Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: altenator 1300, f f urgent
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
eulbv
Salutare am si eu o problema cu masina si trebuie sa plec la tzara in 3 zile .Am desfacut alternatoru si am pus vaselina la rulmenti pt ca era ceva timp de cand nu facusem chestia asta si dupa ce l-am montat am constatat cu stiupoare ca nu mai incarca bateria ramanand la jumatatea zonei rosii.Am verificat legaturile si am gasit un fir de la punte desfacut dupa ce l-am cositorit a inceput sa bage da nu pot sa reglez din releu o tensiune mai mare (am umblat si la releu)adica imi baga intre 12,5 la relanti pana la 12,9 la accelerare in jurul la 1500-3000rpm(indiuferent de pozitia aleasa din releu).Dar in acelasi timp se incinge foarte tare .Daca aveti ceva sfatusi va multumesc anticipat.
ZTV
ai releu mecanic? daca da, sa iei un releu electric e 29 ron, spun din propria experienta ca merita investitia
eulbv
Da e mecanic da problema e ca mi se incinge si demaroru, iar releu are 1 an de cand e pe masina

30 Jul 2008, 21:58:
alternatoru scuze am scris demaroru, tot caut carti cu reparatii si mam incurcat
ZTV
ai legat bine, toate firele? Nu face undeva un scurt? Undeva sigur face un scurt sau ai atins , verifica totul din nou, sa nu fie un concatc naspa sau scurt, vez si la releu, sa dai jos capacul si vez.



<span class='edit'>30 Jul 2008, 22:00:</span>
- rulmentul misca bine? nu ai cumva ceva gripat? Sunet mai ciudat nu scoata?
eulbv
O sa ma uit mane dimineata , am cautat va vad daca nu cumva am pus la montare ceva in alta pozitie, si trebuie sa vad si firele inca odata ,e buna ideea cu montau,mersi
bygy007
poate te ajuta acest post
eulbv
Am gasit ce avea, erau doua probleme :prima era unul din firele ce vin spre punte era rupt in bandaj(izolator)si nu mi-am dat seama decat azi si al doilea lucru era una din diode ,era in sc. Acuma mere f bine.Mersi de ajutor.Numai bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.