Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: revopsire masina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ZTV
salut lume, m-am hotarat ca dupa urma loviturii ( am gasit lovita destul de tare in parcare ) ma apuc sa refac masina, adica: schimbat o aripa, cele 2 praguri si o fata de usa, unde apara rugina. Ma intereseaza daca cineva poate sa ma ajute sa fac un calcul la cat sa ma astept. Am fost la un tinichigiu in TM si a cerut cam multisor ( 2500 ron ), specific masina nu este mancata de rugina, un idiot m-a lovit in parcare, si a distrus o aripa, o fata de usa. Singura problema ca la ambele praguri in spate e inflorit vopseaua. Vreau sa stiu inainte sa ma apuc cat o sa ma costa aproximativ: manopera + 2 parg. + 1 aripa + 1 fata de usa + vopseaua ( chit, grund, intaritor, lac...)
Orice raspuns e binevenit. Si daca stiti un vopsitor si tinichigiu in TM sau Lugoj.......

mc anticipat
mar10may
si eu as vrea sa vopsesc masina.cineva mi a cerut acum cateva luni vreo 4 milioane.numai manopera.cam prin primavara.acum de curand am intrebat pe altcineva si mi a cerut numai manopera 8 milioane,dar pentru o dezechipare completa a masinii.(nu si a caroseriei bineinteles,nu cred ca ar face o bucati)conteaza acum ce vrei si tu sa ii faci masinii.cred ca pana la urma am sa iau numai vreo 2 cut de vopsea si am sa ii trag o fatada numai pe exterior unde s a matuit din cauza ca a stat afara,nu a fost tinuta in garaj.rugina nu are,asa ca merge.in cazul in care bagi mai multi bani intr o masina si vrei sa o vinzi nu mai ai sanse sa recuperezi mare lucru.cineva si a facut dacia de la cap la coada.a cheltuit vreo 60 de milioane,in momentul in care ar fi luat pe ea vreo 55.daca mai punea ceva isi lua o solenza.cred ca era mai bine.
Mr_Devil83
Daca ai un garaj mai bine te apuci sa o faci tu.

Tablaraia nu e chiar asa de scumpa, cred ca in jur de 2mil aripa, tot cam asa fata de usa, chitul este undeva pe la 20ron cutia, vopsea eu am de gand sa pun tot duo sau dyo, cum are ea de cand am luat-o pentru ca e ieftina si vad ca a rezistat bine in timp si nu costa decat 40ron/litru.

Daca vrei sa faci doar exteriorul iti trebuie cam 3 litri.

Un compresor gasesti tu pe la cineva.
ZTV
nu am tine sa fac eu singur, am gasit piesele ( conex iasi / uzina )
- aripa: 72 ron / 113 ron
- fata portiera : 52 ron / 92 ron
- praguri : 47 ron( buc ) / 87 ron ( buc )

Preturile sunt cam mari de uzina, si ieftin la conex, masina vreau sa tin 2-3 ani, nu mai putin dar nici mai mult. Ce parere aveti? Conex vs Uzina, sau 218 ron VS 379 ron mad.gif
yon
am si o curiozitate (aripi de uzina) unde ai gasit tu ca la slatina si la pitesti nu mai se gasesc de mult , doar cele de conex care sa ma ierte dar cred ca cei care le fabrica nu au vazut in viata lor masina cu aripi de conex caci altefel ar intra in pamant de rusine. tocmai ce am schimbat pe o dacie mai veche model 95 98 aripile bineinteles de conex ca de astea am gasit ssunt niste rebuturi vandute la magazin ca pisesa de schimb. acum pe masina personala an 95 as vrea sa schimb tot asa ambele aripi si capota dar nu gasesc de uzina si imi parea rau sa montez de conex. tu unde ai gasit?

27 Jul 2008, 18:20:
tzuku eu nu te sfatuiesc sa iei de conex pt ca nu se vor aseza cum trebuie in veci si chiar daca vrei sa dai masina tot vei avea o pirdere de pret din cauza acestor pise ieftine si proaste care vor arata ca dracu pe masina. iti spune un cunoscator credema
daca mai gasesti ia de uzina biggrin.gif
ZTV
am inteles yon, dar al naibii de scumpa uzina


off: am gasit piese de uzina pt model 96-97-98, in Timisoara, daca stii orsaul pe str Cetatii, e un magazin , asa zis " arabul ", acolo sunt suficiente pe stoc.
yon
nu tzuku nu stiu si nu cred ca voi veni pana la timisoara pt doua aripi
poate daca vand prin curier ceva
eu sunt din slatina , masina e din 95 dar cred ca se potrivesc si alea 96 97 ca sunt la fel din cate stiu
ydaniel
ia de uzina.nici sa nu te gandesti la piese de conex,daca se gasesc de uzina.alea de conex sunt dezastru pe linie,nu cad bine sunt subtiri,un cosmar ce mai...
adejov_66
sal'tare,am schimbat aripa stanga,am luat de uzina (intr-adevar in jur de 110 lei)tinichigii mi-au zis ca au de batut foarte mult la cele de conex si nu se asaza bine(in Lugoj am gasit,chiar cum intri dinspre caransebes pe dreapta!),n-am inteles cine-i autorizeaza pe cei din iasi,sau...m-am gandit mai bine,probabil fabrica e sponsorizata de cei de la Pitesti ca sa faca lucruri proaste si sa se vanda ale lor mai bine,nu credeti?
Mr_Devil83
Ia de uzina, am facut si eu tampenia sa cumpar unul din lonjeroane de conex si evident ca nici nu a picat bine fara ciocane si apoi dezamagirea ca si la suportii de motor si cutie a trebuit adaptat cu bormasina si cu ciocanul totul. Lonjeronul de pitesti insa a picat perfect.

Ca sa pui tu pragurile ai nevoie de un aparat de sudura autogen sau cu argon si manopera nu cred ca ar trebui un tinichigiu sa iti ia mai mult de 3 4 milioane.

ydaniel
la piesele de conex,manopera e dubla/tripla fata de cele de uzina;)) te chinui de iti vine sa arunci masina in mare.smile.gif) cel mai mare chin e la tobe:)smile.gif
Minel
QUOTE(ydaniel @ 17 Sep 2008, 12:02)
te chinui de iti vine sa arunci masina in mare..
*




De ce in mare ... dry.gif mai bine la vreun REMAT si mai iei si vreun ban ... laugh.gif
SSilent
UZINA
ZTV
m-am hotarat...Uzina...manopera o sa fie 18 mil ( tinichigiu + pregatire de vopsit + vopsit + vopseaua ) + 350 ron tablaria.
Vreau sa pun masina la punct.

Apoi urmeaza:
- schimbat ki de ambreaj 260 ron
- schimbat kit de distributie 80 ron ( am schimbat distributia acum 6 luni, dar am pus ceva fff ieftin , am dat 24 ron pt kit+ intinzator, nu prea ma incanta, si vreau sa pun ceva OK )
- schimbat pompa de apa - 100 ron
- schimbat radiator - 225 ron
- schimbat semeringurl de la cutie de viteze - ? ron


cred ca la toate astea nu ajunge mai mult de 350 ron manopera


Si cred ca asa fel o sa am masina in perfecta ( radmasa.gif ) stare functionare/optic.
Minel
QUOTE(tzuku @ 18 Sep 2008, 10:18)
Si cred ca asa fel o sa am masina in perfecta ( radmasa.gif ) stare functionare/optic.
*




Mi-s curios pt cat timp .... dry.gif ca asa am zis si eu , si dupa ce am schimbat bucsa la caseta de directie , a mai scumpa am luat-o ,dupa 2 zile a inceput iar sunetul .... sad.gif si am umblat dupa bucsa tot orasul ( bucsa numarul 0 , ca ele sunt intre 0 si 3 ) .

Si am facut rost de teflon brut si mi-o fac in fabrica !! rolleyes.gif
ZTV
sper sa fie macar de ceva timp, am stat pe ganduri sa-l vand si sa iau ceva la 2000-3000 de euro sau sa-l pun la punct, si sa mai folosesc de ea inca vreo 1-2 ani.
ZTV
Chiar am vb cu actualu proprietar, masina inca nu prezinta urme de rugina !!!

Dupa aproape 3 ani si jumatate dupa revopsire, e in stare buna. Ma bucur sa aud asa ceva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.