Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema telescop
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
unstrain_bruma
am patit ca am reusit si am lasato 1 noapte parcata cu partea stanga respectiv fata spate pe trotuar si partea dreapta pe strada si acum sta inclinata ce as putea sa ii fac ? mentionez ca doar pe partea stanga fata a ramas asa ma gandeam ca mi-o fi ramas un telescop intepenit ... mentionez ca nu m'am uitat niciodata la ele de 2 ani de cand am masina
SSilent
incearca sa ii faci putin balans sa vezi cum reactioneza, si eventual da roata jos si vezi sa nu ai arcul rupt...
Merced
Cel mai probabil e arcul rupt. Mie telescoape mi s-au blocat doar ridicate, nu lasate. Oricum in doi ani, daca ai facut destui kilometri pe drumurile patriei de cacao, si la ce telescoape se gasesc acum, cred ca merita sa le verifici si dupa caz sa le si schimbi.
Twister
Mergi asa cu ea ca isi da drumul. La fel se intampla si dupa ce o ridici pe capra, ii faci balans putin sau mergi cateva sute de m si isi revine.
motanpaul
Eu vreau sa schimb arcurile pe fata. Dar nu stiu daca trebuie sa depresez pivoti de pe fuzeta. Sau merge si cum scrie in manualu de reaparati, acolo nu arata niciunde sa depresez fuzeta de pe pivoti.Multumesc
Mr_Devil83
motanpaul, faci rost de o presa de arcuri, presezi la maxim arcurile pe fata. Desfaci bieleta antiruliu si daca ma gandesc bine va trebui sa dai si bratul superior jos pentru ca trebuie sa scoti t-ul de la amortizor. De fapt clar, scoti si bratul amortizor, dar desfaci prezoanele care tin pivotul, nu scoti pivotul din fuzeta ca nu are rost si in plus e chinuiala mare.

Sculele de care ai nevoie sunt: presa buna de arcuri, cheie de 17, 22, 24 sau 26 la piulita amortizorului, 10, surubelnita in cruce potenta, ciocan maricel un prieten hotarat, bere si tigari.
motanpaul
Maine merg sa fac rost de o presa de arcuri, si le schimb, ca unu e mai moale si sta intr-o parte si ca aspect arata urat. Am acasa 2 arcuri de pe o dacie si nu statea intr-o parte, si statea mai jos de bot. Daca ar sta si la mine mai lasata de bot ar fi foarte bine. Multumesc pentru ajutor biggrin.gif

27 Oct 2008, 21:39:
Gen asa ceva, as vrea sa fie. plange.gif
Nu o sa fie chiar asa de lasata de bot, dar se va apropia de poza asta. La mine spatele nu e chiar asa de ridicat. Mie imi place sa fie lasata de bot, da senzatia de parca ar avea un motor de 5000 cm cubi. icon_mrgreen.gif
Kruger
Nu e o idee buna. Adu-ti aminte, sau uita-te pe la frantuzoaice cum trebuie sa fie pozitia unei dacii berline in raport cu calea de rulare. Crezi ca francezii de prosti au pus-o asa ? Ai punte rigida spate, usoara in spate, si daca o pui in bot cum vrei tu nu vei face decat sa-i micsorezi si mai mult instabilitatea la drum. In plus, dacie e si o masina destul de elastica, iti lanseaza din ciolanele de pe spate de la mama ei. Si inca um argument ar fi faptul ca arata urat. Tu faci cum vrei. Cei care le mai ridica asa de spate mai sunt cei ce cara cartofi si varza cu ele.
motanpaul
Cam asa este cei care ridica de spate cara cu ele. Si a mea a carat, dupa ce am luato am gasit in ea grau, porumb.Pe partea dreapta sta bine masina, dar pe partea stanga fata sta ridicata de bot. Si de aceea ii pun o pereche de arcuri de pe o dacie 1300 care surprinzator ca statea jos de bot. Eu oricum nu car cartofi,varza. Masina o folosesc sa ma plimb cu ea, nu sa fac bani cu ea. O poza cand a fost achizitionata masina.

28 Oct 2008, 19:49:
Intradevar sunt multe care cara varza,cartofi,boltari,ciment....
Uite o masina de mos,a fost adusa din ungaria, nu a fost carat cu ea, masina a vea motor si cutie frantuzeasca. Masina avea o stabilitate, mergeai linistit cu 110-120 km/h.Masina era a vecinului meu, care a primito de la bunicu dupa ce a murit.Cand zic "avea" ma refer ca masina nu mai exista din pacate plange.gif. A intrat unu in ea si a distruso de tot.Cam asa ceva daca ar arata si a mea. Multumesc de ajutor, maine sper sa fac rost de presa. smile.gif
motanpaul
Azi am dat jos arcurile fata.Telescoapele mele sunt varza.
Dar am o salvare.Am de la dacia care am luato pentru motor.Telescoapele fata care sunt bune, mult mai bune de cat cele de pe masina mea.Masina pentru piese am luato in aprilie, de atunci telescoapele le-am pus in garaj, am zis ca daca ma lasa cele de pe masina mea, le pun sus.
Problema consta in faptul ca un telescop nu se mai misca, zici ca sa intepenit.
Telescoapele nu au stat in ploaie, ele au functionat inainte sa le dau jos de pe masina donator.
Ce sa fac, sa il pun pe masina asa intepenit, poate isi da drumu la greutatea masini?
Sa ii pun ulei cu seringa?
Va rog nu imi ziceti de telescoape noi. Nu imi permit, deocamdata sunt bune si alea. Vad in oras, sau la mine in sat numa jafuri. Totusi eu mai pun mana pe masina. Multumesc anticipat. sad.gif

30 Oct 2008, 20:53:
Uitasem, telescopul e "blocat" cu tija ridicata. 1zhelp00.gif
ydaniel
ia piese noi si de calitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.