mai tinea in priza era presa biggrin.gif si alegerile (primar,partid si tara). Dar incet incet dorinta de a mai intra in joc s-a stins si i-am dat cuiva datele contului meu.

Era singurul joc pe care il puteam juca la munca tongue.gif.



Merced
Stai ca vine acu' V2-ul, cica vor reveni luptele PvP din ce am citit. Oricum V1 de cand joc eu, adica o luna si vreo saptamna, rar are momente cand merge acceptabil. Acu' ma chinui
Pe noi vor sa ne mute in Romania sa dam organizat in China chiar si kamikaze. Chiar o merita efortu' financiar de a muta niste indivizi de level mic sa dea intr-o lupta care nu ne afecteaza pe noi, decat poate indirect.
Cocojambo
Cum astazi sunt alegeri pt conducatorii partidelor vreau sa va cer sprijinul 04.gif


Daca nu ati votat si nu sunteti angrenati in lupta electorala va astept cu un PM
aici sau pe joc pentru mai multe detalii (nick in joc "armanu")

P.s Am nevoie de voturi pt un TO, are multi bani in cont partidul si e pacat sa ramana nefolositi smile.gif


Multumesc, va astept cu mesaje!
Merced
Din cauza ca nu sunt in tara nu te pot ajuta, altfel te ajutam cu mare drag.
Fan3
Oops, something went wrong.

The server is apparently unavailable for the moment. We're doing everything we can to correct the problem. Please try again later.


numa asta imi da in joc...
Shush
QUOTE(Cocojambo @ 15 Feb 2010, 15:25)
Cum astazi sunt alegeri pt conducatorii partidelor vreau sa va cer sprijinul 04.gif
Daca nu ati votat si nu sunteti angrenati in lupta electorala va astept cu un PM
aici sau pe joc pentru mai multe detalii  (nick in joc "armanu")

P.s Am nevoie de voturi pt un TO, are multi bani in cont partidul si e pacat sa ramana nefolositi smile.gif
Multumesc, va astept cu mesaje!
*



Ala e partidul unui fost coleg de-al meu tongue.gif Deci o sa votez impotriva vointei tale radmasa.gif radmasa.gif

@Fan3 : merge prost site-ul azi sad.gif

@Merced : ti-am lasat o mica surpriza smile.gif
Merced
Eu credeam ca ai dat din greseala... Mersi mult, cadourile sunt frumoase, desi banii nu trebuia sa-i mai trimiti, erau suficiente celelalte. Si asa maine e ziua mea, da' in RL. tongue.gif
Mersi inca o data!
Shush
Cu placere ! Stiu si eu cum e treaba cu salariile prin unitatile militare, asa ca banii aia pot reprezenta o particica dintr-o viitoare casa biggrin.gif
Cocojambo
Se pare ca nu sunt singurul care face manevre acolo biggrin.gif

Tare sunt curios ce crede ca poate faca cu banii smile.gif pt ca nu pot fi folositi decat pt reclame si el mi-a lasat un mesaj pe joc ca si cum crede ca ajung banii in buzunarul meu, al omului meu ma rog 04.gif


Azi chiar n-am avut probleme cu site-ul, merge chiar bine, fata de alte zile.
Ati obs ca au scos butonul de subscriptions (abonari)?


@Fan3 tu cu ce nick joci?


user posted image
Shush
Parca l-au mutat langa tab-urile alea Top/Latest/International, dar acum nu mai e nici acolo smile.gif Si asa nu eram abonat decat la 2 ziare happy.gif
Cocojambo
Merced,

Am vazut shout-ul ti-am dat PM

Daca vrei in UM pot aranja sa vi la noi. Oricum o sa ai o surpriza, placuta sper daca intrii la noi 04.gif nu pot sa spun pana nu te inrolezi

Shush
Cu ce arme da unitatea ta de obicei ?
Cocojambo
Depinde,
Depinde de lupta, depinde de skill.

Daca e TW se da q1, dar in functie de skill, de cat produci. In general cei mici primesc 2-3 arme. intre skill 5-6 primesti 4, iar de la 7 in sus 5.

Pt luptele imp poti sa cumperi arme de q mai mare de la unitate, dar la jum de pret fata de piata.

Acum mai nou pt FM vor sa nu mai dea arme in TW pt ca ei nu mai au unde creste ca si rank militar, ma rog sunt mai multe variate, discutii.

Plus ca acum cu noua versiune si cu discutiile din smr, s-ar putea sa ne uinim cu o unitate mai mare (Soimii Patriei), dar inca se voteaza.


Te intereseaza un loc? 04.gif

user posted image
Shush
Nu smile.gif Eram doar curios ! Eu dau in TW-uri cu Q3 mai nou (sunt ieftine) happy.gif
Cocojambo
Nu toti "are" banii tai.

Chiar vreau sa intreb, va vad pe unii mai vechi. ce imi recomandati sa fac cu 70-90 gold?
Am mai intrebat si prin unitate, dar toti ma sfatuiesc sa bag in arme sa ajung FM. Eu vreau sa imi fac o firma si din profit sa ajung FM.

Ma gandeam la una de fier sau ceva raw, pt ca rtrebuie sa platesc doar angajatii fara materie prima. De care Q sa fac? cati bani sa pun deoparte pt salarii? cam cat merg pe minus adica ce rezerva sa am pana incep sa vand? ce skill-uri sa angajez prima oara?

am inteles ca doar de la q3 in sus incepi sa ai profit.
Shush
Q1 si Q2 nu merita clar. Nici sa lucrezi pe stoc ca preturile scad in continuu. Eu inca am peste 100 de arme Q3 produse cand era peste 20 lei arma sad.gif. Nu mai am nicio firma activa acum, sunt in faliment sad.gif
Pastreaza banii, poate la implementarea noilor module se va mai "dezgheta" piata. Eu asta fac !
Merced
M-am bagat si eu in Bratul de Fier, tinand cont ca e singura unitate militara care m-a bagat mai serios in seama, dupa "absolvirea" GN. De fapt ar mai fi fost BCC, dar au un "contract" cretin de a ramane trei luni dupa ce ajungi colonel la ei, si FSR care au niste pretentii complet nefondate in ceea ce priveste prezenta. De ce sa fiu prezent la ora 20:45 daca luptele-s la 23 de exemplu?
Mersi inca o data Shush! Poate te plictisesti si n-ai ce face cu banii/armele, da' e mult prea usor sa urc in rang cu ajutorul tau. smile.gif Ba chiar m-am apucat si eu sa sponsorizez vreo doi "bebelusi" pe care-i intretin momentan.
Sa vedem ce va fi in BF, eu sper sa existe elementu' "fun" si acolo. Si sper cat de curand sa se bage si Romania pe ofensiva, parca m-am saturat sa dau pentru altii mereu. Acu-s angajat la grau prin Romania, si sunt rezident in Maramures. 04.gif
Cocojambo
Bine ai venit Merced. Aseara n-am prea fost activ pe chat pt ca am de invatat si... nah.

Distractie e destula, doar ca acum, zilele astea, au aparut multi recruti toti din gn sau GNT si incercam sa nu ii speriem 04.gif
E bine ca ti-ai gasit sponsor smile.gif eu pana am ajuns la capitan numai cu pumnii am dat (am pierdut o gramada de timp si dmg asa, deh n-a avut cine sa ma invete, apoi m-a adus un coleg de munca la BF)
Shush
Felicitari Cocojambo, imediat faci lvl 20 biggrin.gif Ti-am lasat un mic cadou smile.gif

@Merced : cu placere smile.gif si felicitari pentru lvl 16 happy.gif Ti-am lasat si tie niste cadouri biggrin.gif
Merced
Mersi inca o data Shush, se pare ca pe topicu' asta doar multumiri o sa postez. 04.gif
Mai degraba decat sa-mi dai atatea paini, trimite-mi 5 gift-uri q1 sa dau si eu diseara de la 100. smile.gif Painile imi vor ajunge mult timp. smile.gif
Shush
Ti-am spus sa-mi zici ce ai nevoie smile.gif
Am trimis 4 gift-uri !
Cocojambo
Multumesc 04.gif


Totusi niste sfaturi pe ce as putea cheltui aurul? smile.gif

Shush, ne iei de crescut? tongue.gif
Shush
Sfatul meu e sa nu cheltui aurulu deocamdata. Asteapta noile module si vezi atunci. Acum orice companie ti-ai deschide nu ai nicio sansa sa faci profit.
Cand aveti nevoie de ceva ma anuntati happy.gif
Cocojambo
Ehee, am facut lvl 20 azi 04.gif

wub.gif
Shush
Felicitari !
Merced
Felicitari si din partea mea!
Chiar ca Shush e un parinte pe cinste, de la o vreme livreaza arme mai ceva ca unitatea militara. 04.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.