Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum sa scot rugina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dany_1980
Am avut un mic accident cu Daciuta mea. A luat foc dintr-o imprudenta si numai pompierii au stins-o. Asa ca a ars bine la compartimentul motor pe partea stanga , a ars si bordul . Problema e ca 1 luna nu am umblat la ea si rugina si-a facut de cap patrunzand adanc in tabla. Am incercat sa o iau cu o perie de sarma montata pe un flex dar nu pot sa patrund in toate locurile cu ea. Acolo unde am dat cu peria de sarma tot se mai vad mici carii . Focul a ars bine partea stanga de la compartimentul motor , tabla ce separa compartimentul motor de interiorul masinii , sus la radiatorul de incalzire .
Am citit pe net de tot felul de solutii pt neutralizarea ruginii, dar nu ma lamurit nimeni. De sablat nu am unde pentru ca numai sablata undeva reuseam sa scot rugina din toate locurile.

Cum sa procedez si ce solutii sa folosesc pt a scapa de rugina tinand cont ca aceasta a patruns bine tabla ?

As vrea daca se poate daca stiti ceva care curata tabla(acizi, rust remover,feruginol,Clip, sau orice altceva dar care sa se gaseasca si sa poata fi cumparat in RO) pana ajunge la culoarea metalica chiar daca indepartarea ruginii presupune sa-mi faca gaurele prin tabla.

Deasemenea care este sfatul vostru pentru a antifona bine masina, pt ca daca tot a ars o antifonez complet si o s-o vopsesc. Mai jos un mic filmulet cu masina . biggrin.gif

http://www.romvideo.ro/tag/alexandra%20măn...flv/viewer.html
verde57
rugina este tocmai din cauza focului, nu ca n-ai umblat tu o luna la ea.
Dupa mine ori schimbi toate partile de tabla atinse de foc ori te lasi pagubas.
ydaniel
sad.gif e mult de munca,dar ca sa faci ceva e munca migaloasa consumatoare de timp si de bani.ai bine iti iei alta-asta e parerea mea.
Hacker
Pacat, sincer iti trebuie un tinichigiu bun, foarte bun, si tot o sa ai probleme cu rugina. Poti incerca cu sprei antirugina, poate asa scapi de problema rugini. Totusi eu ma gandesc ca si dupa ce o vei vopsi din nou tot o sa mai ai probleme cu rugina.

Succes..
stefi_sv
sunt de acord cu colegii de mai sus ori schimbi capota aripa si ce mai e atins de foc. pt ca tabla si-a pierdut toate proprietatile din cauza caldurii si asa tabla de la dacie e tratata foarte prost contra ruginii. sau cau banii pe care ii investesti pt antifonat si vopsit iti ei alta si ai si piese de schimb pt ea. oricum multa bafta daca vreii sa o faci smile.gif
dany_1980
O sa schimb capota fata , grila stergatoare , aripa stg. fata .

Eu vroiam sa stiu cum sa tratez(scos rugina si antifonat) tabla de la compartiment motor (semiaripa) , tabla dintre compartimentul motor si interiorul masinii si tabla de la caloriferul de incalzire acolo unde sunt locuri greu accesibile si nu pot patrunde cu flexul cu perie de sarma . Dupa cum am mai spus au fost locuri unde am curatat cu flexul cu perie de sarma si s-a luat rugina greu dar s-a luat dar totusi au ramas ca niste carii(gaurele mici in tabla= rugina), carii care vreau sa le tratez cu solutii pt. rugina .

Intrebam daca aveti cunostinta de ceva solutii puternice ca acolo unde nu patrunde flexul cu perie de sarma sa dau cu acestea cu un pulverizator si sa curat tabla de rugina.

Eventual daca puteti sa-mi spuneti si etapele tratarii ruginii( sol imp. ruginii,grund ,antifon body- am dat un exemplu) ca nu prea ma pricep.

Norocul a fost ca piesele de la motor care s-au distrus le-am luat de la Remat ieftin ca altfel nu ma mai apucam de ea.

De vopsire avea nevoie masina si daca tot m-am apucat am zis ca sa o antifonez sa nu mai am probleme cu ea cativa ani.

Stiu ca nu se merita efortul si investitia dar am ambitia sa o fac.

De aceea am zis sa va consult .
pcostica
partile atacate de rugina se decupeaza cu flexul si se inlocuesc cu componente de caroserie noi.
Bafta!
ydaniel
pai pt protejare dupa ce ai scapat de rugina da cu autovopant de la polcolor.e f bun dar si scump .
Adrian_Boy
Daca vrei sa pastrezi linia masinii, ma refer sa nu mai schimbi aripa si ce mai ai tu pe lista, poti folosi un invertor de rugina, gen Kelfos si mai exista unul, dar nu-l mai tin minte. Se poate vopsi peste acest strat wink.gif

Da-i un search sa vezi cum arata Rolls-ul wub.gif

E cam scump, dar merita daca vrei sa nu mai ai probleme cu rugina biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.