Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cardul de credit
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
beginer_driver
Am si eu un card de credit de la Piraeus si am o nedumerire.
Ce inseamna ca suma minima datorata lunar este de 5%? Adica eu pot rambursa creditul folosit la o tranzactie in 20 de luni? 5% pe luna x 20 de luni = 100%? Gandesc corect sau imi scapa ceva?
Bineinteles ca la astia 5% din suma cheltuita se adauga dobanda

Intreb asta pt ca pana acum am facut cumparaturi si am rambursat suma cheltuita pana la data scadenta asa ca nu am avut cum sa-mi dau seama care-i treaba.

Hai sa luam un caz concret:
presupunem ca fac cumparaturi de 2000 ron
eu o sa platesc pe luna 5% din 2000 adica 100 ron si dobanda care e 21% pe an adica 2000 ron x 21% = 420 ron/an impartit la 12 luni = 35 ron
Deci o sa am de plata pe luna 100 (suma minima datorata) + 35 (dobanda) = 135ron/luna

Am calculat corect sau voua va reiese altceva din extrasele de cont?

Cred ca poata sa-mi raspunda si ceilalti care aveti carduri de la alte banci si care nu au alte comisioane pt ca banuiesc ca sistemul de calcul e la fel

Aaaaa si inca ceva: daca de ex la un moment dat intr-o luna bag pe card mai mult decat atat cat trebe sa dau pe luna respectiva platesc un fel de comision de plata anticipata? Sau daca dau mai mult, luna viitoare tot 5% o sa-mi vina sa dau dar dand mai mult probabil ca voi termina mai mult decat 20 de luni. Adica luand cazul concret de mai sus; eu trebe sa dau lunar 135 ron; daca dau sa zicem 200 ron lunar.........probabil ca o sa termin mai repede dar fara alte comisioane in plus, nu?

Multumesc anticipat!
beginer_driver
Nu stie nimeni? sad.gif
sadi
suma de plata de 5% reprezinta limita minima de plata pentru a nu fi raportat ca restantier. asta nu inseamna ca tu ai de plata doar 5% din cat ai folosit. trebuie acoperita integral limita cardului respectiv.
cei 5% reprezinta comisioane, dobanzi si alte chestii atasate cardului de credit, precum si o parte din limita aprobata.

in exemplul tau, daca faci cumparaturi de 2000 lei, 5% din ei, adica 100 lei, includ dobanda pentru perioada dintre efectuarea platii si data scadenta a achitarii (de obicei 15 ale fiecarei luni), comisionul lunar daca exista, taxa emitere extras de cont daca exisata si altele de genul asta.
cel mai bine e sa achiti pana la sfarsitul lunii suma intreaga pe care ai folosit-o, pentru ca luna urmatoare poti sa platesti mai mult. adica luna asta platesti 100 lei (5%) din suma utilizata, iar luna urmatoare, daca mai faci plati de 500 lei, trebuie sa platesti 5% din cei 500 lei + 5% din 1900 lei (2000 lei utilizati cu o luna in urma - 100 lei platiti)
beginer_driver
Dar presupunand (prin absurd) ca nu mai fac nico plata (nu mai cumpar nimic) pana nu achit cei 2000 ron........daca nu sunt alte dobanzi si comisioane, eu am de plata in fiecare luna 5% + dobanda
Cred ca si d-aia ii zice minim de plata adica asa cum ai zis si tu, trebuie sa platesc (pana la scadenta - la mine e 17 zile de la data extrasului de cont) ca sa nu raman restantier cei 5% + dobanda.
Nu?

P.S. Acum vad ce ai scris.
Pai cine a zis ca as avea doar 5% de plata???? Era vb de suma pe care trebuie sa o platesc lunar.....normal ca trebuie sa platesc pana dau inapoi toata suma "imprumutata"
Intrebam de fapt, prin analogie, daca eu platesc 5% in fiecare luna (+ dobanda) inseamna ca o sa ramburesez intreg creditul folosit in 20 de luni, nu? (5% x 20luni = 100%)
Asta in conditiile in care in astea 20 de luni nu m-as mai imprumuta deloc. Daca o s-o fac....bineinteles ca se mai aduna

Deci gandesc corect?
sadi
nu gandesti corect. daca platesti in fiecare luna 5%, nu ajungi ca in 20 de luni sa platesti in intregime suma utilizata, pentru ca, e adauga dobanda pentru suma utilizata si neplatita, care este de 26% sau poate si mai mult...

eu nu am zis ca ai de plata doar 5%, ci ti-am dat un exemplu de calcul pe baza exemplului tau
beginer_driver
QUOTE(sadi @ 22 Jul 2008, 07:48)
nu gandesti corect. daca platesti in fiecare luna 5%, nu ajungi ca in 20 de luni sa platesti in intregime suma utilizata, pentru ca, e adauga dobanda pentru suma utilizata si neplatita, care este de 26% sau poate si mai mult...

*


Este 21%
Asta inseamna ca o sa dureze mai mult sau mai putin de 20 de luni ca nu-mi dau seama la ora asta?
Dar teoretic, pe fiecare luna ce trece ar trebui sa platesc din ce in ce mai putin pt ca dobanda o sa fie din ce in ce mai mica pt ca suma pe care o mai am de platit se micsoreaza. Corect?
Avani
QUOTE(beginer_driver @ 18 Jul 2008, 21:58)
Am si eu un card de credit de la Piraeus si am o nedumerire.
Ce inseamna ca suma minima datorata lunar este de 5%? Adica eu pot rambursa creditul folosit la o tranzactie in 20 de luni? 5% pe luna x 20 de luni = 100%? Gandesc corect sau imi scapa ceva?
Bineinteles ca la astia 5% din suma cheltuita se adauga dobanda

Intreb asta pt ca pana acum am facut cumparaturi si am rambursat suma cheltuita pana la data scadenta asa ca nu am avut cum sa-mi dau seama care-i treaba.

Hai sa luam un caz concret:
presupunem ca fac cumparaturi de 2000 ron
eu o sa platesc pe luna 5% din 2000 adica 100 ron si dobanda care e 21% pe an adica 2000 ron x 21% = 420 ron/an impartit la 12 luni = 35 ron
Deci o sa am de plata pe luna 100 (suma minima datorata) + 35 (dobanda) = 135ron/luna

Am calculat corect sau voua va reiese altceva din extrasele de cont?

Cred ca poata sa-mi raspunda si ceilalti care aveti carduri de la alte banci si care nu au alte comisioane pt ca banuiesc ca sistemul de calcul e la fel

Aaaaa si inca ceva: daca de ex la un moment dat intr-o luna bag pe card mai mult decat atat cat trebe sa dau pe luna respectiva platesc un fel de comision de plata anticipata? Sau daca dau mai mult, luna viitoare tot 5% o sa-mi vina sa dau dar dand mai mult probabil ca voi termina mai mult decat 20 de luni. Adica luand cazul concret de mai sus; eu trebe sa dau lunar 135 ron; daca dau sa zicem 200 ron lunar.........probabil ca o sa termin mai repede dar fara alte comisioane in plus, nu?

Multumesc anticipat!
*





Calculele tale nu sunt tocmai corecte. Suma minima de plata s-a fixat la 5% din valoarea utilizata tocmai pentru a iti usura platile.

Vad ca-ti plac calculele: daca ai 2000 ron utilizat, raportul de activitate va contine suma minima de plata, adica 100 ron (dobanzi+comisioane+capital). Raportul urmator de activitate nu va contine 1900 ron, ci mai mult, pentru ca din 100 ron care tu i-ai achitat doar o parte se intorc pe cardul tau si pot fi din nou utilizati (adica capitalul). Cu alte cuvinte, dupa plata de 100 ron nu vei avea 1900 de rambursat si cca 1950 ron .. si tot asa.

Daca nu achiti suma minima de plata (lunar, a se retine ca e o alimentare lunara) vei intra pe restanta si vor aparea si dobanzi penalizatoare. Daca din 2000 ron tu vrei sa achiti 700 ron, este fix problema ta, vei avea norocul ca pe urmatorul raport de activitate sa contina o suma minima de plata mai mica.

Nu se percepe nici un fel de taxa de plata integrala a capitalului (adica a sumei pe care tu ai folosit-o). Daca ai utilizat 2000 ron si maine vrei sa intregesti plafonul, vei depune 2000 ron +dobanda pentru zilele in care ai avut suma utilizata.

Dobanda este de 21% (asa ai precizat tu) pe an, adica daca tu ai fix utilizat pe an 2000 ron, vei achitat dobanda de 21% din 2000 ron, adica 420 ron. Cu cat achiti mai mult, cu atat suma de rambursat din creditul utilizat va fi mai mica, astfel dobanda se va aplica pe o suma mai mica.

De retinut: indiferent de cat depui, pana ce nu intregesti plafonul+dob perceputa la suma utilizata, tu mereu vei avea de achitat cel putin 5 %
beginer_driver
Multumesc! Vad ca te pricepi
Da, prima mea nedumerire era daca imi vine in fiecare luna sa platesc 5% (+ dobanada bineinteles) si imi era frica sa nu vina sa zicem primele 2-3 luni 5% si apoi dintr-o data restul (adica sa platesc in prima luna 150 ron sa zicem, a doua luna 150 RON si apoi restul de 1800 RON - am zis si eu in mare n-am stat sa calculez).

Deci hai zi-mi daca am inteles bine:
1. Deci daca eu in fiecare luna platesc doar ce imi vine in extras adica acea suma minima de 5% + dobanda si nu platesc niciodata mai mult.....inteleg ca ramburasarea creditului utilizat (+ dobanda aferenta) se intinte pe mai mult de 20 de luni. Corect?
2. Deci prima luna o sa platesc cel mai mult. Apoi din cauza ca suma pe care o mai am de rambursat scade, scade si dobanda si deci si suma pe care trebuie sa o dau eu in fiecare luna.
Luand exemplul cu 2000 de ron inseamna ca in prima luna o sa platesc 5% adica 100 ron + dobanda de 21% din 2000 ron adica 35 deci in total 135 ron. Si deci niciodata nu o sa mai am de plata 135 ron....o sa fie din ce in ce mai putin. Corect?

Multumesc anticipat!
sadi
QUOTE(beginer_driver @ 23 Jul 2008, 23:32)
Luand exemplul cu 2000 de ron inseamna ca in prima luna o sa platesc 5% adica 100 ron + dobanda de 21% din 2000 ron adica 35 deci in total 135 ron. Si deci niciodata nu o sa mai am de plata 135 ron....o sa fie din ce in ce mai putin. Corect?
*



nu e corect. in cei 5% (adica 100 lei) este inclusa si dobanda de 21%..
s-a scris de nenumarate ori pana acum ca in cei 5% sunt incluse urmatoarele lucruri: principalul, dobanda si eventualele taxe si comisioane wacko.gif
beginer_driver
Ahhhhh.....gata, am inteles
Mersi mult!
Avani
Sa cresti mare !
beginer_driver
Inca o intrebare mai am: la mine la Piraeus, ca sa nu fii considerat ca restant, trebuie sa platesti acea suma minima in 17 zile de la extrasul de cont.
La mine extrasul de cont se face pe data de 17 ale fiecarei lui.
Daca presupunem ca eu fac niste cumparaturi pe 20 august inseamna ca astea or sa imi apara pe extrasul de pe 17 septembrie si prima data stadenta va fi aprox 4 octombrie?
sadi
extrasul de cont se emite pe 17 septembrie pentru perioada 1-31 august? sigur nu se emite in data de 1 sept?
beginer_driver
Toate extrasele pe care le-am primit pana acum sunt emise pe date de 17 ale fiecarei luni. Si din cauza asta am dedus ca daca fac o cumparatura dupa 17 apare pe extrasul urmator. Nu? Si ce apare in extrasul urmator trebuie sa platesti in 17 zile de la data extrasului ca sa nu fii considerat restant......d-asta am facut deductia din postul anterior
sadi
extrasul ala de cont poate sa-ti arate doar tranzactiile efectuate in perioada 1-30 ale lunii, chiar daca se emite in 17. cel mai bine uita-te pe extrasul de cont sau intreaba pe cineva care lucreaza la Piraeus, pentru ca ei te pot lamuri mai bine ca noi, care ne putem da cu parerea doar
Christu
una este cand se emite extrasul si alta este perioada de biling adica perioada in care se calculeaza tranzactiile lunare. Din cate stiu eu depinde de la banca. Perioada respectivsa de biling este intre (spre exemplu) 24 august si 23 septembrie.

J o h n n y

Cradurile astea de credit au un ciclu bine definit de tranzactionare, adica perioada in care tu folosestii banii bancii si apoi urmeaza perioda de rambursare a acestor sume folosite. Exista banci care nu considera ca fiind rambursare (adica achitarea din linia de credit folosita) daca depui banii in perioada ciclului de tranzactionare si nu in perioda de gratie.

De exemplu daca ciclul de tranzactionare iti incepe in 1 ale lunii atunci pe 30 ale lunii ti se emite acel raport de activitate (sau extras de cont) cu sumele folosite si din momentul emiterii raportului incepe perioada de ramv\bursare, perioada care variaza de la banca la banca, in general e de peste 20 de zile.

O alta greseala frecventa facuta de utilizatorii de carduri de credit e calcularea gresita a perioadei de gratie, din momentul efectuarii cumpareturilor si nu din momentul emiterii raportuluid e activitate. Exemplu: daca tu ai ciclul de tranzactionare 1-30 luna curenta si faci cumparaturi in 5 ale lunii, atunci zilele cu dobanda zero nu vor mai 56, asa cum se intmpla in intai ale lunii, ci zilele de gratie vor fi 56-5 adica 51 de zile. Am luat exemplu de 56 zile, insa perioda asta difera de o banca la alta.
RIon
si eu vand cu 56 de zile wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.