Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare Antigel
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
eXtenSion
Nu postez in topicul despre antigel, deoarece nu are legatura cu Antigelul Glaceol RX.


Am un prieten care are Logan si mi-a dat niste antigel Havoline despre care mi-a spus ca sigur e si pentru Logan. Pe eticheta scrie la marci "Renault [Type D]", asa ca l-am luat.


Problema mea e ca antigelul acesta e portocaliu, iar al meu e verde (cel din vas). Are ceva daca le combin? Pentru completare folosesc o proportie 1/1 cu apa distilata, nu?
Andy_ACS
Salutare, aceeasi dilema o am si eu.
In Logan am antigel portocaliu-roz.
La supernova am antigel verde (si am cumparat antigel Glaceol rx tip d tot verde).
Un prieten care lucreaza la dacia mi-a explicat ca antigelul portocaliu este de renault, si merge bineinteles si la dacia.
De completat eu am completat tot cu portocaliu (mi-a dat el), nu stiu daca are vreun efect negativ combinarea antigelului verde cu portocaliu, dar cel putin vizual cred ca va arata naspa.

Bafta!
vijelie
Conteaza substanta, nu culoarea.
Are monoetilenglicol, e bun.
klaus
Poti sa le combini linistit, e ok antigelul.
eXtenSion
Multumesc!
YRX
La mine antigelul original din Logan, verde la inceput, s-a transformat in portocaliu dupa 2-3 luni. L-am schimbat cu Glaceol Dacia si vad ca acum a ramas verde dupa aprox 1 an.
Respectivul Havoline este compatibil Renault "tip D", asa ca poti sa-l folosesti.
eXtenSion
Am completat cam cu 200ml (antigel brun+apa). Lichidul din vas si-a schimbat culoarea, e aproape tot brun acuma, iar deasupra e verde. Trecerea de la brun la verdele de sus e imperceptibila. Privind borcanul esti martorul unor efecte cromatice deosebite. biggrin.gif tongue.gif
vi_escu
A auzit/vazut cineva de antigel fluorescent?
Solidu
Dupa cate stiu eu Glaceol tip D e verde florescent si Glacelf e portocaliu. Amandoua compatibile cu Logan si se pot combina, cu rezultate spectaculoase de culoare smile.gif
tany_mihai2000
O intrebare!!!! va rog sa-mi spuneti care bineinteles va pricepeti ce diferenta este intre un antigel normal si cel rx tip d. Nu cumva astia de la dacia vor sa-si faca vinzare???? Pentru ca dupa parerea mea fiecare lintru de antigel pe care-l gasim la magazin are dietilen-gligol care este buna si pentru ungerea pompei de apa si impotriva depunerii de material coroziv.
AR-18-MOS
QUOTE(tany_mihai2000 @ 12 Nov 2008, 20:21)
Pentru ca dupa parerea mea fiecare lintru de antigel pe care-l gasim la magazin are dietilen-gligol
*


Esti sigur?
Si cele care au propilen-glicol?
romanvs
Deci pana la urma ce conteaza?
Culoarea?
Substanta de baza?
De care merge la motorul de 1,4 mpi(ce substanta de baza :monoetilenglicol sau etilenglicol)?
In carte scrie Glaceol rx tip d.
AR-18-MOS
Glaceol RX tip D, este bazat pe monoetilenglicol.
florinel_lva
cum se schimba antigelul?
trebuie aerisita instalatia?
YRX
trage un ochi pe aici:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=898632
rogilg
am un logan 1,4 mpi din 2005 si pana acum am fost nevoit sa comletez antigelul din borcan de 2 ori (in total maxim 400 ml).
1. in prima faza am pus antigel diluat cu apa distilata ca cel din prima poza
2. in a doua faza am pus antigel gata preparat ca cel din poza a doua

As vrea sa stiu daca antigelurile folosite sunt bune sau nu ?
AR-18-MOS
Pai, cel recomandat este Glaceol RX Tip D, dar sunt bune cam toate antigel-urile care sunt pe baza de monoetilenglicol.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.