Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: becurile si beculetele de pe logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
roland
Salut.

Nu stiu daca a fost cineva curios cum functioneaza becul din portbagaj. Deoarece tata avea o banuiala cum ca acesta nu s-ar stinge la inchiderea portbagajului, am facut niste teste (inclusiv cu mine inchis in portbagaj). Iata cum functioneaza:

1. Daca inchizi portbagajul si apoi cuplezi inchiderea centralizata (inchizi usile) atunci becul se stinge.

2. Daca portbagajul e deschis, cuplezi inchiderea centralizata si abia apoi inchizi portbagajul, becul ramane aprins.

3. Daca becul e stins, deschizi portbagajul (becul se aprinde) si apoi inchizi portbagajul, becul ramane aprins.

Deci, becul se stinge doar in momentul cuplarii inchiderii centralizate si doar daca portbagajul e inchis la momentul respectiv. In toate celelalte cazuri, ramane aprins.

Roland.

PS: Si becul de la plafoniera se stinge doar la cuplarea inchiderii centralizate. Indiferent daca deschizi sau inchizi portiera, ramane aprins pana cand dai din telecomanda.
SwatKat
Cred ca, la fel ca si plafoniera de la SLZ, are o temporizare si daca ai fi stat 1-3 min cred ca s-ar fi stins!
algor
are temporizare. Becul din potbagaj este pe aceeasi consola electrica cu plafoniera.
klaus
Asa cum a zis see, becul din portbagaj este pe acelasi circuit cu plafoniera, fiind comandat de UCH.
Acelasi lucru este si la Clio Symbol.
cristicojo
Uita-te si tu in cartea cu instructiuni si vezi ce scrie
wink.gif Temporizare 30 sec.
danab
Nu cred in temporizare. Cand am pus husa spate (deci nu am avut chiar "inspiratia" sa ma bag in portbagaj) am observat ca becul a stat aprins mai mult de 10 minute, in conditiile in care toate usile erau inchise (inclusiv portbagajul). Tind sa ii dau dreptate initiatorului. Incerc si eu astazi (dar nu stiu cum fac cu statul in portbagaj, sa dau din nou bancheta jos? Ha, ha).
JohnyBe
Intrebare pentru roland: de ce a trebuit sa te cateri in prtbagaj, cand puteai doar sa apesi pe contactul de la usa portbagajului?

Latter edit: ... sau poate ai vrut sa vezi cum ie sa stai in portbagaj cu usa inchisa.
Asterix
QUOTE(JohnyBe @ 18 Nov 2004, 14:02)
Intrebare pentru roland: de ce a trebuit sa te cateri in prtbagaj, cand puteai doar sa apesi pe contactul de la usa portbagajului? 

Pentru ca o explicatie a eventualului defect poate fi un contact imperfect la inchiderea portbagajului... Hic, parerea mea... blush.gif
roland
smile.gif Pai de aia ce, daca apasam pe contact nu se intampla nimica. M-am gandit la chestii voodoo si am intrat.
stefan19
Becul din portbagaj are temporizare, lucreaza identic ca plafoniera. Nu stiu daca ai observat, cand deschizi portbagajul se aprinde si plafoniera.
Daca nu se stinge intr-un timp rezonabil este posibil ca unul dintre contactori sa nu lucreze.
CristiZ
Daca ar ramane aprins mai mult timp, cateva ore, ar da gata bateria, deci este exclus...
klaus
Off: am facut oleaca de curatenie pe aici la mesajele off-topic
On:
1. Becul portbagaj este comandat direct de UCH si se stinge temporizat, nu dintr-o data la intreruperea circuitului (intrerupator porbagaj), exact precum plafoniera.
2. Lumina de plafoniera, chiar si pe pozitia tot timpul aprinsa, se stinge dupa o anumita perioada (parca 30 minute) pentru ca este comandata de UCH, ca o protectie impotriva descarcarii bateriei. La fel se intampla si cu lumina din portbagaj, daca porbagajul este deschis mai mult timp(cred ca tot 30 minute), lumina se stinge automat (am verificat treaba).
roland
Ok. E totul clar. Moderatorii pot inchide topicul, daca doresc.
Jack Daniel's
Vreau sa stiu ce putere au becurile de la faruri la LGN si daca au acelasi soclu cu cel de DSN ?
maxx
ca mod de prindere cred ca difera sigur...
la putere nu stiu...
Andu
Soclul difera inca de la solenza. Desi nu pot spune sigur, 90% inclin sa cred ca este cel cu 3 aripioare la 120 grade
cristimm
Ce putere au la Logan?
Jack Daniel's
Da Cristim puterea becurilor de la faruri la Logan si modul de prindere , soclul becurilor . Vreau sa stiu daca se potrivesc becurile de la SupeRNova . Ceau si va multumesc la toti pentru raspunsuri.
ar_logan
becurile sunt H4 60/55W Bilux

inconturnabil
Tip bec H4, becurile obligatoriu sa fie anti U.V. deoarece farurile sunt din plexiglas.
Pentru semnalizare, becuri tip PY21W.
RoboCoop
Becurile sunt H4 P34T iar puterea este 50/55W si sunt ca la Solenza
maxx
la fel ca la solenza ???
parca la logan auo putere mai mare, nu ?
cristimm
QUOTE(inconturnabil @ 21 Dec 2004, 16:44)
Tip bec H4, becurile obligatoriu sa fie anti U.V. deoarece farurile sunt din plexiglas.
Pentru semnalizare, becuri tip PY21W.
*

Ca o curiozitate: de ce trebuie sa fie anti U.V..
Lucian123
Mai exista si becuri de 100 W, dar nu este voie cu ele pe drumurile publice. Scrie pe ambalaj. Asta nu inseamna ca nu se monteaza pe autovehicule.
Din cate stiu, cam toate masinile noi vin cu becuri de 55W.
maxx
asta-i pragu', ca altfel ar pune oamenii si de 500W smile.gif
P.S. Cei care-si pun pe JEEP-uri bari cu proiectoare pe ele(banuiesc ca nu au voie) nu belesc p.... ?
Jack Daniel's
Fratilor lamuriti-ma daca sunt sau nu la fel cu cele de SupeRNova .
maxx
nu sunt... eu asa cred, adica nu au cum...
DomnulK
Aveti idee ce tip sunt becurile din plafoniera si cum se scot?
MaxTurbo
Scoti lampa plafoniera cu totul.Daca te uiti bine pe pertile laterale ale plafonierei sunt locuri pe unde trebuie sa bagi surubelnita. Succes. Eu l-am scos pt a lua curent pt detectorul de radar.
Dsign
daca tragi usor de geamul plafonierei, acesta iese, apoi tragi de bec... eu mi-am scos becul si mi-am pus 4 leduri albastre, 2 lumineaza in jos ca becul, 2 sunt orientate spre laterale... puteam sa pun leduri alb neon, dar masina mea e albastra ... am considerat ca da mai bine.
MaxTurbo
Leduri de care? Lumineaza misto? Cum le-ai legat intre ele?
Dsign
pai le-am legat pe spatele plafonierei de placutele alea metalice... simplu. hai ca o sa fac poze sa vedeti.
leduri albastre bineinteles
MaxTurbo
Ok dar cum? Inseriate sau paralel legate?
Dsign
paralel, cu rezistenta pe fiecare led
DomnulK
Rog a nu se mai posta Despre Tuning in Topicul asta. Cred ca intrebarea mea a fost suficient de clara.
Rog moderatorii sa stearga Reply-urile care tin de tuning.
Dsign
andrei, daca te uiti bine in poza mea, o sa vezi in mijlocul plafonierei locul unde a fost odata becul original. nu stiu exact ce fel de bec e dar sigur este acelasi bec ce se gaseste in bord la daewoo. (am inteles ca s-ar potrivi ca bec de pozitie, nu am verificat)
Cr3ativ3
QUOTE(Dsign @ 10 Jan 2005, 13:28)
(am inteles ca s-ar potrivi ca bec de pozitie, nu am verificat)
*

Se potrivesc becurile de pozitii de la DSN iti spun sigur ca eu mi-am pus(albastre)
Am dat 100000 pe 2 becuri ca alea.
Arata belea rau de tot . O daca pot o sa aduc si poze
DomnulK
QUOTE(Cr3ativ3 @ 11 Jan 2005, 08:17)
Se potrivesc becurile de pozitii de la DSN iti spun sigur ca eu mi-am pus(albastre)
Am dat 100000 pe 2 becuri ca alea.
Arata belea rau de tot . O daca pot o sa aduc si poze
*

Rosii ai vazut pe undeva?
Dsign
kandrei, iti aduc eu daca vrei sau intra pe zexstar.com si cauta acolo.

ce si-a luat domnul cr3ativ3 se arde in citeva saptamini... marfa de tirg.
Cr3ativ3
QUOTE(Dsign @ 12 Jan 2005, 01:16)
kandrei, iti aduc eu daca vrei sau intra pe zexstar.com si cauta acolo.

ce si-a luat domnul cr3ativ3 se arde in citeva saptamini... marfa de tirg.
*

Pai eu nu vreau sa ma complic cu ledurile(nu pre ma pricep dar mie si lene). Daca ai ceva mai rezistent iau si eu. Astept informatii
ar_logan
Cei de la zexstar vand marfa in magazinele din Arad?????????O sa gasesc??
Dsign
zexstar este doar pe net si in bucuresti. bafta.

cr3ativ3, vino la intilnire sa comparam...
Cr3ativ3
Sunt din Pitesti si nu prea am timp sa fac un drum in Buc. Si mai e si costul nu ca vin doar pt cateva ore.

Treb sa fac rost de un scaner sa postez pozele facute. AI RABDARE
Dsign
laugh.gif scuze cr3ativ3, nu m-am uitat de unde esti...
DomnulK
Mi s-a ars becul de pozitie pe Stanga Fata. Cum il scot si ce tip este?
multumesc Anticipat!
Banuiesc ca s-a ars...nu stiu sigur...cert e ca nu se mai aprinde!
tazzz
umbla pe-acolo prin fata bateriei...vezi ca e un fel de priza care se scoate prin rasucire inpre mijlocul masinii...e sub becu de semnalizare wink.gif ...iar ca sa cumperi unu nou te duci la orice magazin de piese auto s ceri becuri de pozitii ca alea pentru masini straine smile.gif poti sa pui becul oricum ca se va aprinde...vezi tu pe-acolo...ia-ti un set de 2 becuri ca sa se aprinda la fel...ajungi la maxim 20.000 sau in jur de 140.000 cu un set phillips blink.gif

becul e ceva gen: w5w sau nu stiu... unsure.gif

cam asa tre sa arate: fara albastru...dar astea e poza care am gasit-o wink.gif
GIC
QUOTE(cristim @ 23 Dec 2004, 09:20)
Ca o curiozitate: de ce trebuie sa fie anti U.V..
*

se ingalbeneste 'sticla' din plastic
DjurdjaK
un offtopic : as vrea sa stiu daca exista becuri pt proiectoare cu culoare verde
tazzz
DjurdjaK: am cautat eu o gramada orice altceva decat galbenul ala si nu am gasit...raspunsul primit peste tot a fost ca nu se produc becuri H11 de alta culoare decat alea galbene... sad.gif

poti sa incerci sa montezi alte becuri acolo dar cred ca e cam complicat...trebuie s-o faca un electrician auto...
klaus
In cautarile mele am aflat si una din cauze pentru care iluminarea portbagajului este temporizata: Exista niste norme (in State, dar probabil sunt si in Europa) care obliga la iluminarea portbagajului 30 de secunde dupa inchiderea lui, precum si la existenta posibilitatii de deschidere a acestuia de pe interior. Toate acestea pentru eventualitatea ca cineva ramane inchis in portbagaj accidental, sa vada manerul de deschidere (de fapt norma din state suna ca sa fie iluminat manerul de deschidere inca 30 de secunde, dar nu face nimeni 2 circuite, de iluminare portbagaj si unul separat de iluminare maner...)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.