Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: becurile si beculetele de pe logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
collinro2
Am auzit si eu de tuning. Cu lumina odihnitoare mai treaca-mearga, dar nu pricep ce e cu "datul bine". La cine? Acuma vorbind serios, nu mi se pare normal sa tunezi luminile masinii, atita timp cit cele din fabrica, bine reglate, isi fac datoria. Eu nu am dat prin gropi pina acuma noaptea cu masina si nici nu am orbit pe altii. Pentru ca treaba asta cu orbitul ma sictireste pe mine.
Codrin
Astea au aceeasi putere, sunt la fel de bine reglate ca si cele vechi, nu orbesc mai mult decat ar fi orbit celelalte.

Mie imi place mai mult un Logan cu BlueVision smile.gif
Manuel
Domnule, cred ca nu ai inteles despre ce e vorba. Nu am pus becuri de alta intensitate, sunt doar niste becuri de calitate mai buna. Atata tot.
collinro2
Dom'le, sa fiti sanatosi!
djvibecmc
Mi-e mi se par scumpe...
Manuel
Nu ti se par, chiar sunt scumpe dry.gif

collinro2, asemenea smile.gif
ga!nusha
QUOTE(collinro2 @ 10 Jan 2006, 06:50)
Dom'le, sa fiti sanatosi!
*



si tu... dar pana sa iei antibiotice arunca un ochi aici

http://www.lighting.philips.com/in_en/cons...ighting&lang=en

sau daca nu vrei sa dai click crezand ca e vreun virus ceva citeste aici:
QUOTE
A “longer lasting” blue light
A car driver would prefer to have daylight 24 hours a day. Daylight gives the best visibility. That is why Philips developed BlueVision lamps. BlueVision lamps are carlamps with a blue coating. This blue coating creates a daylight type of light (closer to Xenon).

The whitest light at up to 4000° Kelvin
The “brilliant white daylight” produced by our BlueVision lamps enhances roadsign and roadmarkings reflection. The “task” of driving at night suddenly becomes a “pleasure” as today’s drivers are less tired and able to better anticipate all driving challenges.


sau uita-te la vision plus de care am eu acum pe masina...chiar e diferenta:

QUOTE
Our VisionPlus lamps provides:
 
up to 50% more light on the road. 
When a driver installs our VisionPlus range of lamps, he/she makes an investment in enhanced driving safety and comfort.  Philips VisionPlus halogen lamps produce 50% more light on the road compared to standard lamps. The extra light is measured at a distance of 50 and 75 meter in front of the car. Exactly there were the cardriver needs more light.

a 10 to 20 meter longer beam.
Philips VisionPlus enables you to anticipate road obstacles, decipher traffic signs, and see other road users earlier than you might with less performant headlighting. The coupling of up to 50% more light on the road with a 10 to 20 meter longer beam - at an average speed of 80 km/h - results in extra reaction time of up to a full second. That second that can save lives.

nu stiu daca e chiar cu 50% mai mult dar este.... daca nu crezi poate ne int intr-o seara sa te convingi
Manuel
Mi-am montat ieri BlueVision-urile. A durat la service cam juma' de ora (faruri+ pozitii), in conditiile in care mi le-au schimbat afara, pe un ger si-un vant de-ti clantaneau dintii in gura. Primul sentiment e unul de usoara dezamagire, eu unul nu remarc vreo diferenta notabila fata de Osram-urile de origine. Intentionez ca diseara sa pun alt Logan langa al meu si sa fac o comparatie.
ps cam regret ca nu mi-am luat VisionPlus. Macar alea dadeau mai multa lumina sad.gif
Codrin
Deseara vei vedea diferenta mai bine. Fa fel si la semafor, seara, in coloana.
Manuel
Posibil smile.gif Am sa iau si aparatul sa fac niste poze.
collinro2
eu nu neg ca or fi becuri mai bune. Problema mea este: ce nu va convenea la becurile actuale?! Va informez ca si eu am logan si nu merg numai ziua in amiaza mare, ci si seara/noaptea si nu am avut senzatia ca sunt chior. Daca e vorba de fashion, no problem, incheiem discutia, gusturile nu se discuta. Daca e vorba de eficienta insa, de ce sa schimb un sistem bun?
Manuel
Eu am zis de la bun inceput ca e vorba doar de "fashion" cum zici tu smile.gif Daca vrei mai multa lumina, exista VisionPlus care teoretic ar fi cu pana la 50% mai eficiente.
Manuel
Deci m-am linistit smile.gif Am pus masinile una langa alta si iata rezultatul (masina mea e in stanga pozelor, a colegului in dreapta):
Manuel
Si ultima (vedere din masina mea)
ga!nusha
collinro2>eu am vision plus. si este o diferenta. nu chiar 50% dar este.... ideea e ca e avantajos la drumuri lungi noaptea pentru ca are raza mai mare(se vede mai departe(si e vizibil asta...nu ca am citit pe cutie smile.gif))si nu deranjeaza colegii in trafic...
collinro2
Au lumina mai alba decit astea osram? Daca da, atunci imi iau si eu visionplus. Unde se gasesc si cit costa?
Manuel
Costa in jur de 550-600.000 setul de doua. In Iasi gasesti la Autocenter si la Augsburg (posibil si la Bras).
ga!nusha
eu cred ca au lumina mai alba... nu stiu daca sunt emotionat de achizitie si d'aia le vad mai albe.... oricum...parerea mea e ca merita mai ales ca nu cred ca o sa le mai schimb vreodata... eu am dat pe ele 500 de mii(din bucuresti)
yonutz84
Daca pun becuri Philips Vision Plus mai trebuie sa pun si relee la faruri (becuri de aceeasi putere) ?
Codrin
Nu mai ai nevoie de nimic, se monteaza pur si simplu. Sa fie H4.
juristul2000
Deci pana la urma ce ma sfatuiti merita sa dau banii pe bluevision plus sau ......................
ga!nusha
QUOTE(juristul2000 @ 2 Feb 2006, 09:07)
Deci pana la urma ce ma sfatuiti merita sa dau banii pe bluevision plus sau ......................
*



eu am dat banii pe vision plus si nu imi pare rau. acum...decizia e a ta...
Hannddy
QUOTE(-Scorpio- @ 24 Oct 2005, 16:54)
ca sa pui matale xenon trebuie sa schimbi tot farul si sa pui si instalatia necesara aprinderii unui asemenea far. becurile pe care le gasiti prin bazar sunt becuri de putere mare (90/100W) pt care nu-i calibrata instalatia loganului si cu sticla albastra. niste stifturi. mergeti pe site la firme costructoare de masini care ofera pachet xenon si vedeti cam cat costa. basca faptul ca legea prevede obligativitatea spalatoarelor de faruri la masinile dotate cu xenoane. dar topicul era in legatura cu lampa iluminare de pa bara spate.......
*


intre si io....care e legatura intre faruri xenon si spalatorul de faruri???
Codrin
Ca sa nu fie murdara sticla farului, altfel distorsioneaza lumina si deranjeaza participantii din cauza puterii.
Hannddy
QUOTE(Codrin @ 10 Feb 2006, 15:36)
Ca sa nu fie murdara sticla farului, altfel distorsioneaza lumina si deranjeaza participantii din cauza puterii.
*


aha....tx
TheSaiLor
<<ca sa pui matale xenon trebuie sa schimbi tot farul si sa pui si instalatia necesara aprinderii unui asemenea far. becurile pe care le gasiti prin bazar sunt becuri de putere mare (90/100W) pt care nu-i calibrata instalatia loganului si cu sticla albastra. niste stifturi. mergeti pe site la firme costructoare de masini care ofera pachet xenon si vedeti cam cat costa. basca faptul ca legea prevede obligativitatea spalatoarelor de faruri la masinile dotate cu xenoane. dar topicul era in legatura cu lampa iluminare de pa bara spate....... >>

Aha, si deci care e legatura cu becurile alea de 100W si XENOANE? Omul intreba clar daca s epot monta xenoane si nu alte prostii. Instalatia necesara vine la pachet cu becurile. Pretul la o asemenea instalatie te ajunte undeva pe la 300EURO. Spalatoarele pt faruri nu sunt obigatorii la noi in tara.
Concluzia legata strict de intrebarea omului: daca ai banii si farurile sunt compatibile se poate monta KIT XENON pe logan. (am vazut montat pe cielo si face toti banii)
andu911
sunt kituri ma...nu sunt becuri cu sticla albastra
sunt xenoane, cu tot cu instalatie...20.000 V...tot sistemul...numai ca...nu fac mare lucru...
Costa cateva sute de euro...
Codrin
QUOTE(andu911 @ 11 Feb 2006, 23:08)
...numai ca...nu fac mare lucru...
Costa cateva sute de euro...
*


Cam fac de fapt. Am vazut pe masina lui darkiro77 si merita toti banii.
andu911
QUOTE(Codrin @ 12 Feb 2006, 00:22)
Cam fac de fapt. Am vazut pe masina lui darkiro77 si merita toti banii.
*



Eu am vazut pe un Golf 3...si nu m-au impresionat...acum...daca tu zici ca ti se par bune, ia-ti...ca merg instalate si pe LGN
ICET
QUOTE(Codrin @ 12 Feb 2006, 00:22)
Am vazut pe masina lui darkiro77 si merita toti banii.
*


Detaliaza un pic.........In ultimul timp drumurile mele sunt cam 30% nocturne(deci noaptea)si pe drumuri nationale(unde nu exista lumina decat de la luna tongue.gif sau de la alti participanti la trafic).Ma intalnesc cu tot felul de masini,deci si cu xenon si fara.Ce am obeservat eu,e ca majoritatatea au farurile reglate dupa....ureche mad.gif,deci te orbesc!Singura diferenta care am observat-o eu intre un far normal si unu cu xenon,e culoarea (ceva mai putin suparatoare)si nu raza de actiune a acestuia(daca sunt reglate corespunzator).
Codrin
La un drum de 20km in afara localitatii, cu destul trafic, n-a fost cazul de nici un flash 'de multumire', as zice ca erau bine reglate.

Raza de actiune mi s-a parut mai mare, iar la faza lunga deja speria OZN-urile.
cosad
lampile cu xenon au 35w si 83 de volti
lau_swat
Cat a dat darkiro77 pe lampi? Cam ce modificari trebuie facute?
Darkyro77
QUOTE(lau_swat @ 12 Feb 2006, 19:32)
Cat a dat darkiro77 pe lampi? Cam ce modificari trebuie facute?
*


Acum un an cand le-am luat au fost cam 350 de euro.
Nu trebuie facuta nici o modificare, kitul se monteaza pe mufele care exista.
Am mai zis parca pe un topic exact modul de instalare si am pus si ceva poze.
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=31576&st=0
bassfreak
Cred ca ar trebui redeschis topicul vechi si unit cu acesta.
Mi s-a parut cam agresiva inchiderea topicului: http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=31576&st=0 (personal consider cam agresiva actiunea lui MoneyTalks de inchidere a acelui topic, se discuta destul de la obiect acolo)

Pana la urma cum este Darkyro77 ? poti da flash-uri ziua, cu becurile reci? (deci fara sa fi avut anterior faza scurta aprinsa) Cat timp dureaza pana se aprind din momentul in care tragi de maneta pt flash ?
Darkyro77
Se poate da flash ziua fara ca in prealabil sa fi aprins faza scurta. Se aprind mai repede decat cele normale (ganditi-va si voi ca la xenon este o descarcare electrica ... instantanee ... pe cand la bec normal este filament ... ca re dureaza cateva ms pana cand ajunge la incandescenta). Au un efect de blitz pot sa spun. Ca sa nu mai spun ca schimbarea de faza se face cu muuuuuuuult mai repede decat in cazul becului normal. Dupa ce o sa mergeti cu una cu instalatie ca a mea si apoi treceti pe una stock o sa vedeti diferenta.
Intrebati-l si pe Codrin. El a fost cu mine intr-o plimbare seara.
Sunt dispus daca tot nu credeti ... cand trec prin Bucuresti sau Pitesti (pe acolo ajung foarte des) sa va arat.
bassfreak
ciudat.. probabil asa functioneaza noua generatie de instalatii..
lucrurile evolueaza..
problema este ca orice bec xenon/metal-halide ,, genul asta de becuri cu descarcare electrica .. au nevoie de cel putin cateva secunde (~5 sec la astea noi pt auto) pana se incalzesc ca sa lumineze la maxim.
deci s-ar putea ca acest regim sa dauneze becului.. si sa ii scurteze durata de viata.

citeste si tu pe net despre xenon, ca sa vezi de ce se sustine ca nu prea se pot aprinde instant; de ex cred ca aici scrie ceva si e chiar o schema pt partea electrica de la xenon: http://www.repairfaq.org/sam/jshidbal.htm
iovi
Salutare !

Am citit toate mesajele voastre si tot nu m-am lamurit care-i diferenta vizibila dintre BLUE VISION si VISION PLUS ...

Am accesat si pagina producatorului Philips, dar de acolo reiese ca ambele imbunatatesc vizibilitatea pe timp de noapte si nu obosesc ochii...

Este si o diferenta de pret?
Codrin
Vezi oferta de pret aici.
cosminioans
am fost azi la o reprezentanta dacia in bucuresti (cea de langa obor) in cautare de becuri de skimb, am gasit acea cutiutza cu de toate (becuri+sigurante) la pretul de ... 120 RON huh.gif blink.gif ohmy.gif

e pe bune sau se gaseste si mai ieftinache ???
iovi
QUOTE(Codrin @ 16 Feb 2006, 20:15)
Vezi oferta de pret aici.
*


Mersi pentru ajutor.

Ati incercat careva ambele modele de becuri? blue vision si vision plus ?


Darkyro77
Cat de curand o sa va pun poze cu viitoarea mea instalatie bi-xenon ... tot cu bec H4.
Fata de cea veche, asta are cate 2 bulbi pe fiecare bec si 4 balasturi. Cand o sa fie pe scurta o sa fie aprins cate un bulb pe fiecare bec, iar cand se da lunga se aprind toti bulbii.
Puterea se pare ca e tot de 35W, insa temperatura de culoare va fi mai mica ... undeva intre 4500-6000 k (bleu spre violet) si deci va avea intensitate luminoasa mai mare.
draculica
Am gasit pe un forum nemtesc un tabel comparativ, poate va este util:


Auswertung der Kategorie H4
-----------------------------------
Lampe...................Lichtstrom...................Helligkeit in Lux
.............................in Lumen.................75R........gesamt.....Zone III
-------------------------------------------------------------------------------
Osram Silverstar........1088.................25,95........110,94.........0,97
Philips Vision Plus.......1088.................25,51........108,11.........1,34
Philips Premium.........1088..................23,30........103,84.........0,99
Osram Cool Blue.........967..................22,77..........99,03.........0,96
GE Super Blue...........1129..................17,04..........98,53.........0,92
Osram Standart.........1024..................16,59..........84,85.........1,01
Xenon White Light........955..................15,43..........84,82.........1,48
Xenon Mega White.......963..................16,98..........82,15.........0,83
Philips Blue Vision......1038..................17,73..........81,82..........0,84
Philips Blue Vi. Ultra.....993..................17,29.........79,70..........1,10
Unitec.......................1019...................16,78........78,31...........1,14
GE Standard...............957...................13,29.........71,74..........1,01
Eufab Futureligth.........814.....................8,06.........50,34..........0,87
Profilicht Standard.......931.....................6,16.........28,45..........0,81


Auswertung der Kategorie H 7
---------------------------------------------------------------------------------
Osram Silverstar........1625..................33,88.........188,24........0,62
Philips Vision Plus.......1593..................31,63.........173,56........0,85
GE Super Blue............1455..................29.92.........161,21........0,44
Philips Blue Vision.......1454..................26,97.........152,83........0,56
Philips Bl. Vi. Ultra......1422..................24,43..........143,16........0,58
ATU PSE 004..............1489....................6,28...........57,73........0,63
Red Laser Ligth...........1025....................3,24...........41,71.......11,29


Lichtstrom = Light-current = lumina curenta in Lumeni
Helligkeit = Brightness = luminozitatea in lux

Si acum ceva diferente intre xenon si halogen:

Xenon vs Halogen

Luand in calcul ce am citit pana acum m-am gandit sa iau un set Philips Vision Plus.

Numai bine!
Prowler
De PHILIPS Night Guide H4 3-1 nu ati auzit?

Cred ca e cea mai performanta...
VeNoM386
Eu ma gandesc sa-mi iau Vision Plus. Astept raspuns de la aspad cu pretul.
angel35
Nu am gasit, s-au nu am cautat destul pe aici, ...daca pun 100/90 mai am nevoie de relee?
Multumesc
collinro2
Eu am gasit in Iasi la Augsburg, la 52 ron perechea, visionplus. Si aveau si bluevision si premium. Le-am pus singur. Siguranta aia ce preseaza becul in dulie e mai tricky, dar suntem toti inteligenti, asa ca ne dam seama cum se declipseaza!
bassfreak
da, in manual nu se specifica cum se trage de acea siguranta..
prima data eu am incercat sa o scot de tot practic, pentru ca trageam de piciorusele din partea de jos unde este prinsa..

fiind intuneric afara, dupa o jumatate de ora de chinuiala si de tatonat cu diverse instrumente gen surubelnita plata, m-am gandit ca orice gospodina care ramane fara lumina pe drum trebuie sa poata scoate acea clema smile.gif deci sunt pe drumul gresit.
noroc ca am avut un far spart la indemana si am observat ca acea clema se declipseaza din partea de sus smile.gif
VeNoM386
Astazi mi-am luat de la Augsburg 2 becuri Vision Plus, 51.2 RON. revin mai pe seara cu niste poze before/after.
Octav
Eu mi-am pus Bosch Xenon Blue si sunt super multumit de ele! (80 ron setu) . Si pe deasupra sunt si autorizate RAR....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.