Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare bujii
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
unstrain_bruma
am gasit in selgros niste bujii bosch din alea cu 4 electrozi --- nu stiu cum sa le zic ... ar merge pe o dacia 1310 motor 1400 din 98 ? si o bobina tico cat ar ajunge ... ar da ceva randament motorului ?
DaciaPower
bobina de tico (denso) te-ar ajunge la vreo 60 ron.
bujiile de care zici n-am vazut biggrin.gif
CriSTI68
la bujii conteaza mai multe

1. diametrul filetului
2. lungimea filetului
3. aprinderea electronica sa duca cei 3 electrozi, la mine unul nu prea o lua bine cu aprinderea clasica, si abia o lua cu cea electronica pana am refacut aprinderea.

lungimea nu prea ar conta, se pot monta distantiere la bujii (nu pre recomand)

ce model ai gasit ?
djasu82
La bujiile respective va trepbuie aprindere care sa genereze multiscantee pentru a da in acelasi timp scantei la toti eletrozi bujiilor. Evident mai trebuie si o bobina care sa genereze aceea energie cu una de dacie sau de oltcit nu rezolvi problema . Cea mai buna e de tico dar care trebuie sa fie legata la o aprindere eletronica. Energia generata o sa fie foarte mare in asa fel in cat nu mai conteaza daca sunt bujiile pentru temperaturi reci . Daca nu faci rost de asa ceva vei avea bujiile mai tot timpul afumate mai bine cumperi denso fiindca are varful din iridium si aprinde mult mai bine amestecul de carburant.
Twister
Bobina aia de Tico e Denso?! Pe bune? Si atunci de ce e mai ieftina decat una de Dacie?
argon
QUOTE(CriSTI68 @ 23 Jul 2008, 22:28)

3. aprinderea electronica sa duca cei 3 electrozi, la mine unul nu prea o lua bine cu aprinderea clasica, si abia o lua cu cea electronica pana am refacut aprinderea.

*



SPer ca tu nu vorbesti serios?! sau ai impresia ca iti da mai mult de o scanteie odata? blink.gif
Twister
Acum am citit primul post.
NU MAI LUATI BUJII DIN ALIMENTARA! Sunt pliciuri, mai ales Bosch, stiut fiind ca sunt falsificate la greu.
Am luat eu Bosch din Praktiker (care e parte a Metro), le-am montat, am mers 20km si le-am aruncat. Motorul nu papa ulei, nu scapa compresie.
Am luat Sinterom (de acelea care se gasesc tot mai greu, cu electrodul ingropat, imi aduc aminte ca asa ceva a avut masina din fabrica) si merg si acum smooth and beautiful. Singura treaba la Sinterom e ca sunt confectionate in bataie de joc, electrozii nu sunt centrati, tre sa-i iei la mana, insa materialele sunt bune. Initial vroiam sa iau Denso originale, insa era Sambata, nu era nimic deschis.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.