Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: becurile si beculetele de pe logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
medevac106
a vazut cineva si philips bluevision H11 (pentru becurile de la proiectoare)?

vreau sa-mi schimb si eu becurile dar cred ca o sa se vada nasol cu bluevision la faruri si pozitii iar la proiectoare becuri normale! blink.gif

pt VeNoM: chiar astept pozele cu interes... e interesanta comparatia!
tazzz
Nu se gasesc H11 de alta culoare...cel putin nu in Iasi...am cautat eu de mai multe ori sad.gif

vroiam tot Blue Vision...

PS: Mi s-au ars H4-urile Blue Vison dupa ~6 luni de utilizare...s-a ars primul, l-am inlocuit cu unul nou si s-a ars si celalalt...

PS2: Aveti grija ce becuri puneti in loc...sa aibe filtru UV, altfel se ingalbeneste plasticul...
andrei_dum
Am primit pe pm reclama la lincul asta http://sunshinehid.com

ce parere aveti ?
Prowler
Am pus NightGuide....

10*

Merita!

Dar sa nu umblati in UK:))
spook
Prowler posteaza si tu niste poze cu ele ca si eu stau in dubiu si sunt curios cum lumineza NightGuide. Au tenta albastruie la fel ca BlueVision?
VeNoM386
Caracteristici VisionPlus
Here are just some of the benefits you'll see with the Philips VisionPlus:

- Up to 50% more light on the road.
- 20 metres longer beam.
- Better reflections from road signs.
- UV resistant Cut Quartz safe to use with plastic lenses.
- Optimises colour temperature to give deep white light.
- Interchangeable upgrade with existing head lamps fitted with H1, H4 or H7 bulbs.
- Fully Compliant with ECE Regulation 37.
Bobocel
O intrebare la voi! Pe site-ul aspad am observat ca au nightguide exact cum si-a pus colegul nostru Prowler. Ce ziceti. Sunt inglobate in becuri 3 tehnologii. Ce ziceti? Credeti ca ar fi mai bune decat celelalte??

Uite ce am gasit despre ele

"NightGuide: 3-in-1 safety technology
NightGuide is the most advanced halogen bulb we’ve ever developed, providing a level of safety, style, and performance unmatched by any other halogen on the market. NightGuide headlamp bulbs feature special technology that projects specific colors of light into three distinct visual zones, to dramatically improve nighttime visibility. In the center zone, a brilliant white beam, up to 50 feet longer than standard halogens, improves drivers’ vision and reaction time. In the right zone, blue light enhances readability of road signs and markers. In the left zone, yellow light reduces glare for oncoming cars and improves drivers’ concentration on the center zone.
In addition to delivering the maximum improvement in nighttime driving safety and performance, NightGuide bulbs provide unique style – their tri-color beam can be seen clearly in the headlamp reflectors. The color reflections create a high performance look unlike anything you’ve seen before.
If you want the maximum improvement in nighttime driving visibility and confidence, NightGuide is the clear choice.
Available in:
9003, 9004, 9005, 9006, 9007, H7, H4"
VeNoM386
In stanga este vision plus, in dreapta este becul cu care a venit Logan-ul. Nu stiu daca se observa in poza o mare diferenta.
bassfreak
nu se observa, decat ca becul original-dreapta a generat un efect de lens flare mai mare pe obiectivul camerei.
fa si tu poza la un perete iluminat, deci la proiectia farului, sau pe drum...
NGY
Mi'am luat si eu astazi BlueVision si dupamiaza ma bag sa le schimb, am dat pe ele (set de 2 + 2 pt pozitii) 91,6 RON de la Augsburg. Intr'o alta vitrina tot la ei am vazut Power2Night... iar din ce zic astia pe site la Phillips ma cam oftic sad.gif

QUOTE
100% performance range for the tuning market

Philips Automotive Lighting creates active safety technologies that are designed to illuminate your car, secure your road, and enlighten your world.  Interweaving technical innovation with a genuine concern for the safety and driving comfort of those drivers who benefit from our products, power2night is the first range of Philips Automotive lamps to focus 100% on the tuning market.  power2night bulbs are designed to provide car enthusiasts:

    *
      Excellent beam performance
    *
      Lamps that enhance the look of their car
    *
      the same high OE quality and reliability found throughout the entire range of Philips Automotive lamps.

Philips creates automotive lighting to improve the world it illuminates.
All Philips Automotive lamps:

    * illuminate the road with brilliance and precision that allows today’s
      driver to see and to be seen faster and more accurately.  We call this
      performance.
    * incorporate leading edge lighting technology and Original Equipment
      (OE) quality.
    *  employ UV quartz glass to increase the performance of our lamps.
      UV quartz glass provides more light on the road as well as the highest level of resistance to vibrations, extremes of temperature,
      and risks of explosion. Philips UV-blocking quartz glass filters out
      the ultraviolet rays that are potentially damaging to modern plastic
      head lighting units.



Are cineva? impresii? pareri?
juristul2000
Parerea me a de necunoscator ar fi ca cele mai potrivite ar fi night visionul pt ca sa nu uitam cand folosim farurile
Bobocel
am si eu o problema pls. help me! Mi-am luat night vision si se intampla ceva... Mi l-a pus un tip de la augsburg....si in seara asta cand am mers cu ele...faza scurta bate sus rau (exact ca o faza lunga) si razele celor 2 becuri se intrepatrund iar faza lunga (este puternica...si acopera shoseaua foarte bine in apropiere. Nu cumva se intampla ca faza scurta sa fie inversata cu faza lunga. Am gresit cu ceva.. Asa trebuie sa bata. Tin sa mentionez ca farurile sunt la maxim in jos si le-am mai dat si eu la maxim din shurubul acela de reglaj.
Ajutati-ma va rog cei care au acest timp de becuri pentru ca maine dimineata am nevoie sa plec la drum pana la cluj (nu e nici un service deschis la ora asta) si nu stiu ce sa fac. mai exista vreo posibilitate sa las mai jos farurile? Veniti cu un sfat pls!
Twinsen
Mi-am luat si eu vision plus. Dupa vreo 5 minute de de invartit in jurul farului m-am prins care e faza cu clemele si a mers repede...
Nu prea am avut timp sa ma plimb aseara cu masina, dar la prima vedere parca e alceva... se vede mult mai bine.
Am dat 40,5 RON pe 2 becuri.
bassfreak
Twinsen, sa revii cu impresii..
DomnulK
salut..am o noua problema cu becurile.
Am constatat ca nu mai sunt luminate bricheta si comutatoarele de la aeroteram si directionare aer.
Problema e ca acele comutatoare nu tin minte daca sunt sau nu luminate in mod normal dar bricheta stiu sigur ca era luminata cand puneam pozitiile.
daca sunt luminate cum si pe unde se schimba becurile la cele mai sus mentionate?Si ce bece sunt? ca la plafoniera? sau alt tip?
Alydor
se gasesc cumva si becuri blue vision (eventual plus) si pentru proiectoarele de ceata? ca am cautat pe siteu de la Philips si nu ar zice ca au asa ceva....
IRONICK
Stiu pe cineva cu Logan caruia i s-au ars ambele becuri BlueVision . . .
tazzz
Mie mi s-au ars 2 blue vision-uri pe scurta...in 6 luni...mai este buna faza lunga...dar ce folos?...

Pozitiile Blue Vision au 1,6 ani...si inca is bune 04.gif

H11 pentru proiectoare nu am gasit alta culoare decat galben...

Dar daca citeati topicul stiati deja wink.gif ...

@kAndrei: verifica sigurantele pe-acolo...poate e arsa una...eu am ars-o de 2 ori p-aia de la bricheta...e de 10...Nu stiu daca e in paralel cu luminitele de la climatizare...dar verifica-le si tu pe-acolo.

DomnulK
QUOTE(tazzz @ 4 May 2006, 17:54)
@kAndrei: verifica sigurantele pe-acolo...poate e arsa una...eu am ars-o de 2 ori p-aia de la bricheta...e de 10...Nu stiu daca e in paralel cu luminitele de la climatizare...dar verifica-le si tu pe-acolo.
*


bricheta functioneaza...dar lumina ei nu...si siguranta care teoretic alimenteaza bricheta alimenteaza si restul consolei...deci ar fi trebuit sa nu mearga nici casu ,lumina la butonul de degivrare,inchidere usi,etc.......
Codrin
QUOTE(IRONICK @ 4 May 2006, 10:07)
Stiu pe cineva cu Logan caruia i s-au ars ambele becuri BlueVision . . .
*


Veery funny! sleep.gif

Si s-a dus ca prostu' la service sa nu fie ceva dubios pe acolo si a dat 600k+ lei pe 2 becuri + montaj mad.gif
Dsign
@kandrei - informatie de la un om avizat, adicatelea eu:

lumina din comenzile de aerisire este compusa dintr-un singur bec, banal, din acela pe fasung, ca la bordul de berlina, care se infasoara juma de tura. Baietii de la montaj nu au catadicsit sa-l insurubeze, ci doar au infipt fasungul ala acolo, la unele masini facind contact in mod arbitrar, in functie de gropi...

recomand sa desfaci comanda de aer si sa infasori fasungul/schimbi becul din fasung (eventual vino la mine, ca iti rezolv eu problema)


pt bricheta, exista un bec care probabil e ars. recomand sa-l schimbi, este foarte simplu.



in nici unul din cazuri nu este vorba despre siguranta arsa. toate becurile/ledurile din bord, mai putin cele de la displayul computerului de bord functioneaza pe siguranta de pozitie stinga. deci daca nu ai avea siguranta intreaga pt luminile acestea, ar insemna ca nu ai pozitie pe stinga si nici lumina in bord.


nu recomand sa mergi in service, deoarece acestea sunt lucruri de finete si oamenii or sa-ti nenoroceasca plasticele prin bord.

te ajut cu mare placere daca vrei, astept un PM
DomnulK
merci de sfat si voi apela la ajutorul tau ca tocmai mi s-a ars si pozitia pe dreapta spate...si naiba stie cum scot becu din tripla...tripla am scos-o..da becu...inca nu
cred ca voi incerca, vorba romanului, cu un ciocan mai mare.
juristul2000
Ca sa scoti becurile pe spate apesi si rotesti si gata.(inversul acelor de ceasornic)Bafta
DomnulK
QUOTE(juristul2000 @ 12 May 2006, 16:50)
Ca sa scoti becurile pe spate apesi si rotesti si gata.(inversul acelor de ceasornic)Bafta
*


nu...problema era cum ajung sa vad becurile.....dar intre timp am descoperit.
sunt 2 cleme de plastic care se apasa si iese placa pe care sunt soclurile cu becuri.
juristul2000
Asa cum spui da ai grija ca se rup super usor eu deja am rupt una
Prince of Persia
Apelez la cei care au schimbat deja becurile,pentru un sfat:
-ce merita sa iau intre Blue Vision,Vision Plus(50%) si Power2Night.
V-as ruga pe cei care aveti sa-mi spuneti cat de multumiti sunteti de tipul de bec ales si de cat timp le aveti montate.
Codrin
Am avut Blue Vision 6 luni si am fost foarte multumit de ele, pana s-au ars amandoua in acelasi timp. blink.gif . Pare-mi-se ca a mai patit-o cineva pe aici, altfel ele sunt bune ca si lumina.
Prince of Persia
Oscilez acum intre Power2Night,Vision Plus si NightGuide 3in1.
Toate sunt date ca ar avea un plus de vizibilitate de pana la 50%.Cei care aveti puteti sa-mi spuneti care se merita?
ga!nusha
eu am vision plus si sunt foarte multumit de ele... inca nu s-au ars happy.gif
ultraav
Si eu ezit. Ieri am observat ca mi s-a ars faza scurta stanga, si daca tot schimbam becul ma gandeam sa fac si un upgrade... si cele mai atragatoare mi se pareau Power2night gt150. Numai ca am auzit pe undeva ca ar fi foarte nasol tipul asta de becuri pe ceata, iar eu nu detin nici proiectoare.
Miky 48
Am aproape un an cu "vision plus", inainte pe solenza si acum pe logan. Nici o problema pina acum si sunt multumit de ele. In Arad nu am gasit "power2night" dar dintre celelate mentionate vision + mi se par cea mai buna alegere.
geofr
Stie cineva unde se gaseste cel mai ieftin in Bucuresti setul de becuri si sigurante pentru Logan? Si la ce pret?

Multumesc
Lithium13
mi s a ars(cel putin asa cred) becul pentru marche-arriere stie cineva ce fel de bec trebuie ?
vsebas
"6 Luminã pentru mers cu spatele
Bec formã îngustã P21W."

pagina 5.14 din manualul de utilizare (sau p106 din pdf smile.gif )
Lithium13
multumesc frumos...
shame on me... blush.gif
valiaviator
QUOTE(geofr @ 16 Jun 2006, 13:58)
Stie cineva unde se gaseste cel mai ieftin in Bucuresti setul de becuri si sigurante pentru Logan? Si la ce pret?

Multumesc
*


Mergi la AMG(in Pantelimon). Eu le-am cumparat de la ei cu 88RON.
Omydee
QUOTE(Lithium13 @ 17 Jun 2006, 22:07)
mi s a ars(cel putin asa cred) becul pentru marche-arriere stie cineva ce fel de bec trebuie ?
*



s-ar putea sa te numerei printre ghinionisti, si sa nu fie ars becul de la mersul inapoi, ci sonda din cutia de viteze sa fie defecta. Este un defect foarte des intalnit, si eu am patit-o!
Octav
Dupa 35.000 km mi s-a ars si mie un bec - faza scurta! Un bec nou - 30 RON.....
ga!nusha
daca imi dai pm iti zic unde gasesti la 25 ron pe la Lia Manoliu!

becuri de semnal cu tenta albastruie(care lumineaza portocaliu) unde gasesc??si pe la ce bani?
in genul acesta: http://www.osram.com/products/automotive/upgrade/diadem.html
vladimir
Stie cineva cum se schimba becul de marche-a-rier ?
De cateva zile nu se mai aprinde cand dau cu spatele, o fi ars, o fi "sarit" din ghidaj ... a-si vrea sa scot capacul de la stop, daca este posibil stie cineva ? si cum se face "safe" ?
asus
din portbagaj, desurubeaza cele 2 "piulite" de plastic negru, in forma de stea si iese tot stopul, in exterior. mai departe e usor.
PS... daca prin capacul de la stop te referi la"sticla" exterioara, aia nu se da jos.
vladimir
QUOTE(asus @ 6 Jul 2006, 20:00)
din portbagaj, desurubeaza cele 2 "piulite" de plastic negru, in forma de stea si iese tot stopul, in exterior. mai departe e usor.
PS... daca prin capacul de la stop te referi la"sticla" exterioara, aia nu se da jos.
*



Multumiri, o sa fac in week end. La capac ma refeream crezand ca e ca la aia veche, numai ca aici nefiind holtzsuruburi exterioare, credeam ca sunt ceva cleme la care ajungi prin port bagaj.
Multe multumiri !
bobo77
Ai putea sa te uiti si prin manualul de utilizare al masinii...ca nu musca.
r@zv@n
Mie mi s-a ars becul de la butonul de lumini avarie, stie cineva cum pot sa il schimb? Iese butonul sau trebuie desfacut tot panoul acela? Am tot cautat pe forum si nu am gasit nimic despre asta. Multumesc!
CristianC
Poti sa scoti capacul butonului de avarie cu o surubelnita.
Si mie mi s-a ars becul si l-am inlocuit cu un LED
marksman
M-am dus si eu la service sa-mi cumpar trusa de becuri si sigurante de rezerva. 100 RON. Ma uit la aia de Clio: 40 RON. Cum ***** ma-sii sa coste o trusa de becuri si sigurante pentru o masina produsa in Romania mai mult de dublu decat una pentru o masina produsa peste hotare si cu care se inrudeste?! wacko.gif
Incredibil ce hoti! Stie cineva, oare se potrivesc becurile si sigurantele din trusa de Clio? Eu unul banuiesc ca da, dar as vrea o confirmare, daca si-a cumparat cineva.
vsebas
Poti sa-mi zici si mie ce contine asa special trusa de becuri de Logan luata din service ?

Eu am cumparat de la un magazin de piese auto cu 237000 ROL si contine un bec H4 (becul de far), un bec P21W (semnalizare spate,s.a.), un bec W5W (pozitie), un bec P21/5W (stop) si trei sigurante una de 10A una de 15A si una de 30A.
marksman
Pai cam astea contine si aia. Cred ca are insa 5 sigurante (in loc de 3) si un bec de proiector (h3?). Spune-mi si mie de la ce magazin ai luat-o...
vsebas
Becul de proiector daca nu ma insel este H11. Am luat-o de pe Miresei ( pe langa AutoEuropa) de la Auto Ovarom.
gomez99
@Dsign
exista cumva si smduri bicolore? Ma refer la astea pt bord.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.