Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: becurile si beculetele de pe logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
cristian.jugaru
gata ma cumparat un set de la philip night vision
marksman
Mi s-a ars si mie "faza scurta" pe stanga. La benzinarii si la magazinele de piese auto se uitau la mine ca la felu' 14 cand ceream becuri H4 anti-UV sau cu protectie la UV. Drept pentru care m-am dus pana la urma unde n-am vrut sa ma duc (adica la dealerul local Dacia) si am cerut un bec H4 "cu protectie la UV". Intrebarea urmatoare a fost "Pentru ce masina?" si cand am zis "Logan" tanti s-a luminat la fat[z]a si mi-a dat una bucata bec H4 pe care inscriptiile coincideau cu cele de pe becul original. 16 lei...
dode56ro
Salut. As vrea sa iau becuri de far cu lumina Xenon (doar lumina) si cred ca nu da bine cu pozitia galbena. Se gasesc cumva si becuri de pozitie cu lumina alba?
Mi-am luat dint targ de la Vitan acum 2 zile becuri de far care fac lumina de 100w, scrie pe ele Plasma light biggrin.gif si sunt la pretul de 30 lei setul, au culoarea sticlei curcubeu si dau o lumina alb galbuie, mai degraba aduce cu faruri de ceata dar sunt mult mai puternice. Oricum lumina alba da mai bine dar nu stiu cat de eficienta este noaptea.
deliric
incorect becul din portbagaj se stinge dupa aproximativ 30 sec ( s'a probat! mi'am inchis prietena in portbagaj 2 minute:D fara ca s'o'ncui cu inchiderea).
cataline
Nu era mai usor sa tii apasat butonelul magic care stinge becul la portbagaj?
fl7
radmasa.gif
tomycta
Salut.
Vreau sa stiu si eu cat ma costa bec-ul farului pt faza scurta? Eventual si un cod sau model?

Multumesc
IRONICK
Nici tu nu citesti manualul de utilizare ? H4 iti spune ceva ? Este un singur bec.
C@talin
QUOTE(deliric @ 14 May 2007, 21:09)
incorect becul din portbagaj se stinge dupa aproximativ 30 sec ( s'a probat! mi'am inchis prietena in portbagaj 2 minute:D fara ca s'o'ncui cu inchiderea).
*




Si mai ai prietena? smile.gif
JIL
Mi s-a ars becul de la marsarier. Am bec dar nu stiu cum sa-l schimb... iar manualul de la Dacia... ia-l de unde nu-i.

Va rog sa-mi spuneti si mie cum se schimba acel bec.

Multumesc!
driverx
Uite...

[attachmentid=58528]
[attachmentid=58529]

Daca nu te descurci, iti schimb eu maine becul.
JIL
Multumesc pentru amabilitate, dar pe baza scanurilor pe care le-ai pus am reusit sa dau jos becul.
Prima surpriza a fost sa vad ca nu e ars. Totusi am schimbat becul cu altul nou... din trusa aia mareata de la Dacia.
Dupa ce am pus totul la loc am observat ca NU FUNCTIONEAZA NICI ACEST BEC. blush.gif mad.gif ohmy.gif

Banuiesc ca e problema ridicata de altii cu sonda.

Aveti idee cat dureaza inlocuirea ei in service?

Multumesc!
JIL
Am reusit in sfarsit sa ajung in service. Mi-au schimbat pe garantie contactul de la marsalier.

Dar ieri m-am trezi ca nu se mai aprinde lumina la butoanele de la ventilatie.

Imi poate spune cineva cum se schimba becul de la ele?

Multumesc!
C@talin
Ai incercat sa lovesti putin bordu?,nu alta da m-am trezit si eu nopatea ca nu se aprindeau si am dat o palma pe lateralul bordului si sau aprins blush.gif
DomnulK
QUOTE(JIL @ 30 Jul 2007, 12:20)
Am reusit in sfarsit sa ajung in service. Mi-au schimbat pe garantie contactul de la marsalier.

Dar ieri m-am trezi ca nu se mai aprinde lumina la butoanele de la ventilatie.

Imi poate spune cineva cum se schimba becul de la ele?

Multumesc!
*


mai bine te lasi de sportul asta. e complicat de explicat.
JIL
QUOTE(C@talin @ 30 Jul 2007, 11:30)
Ai incercat sa lovesti putin bordu?,nu alta da m-am trezit si eu nopatea ca nu se aprindeau si am dat o palma pe lateralul bordului si sau aprins blush.gif
*



Well... in prima faza am incercat si treaba asta, si a functionat.

Numai ca azi nu a mai mers deloc. Pur si simplu nu vrea sa se aprinda.

Sa inteleg ca service-ul ma asteapta?
DomnulK
daca erai din bucureti te rezolvam eu..luai un suc sa bem in timp ce ti-l schimbam.
daca ai posibilitatea monteaza-ti led!
JIL
QUOTE(kAndrei @ 30 Jul 2007, 12:12)
daca erai din bucureti te rezolvam eu..luai un suc sa bem in timp ce ti-l schimbam.
daca ai posibilitatea monteaza-ti led!
*



multumesc kAndrei de amabilitate, dar dupa cum vezi sunt cam departe de Bucuresti.

si totusi, daca iau led... tot trebuie sa dau jos chestia aia, dar nu stiu cum se face... blink.gif
DomnulK
trebuie scos plasticul argintiu. tragi de el incepand de jos , cu grija sa nu-l crapi.
dupa care comenzile de climatizare sunt prinse in doua suruburi.
JIL
OK.
Am dat jos plasticul argintiu... inca nu s-a rupt biggrin.gif
Am deconectat legaturile electrice de pe acest plastic argintiu, legaturi pt comanda geamuri, blocare usi... etc

Am vazut cele 2 suruburi de la climatizare, le-am dat jos cu un Torx 20.
Am deconectat alimentarea electrica a comenzii climatizarii, am ridicat modulul de climatizare si l-am impins inspre in spate si apoi l-am intors cu fata in jos (nu merge complet).

Am gasit cu ajutorul lui kAndrei becul cu pricina.
El se afla la intersectia dintre cele 3 module de comanda, dar pe partea opusa celor 3.

Becul se invarte si se scoate afara.

Am cumparat cu 1 leu un bec de schimb... si am incercat sa refac operatiile.

Inca nu am reusit sa "insurubez" becul la loc.

Ma inarmez maine cu mai multa rabdare si sper ca va intra la loc.

Multumesc kAndrei pentru ajutor. cool.gif
JIL
Am reusit!

La fixarea becului la loc, este putin mai dificil. Nu am reusit decat cu un patent cu cioc.
Am prins cu el becul si l-am fortat sa se invarta la loc.
Asa am reusit.
Apoi l-am destrans si restrans cu mana.
Acuma merge mai usor.

Operatiunea nu e complicata... cand o faci a doua oara. Dureaza maxim 15 minute biggrin.gif
DomnulK
ma bucur Jil. bafta multa in continuare!

off: vezi ca si placutele de frana se schimba foarte usor!
C@talin
QUOTE(JIL @ 30 Jul 2007, 13:09)
Well... in prima faza am incercat si treaba asta, si a functionat.

Numai ca azi nu a mai mers deloc. Pur si simplu nu vrea sa se aprinda.

Sa inteleg ca service-ul ma asteapta?
*



Bv de reusita,la mine inca mai tine faza cu palma smile.gif radmasa.gif
DomnulK
QUOTE(C@talin @ 3 Aug 2007, 18:35)
Bv de reusita,la mine inca mai tine faza cu palma smile.gif  radmasa.gif
*


sa ma suni si tu tongue.gif
JIL
Uf, se pare ca se ard toate, pe rand! blush.gif

S-a ars becul sau ce o fi de la butonul pentru dezaburire luneta/oglinzi.

Poate cineva sa imi spuna cum se schimba?

Multumesc!
bogidan21
Am si eu o rugaminte imi poate spune si mie cum as putea sa schimb culoarea luminii de la climatizare si mai ales de la butoanele de geamuri si celelalte comenzi de pe consola?trebuie desfacute butoanele?Se poate pune un led alb de 5mm sau 3mm?mai trebuie si o rezistenta pentru led? va multumesc si sper ca o sa ma lamureasca cineva.Numai bine
DomnulK
da, se pot pune leduri in locul becurilor
bogidan21
Da astazi am desfacut butoanele si am vazut cum sta treaba cu ele.As putea sa indes un led acolo cu rezistenta.Am incercat sa desfac pe acolo la climatizare sa vad ce tip de bec e si acolo dar m-am lasat pagubas ca nu am putut sa o trag afara,o tineau acele cabluri groase si nu am vrut sa le desfac de frica sa nu fac vreo boacana,stie cineva cum as putea sa o scot de acolo si ce tip de bec este?Si ce rezistenta sa pun pentru un led albastru sau alb nu m-am hotarat.
JIL
Imi dati va rog o idee pentru problema de mai sus?

E vorba ca s-a ars becul de la butonul pentru dezaburire luneta.
Am dat jos butonul dar nu gasesc nici o modalitate de a-l deschide pentru a ajunge la bec.


Multumesc! rolleyes.gif
bogidan21
Jil pe lateralul butonului o sa vazi ca butonul are capac...adica partea care se vede pe consola cand apesi pe el.....Baga o surubelnita dreapta intre capac si buton si o sa vezi ca se departeaza....si tragi de el....Inauntru are un plastic portocaliu ca re daca tragi de el iese afara....si in mijloc daca il intorci este adapostit becul...Te prinzi imedita ce ai desfacut butonul....Bafta
cataline
Uite azi am observat ca nu mi se mai lumineaza bricheta. Am cautat pe forum si in manual de reparatii sa vad cum se schimba becul si mi se pare cam complicat (scos consola unde e bricheta/frana de mana) si apoi chiar nu stiu ce fel de bec (daca e bec, desi cred ca e led) e acolo si cum e prins (adica se schimba usor sau trebuie letcon).
Acum nu imi aduc aminte daca era luminata si maneta pentru aer din afara sau recirculare, pentru ca nici aia nu mai are lumina. Am cautat aproape o ora o poza ceva pentru acea maneta si nu am gasit nimic.
Am uitat sa va zic ca bricheta functioneaza f bine si celelalte comutatoare de la climatizare sunt luminate.
Imi poate zice cineva daca acea maneta este luminata (sau deasupra unde sunt icoanele alea cu aer din afara sau recirculare) ca sa nu ma duc sa zic in service ca nici aia nu merge si de fapt sa nu fi fost luminata niciodata. Merci.
Marso
"...poate zice cineva daca acea maneta este luminata (sau deasupra unde sunt icoanele alea cu aer din afara sau recirculare) ca sa nu ma duc sa zic in service ca nici aia nu merge si de fapt sa nu fi fost luminata niciodata ... "


nu,acea maneta nu este iluminata si nici pictogramele respective.
cataline
Merci frumos.
Mai ramane deschisa intrebarea cu privire la "becul" de la bricheta daca este bec sau led si daca este necesar letcon pentru schimbare.
C@talin
e bec nu este necesar smile.gif
cataline
Seara asta cum stateam eu la stop pt a doua oara si urma sa mai stau de cateva ori pentru ca toata intersectia era blocata am zis sa vad ce-i cu becul de la bricheta si am dat o palma mai zdravana pe lateralul consolei centrale (in dreapta brichetei) si minune, s-a aprins becul de la bricheta. E clar ca pe undeva e un contact imperfect. Acum sa vedem cat tine minunea.
Ieri cat am cautat pe forum de problema mea am gasit pe cineva (imi pare rau ca nu mai tin minte cine si unde am vazut) ca a facut lumina sa fie rosie in loc de portocalie. Chiar frumos a fost facut tongue.gif
klaus
QUOTE(cataline @ 16 Nov 2007, 21:40)
(imi pare rau ca nu mai tin minte cine si unde am vazut) ca a facut lumina sa fie rosie in loc de portocalie. Chiar frumos a fost facut tongue.gif
*
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=674667
cataline
Merci Klaus. Ma pierdusem la cate topicuri am citit si cate poze am vazut.
JIL
S-a ars becul de pozitie pe stanga fata, cel de langa baterie sad.gif

Am incercat sa imi bag mana pe acolo sa desurubez conform manualului si sa il schimb, dar nici poveste sa ajung cu mana pana la respectivul obiect. blink.gif

Imi poate da cineva vre-un sfat?

Multumesc!
speed_fane
da eu! da bateria jos so schimba-l e mai simplu decat sa te juesti si sa te chinui printre tablite, cabluri, conducte etc!

mie cu dat jos bacteria, schimbat becul, pus bacteria la loc mi-a luat 7 minute! daca ai vreun prichindel minitehnicus prin preajma ai scapat de dat bacteria jos ! succes
radioman
radmasa.gif radmasa.gif E tare cu datul bateriei jos ptr becul de pozitie.....Sfat : urmareste cela 2 firicele care duc la bec si iti vei da seama exact cum bagi mana, eventual apasa manunchiul mai mare de fire care vine la bec un pic in jos...
popel2popel
Din nou disperat cu faza scurta, din nou la Cluj a crapat (anul trecut am avut aceeasi problema). Acum e mai grav, Maine trebuie sa plec la Bucuresti si este duminica, stie cineva unde gasesc duminica h4?

mUlTUMESC
Charlton
QUOTE(popel2popel @ 26 Jan 2008, 21:07)
Din nou disperat cu faza scurta, din nou la Cluj a crapat (anul trecut am avut aceeasi problema). Acum e mai grav, Maine trebuie sa plec la Bucuresti si este duminica, stie cineva unde gasesc duminica h4?

mUlTUMESC
*


Prin majoritatea statiilor peco. Drum bun.
popel2popel
Super, mersi mult. De obicei din benzinarii cumpar tigari,benzina si lichid de parbriz , probabil de aceea nu mi-au sarit in ochi.
denwer
Lasa-te de fumat si cumpara-ti becuri de rezerva.
djvibecmc
Intr-o noapte eram la semafor si s-a facut verde iar masina din fata mea nu pleca... am dat un flash (blitz) dar apoi s-au stins de tot becurile... au ramas doar pozitiile... si nici martorii din bord nu mai functionau nici pe faza scurta nici pe faza lunga....am mers vreo 5 minute cu proiectoarele aprinse... si apoi am dat iar un flash ( blitz ) cu faza lunga si s-a aprins martorul in bord respectiv si becul... dar cand am dat pe faza scurta tot nu mergeau...am mai asteptat un pic si cand am dat din nou totul mergea ca inainte... faza scurta faza lunga martori in bord... Ce s-o fi intamplat? .... Mentionez ca am schimbat becurile H4 de pe masina cu unele Lampa Blue Vision ( si cred ca sunt de 90/100 ca atunci cand le-am luat doar din astea avea ) P.S. le am de mai mult de 6 luni pe masina....
simbad
Am si eu o problema cu iluminarea din compartimentul de depozitare de la Logan (cel de sub airbag). Nu se aprinde cand se deschide compartimentul.
Masina e luata de curand (nici 2 saptamani), dar nu mai tin minte daca la cumparare mergea sau nu. E posibil sa nu fi functionat inca de la inceput.

A mai patit cineva asa ceva?
Sa fie oare doar de la bec/sigurante sau sa fie ceva pe firul de alimentare?
vadim_braia
Aprinde pozitile biggrin.gif
simbad
pai abia astept sa incerc maiine! Ar fi bine (intr-un fel) ca asta sa fie rezolvarea.

De ce zic "intr-un fel", pentru ca nu mi se pare normal sa fiu nevoit sa aprind pozitiile ca sa mi se aprinda respectivul bec. Nici iluminarea portbagajului si nici cea interioara nu necesita pozitiile aprinse (si nici macar cheia in contact). De ce si-au inchipuit ei ca ai nevoie de el doar noaptea n-am sa inteleg?
Eu, unul, nici pe zi nu vad cu exactitate ce se "comite" in torpedou.
simbad
Am facut asa cum mi-a sugerat vadim_braia si intr-adevar cu pozitiile aprinse se aprinde lumina din torpedou.
Cum am zis si mai sus, neinspirata aceasta "imperechere" de fire.
Dsign
Pentru lumina de la bricheta, e nevoie sa desfacem consola centrala. Dureaza 10 minute, nu e ceva complicat. Se desface mai intii consola frinei de mina si apoi cea de la schimbatorul de viteze. Becul este unul obisnuit, de 12v, 5 mm diametru, exact ca cele din bordul de 1310 sau nova. Costa 1000 lei vechi un bec din ala si se gaseste la kilogram prin Vitan sau la orice magazin de piese.

Pentru becurile Lampa de sute de w, te sfatuiesc sa renunti la ele, deoarece se pare ca ai bulit blocul de comanda al luminilor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.