Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nelamuriri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sil_viuro
Buna, as vrea sa stiu ce se intampla daca: trage aer pe la poampa servo frana adica chiar la imbinare dintre "borcanul ala de tabla" si teava aia prinsa in 2 suruburi de el. Din cate stiu acolo nu este garnitura, se aude un "fasait" dar cand pun degetul pe unde trage aer, motorul merge altfel mai "rotund" si inca o intrebare imi este sparta teava de la motor la toba "taragot" (chiar prima)mi-a zis un nene ca se numeste, la ce influenteaza? doar ca se aude motorul mai urat? Aceste doua probleme pot duce la incalzirea motorul? De cateva zile am vazut ca se incalzeste apa pana pe la 95 si mai si depaseste o data "mi-a fiert ". Am sa le rezolv aceste doua probleme saptamana asta dar as vrea sa stiu daca are ceva legatura cu incalzirea motorului? specific ca termostatul mi scos. Multumesc anticipat sper ca ati inteles ceva din descrierile facute de mine recunosc ca nu am cunostinte avansate in mecanica.
petrysorr2006
acolo nu e o supapa sau o garnitura? parca asa stiam.. cat despre apa mai bine schimbi tu termostatu si faci o aerisire. vezi sa nu iti curga pe undeva. nu se numeste "taragot" ci saxofon. daca il ai spart o sa te saturi tu de zgomotul pe care il face. altceva nu cred ca se poate intampla
Mr_Devil83
daca borcanul ala de tabla = servofrana iar teava aia prinsa in 2 suruburi = pompa dublu circuit, inteleg ca trage aer pe la garnitura aia de cauciuc de unde iasa tija care actioneaza pompa?

Daca da se intampla sa traga aer fals motorul pe acolo ceea ce se traduce intr-un amestec prea sarac si totodata o franare cam ineficienta in opinia mea.

Adrian_Boy
Frana putin ineficienta, dar mai scade si turatia motorului wink.gif
diaconuliviu
"Simeringul" frontal al servo e defect. Se gaseau seturi de garnituri servo, vreo 5 ron toate. Daca te pricepi, da o cautare despre schimbare si inlocuieste acel "simering", in fapt o garnitura din cauciuc cu armatura din tabla.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.