Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu raspundeti la acest nr. te telefon:+239200437
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
just_dci
Se pare ca un bug de retea permite taxarea clientilor cosmote sunati de pe acest numar cu aprox. 50 Euro/minut. Nr. este in inregistrat in Sao Tome, undeva prin Africa Centrala. Din ce in ce mai multe plangeri ajung la cosmote legate de facturi marite din cauza acestui "apel"
Alexu7
un simplu search dupa acest numar pe google si aflam ca un african mic si negru, stoarce de bani cosmote-istii radmasa.gif
logan1.5dci
cioaca nu?

Ceva oficial?
O pagina, ceva....de unde stii?

Alexu7
tocmai am zis ca doar cu un simplu search pe gugal, la acest numar iti dezvaluie o gramada de informatii.
logan1.5dci
"gugal" zice multe, nu inseamna ca tot ce zice este si adevarat.
M-am dus si am ajuns pe alte forumuri, nimic oficial. Da ati fost sunati amandoi?
Cat ati platit in plus?
Alexu7
QUOTE
M-am dus si am ajuns pe alte forumuri, nimic oficial.


ti-ai dori sa gasesti pe pagina operatorului un anunt prin care isi sparege bube in cap? never ever n-o sa se intample.

QUOTE
Da ati fost sunati amandoi?
Cat ati platit in plus?



am renuntat de mult la serviciile verzi.
$$ilvviu
Acum nu putem pune in carca operatorului faptul ca ne suna diversi "negri mititei".
argon
in principiu la servicii ieftine nu te astepti la prea multe.
klaus
Da' poti pune in carca operatorului un bug de retea care "iti suge " din cont bani fara acceptul tau explicit.
deconectat
Eu cred ca treaba asta cu taxatul e doar o legenda urbana. Si chiar daca e pe bune, sunt convins ca va face cineva un patch care sa rezolve problema si toata lumea va avea banii inapoi in cont.
$$ilvviu
Daca e un numar cu suprataxa si eu sun de ce ar fi vina operatorului?
klaus
Discutia era:
QUOTE(just_dci @ 30 Jul 2008, 22:49)
Se pare ca un bug de retea permite taxarea clientilor cosmote sunati de pe acest numar cu aprox. 50 Euro/minut.
*

Aici era spilul, nu ca suni tu pe el, ci ca te taxeaza cand raspunzi tu la apelul initiat de pe acel numar.
deconectat
Eu am inteles ca te taxeaza cand esti sunat, ceea ce nu e normal si nu prea are cum sa se intample.
$$ilvviu
Am dat un search pe google si unii se plangeau ca primeau beep, ei sunau inapoi si atunci erau taxati.
klaus
Acuma cat de prost sa fii sa suni inapoi un numar de alta tara pe care nu-l cunosti?
Aia-si merita soarta.
deconectat
Prostia se plateste...
Si eu mai sun uneori inapoi daca vad apeluri pierdute, dar numai in tara.

LE: Cred ca ma las de postat aici, ca tastez mult prea incet pentru era noastra...
A l e x
totusi cum e posibil sa primesti un telefon si sa fii taxat in asa maniera ? Nu exista OPC ?
just_dci
QUOTE(logan1.5dci @ 30 Jul 2008, 22:05)
cioaca nu?

Ceva oficial?
O pagina, ceva....de unde stii?
*



mi-a soptit o randunica cum ca primele reclamatii au aparut prin constanta wink.gif
Marty
Io am un coleg care "luase" de pe net un auto-dialer. Cum era pe modem s-a trezit ca i-au cazut ouale cind i-a venit factura. Avea 90 de minute "vorbite" cu Sao Tome si el habar n-avea.
Sa tot fie 2-3 ani de atunci daca nu mai bine...
sadi
OPC exista, insa daca numarul e "din afara", nu stiu daca pot sa faca ceva..
tzk
tu de unde crezi ca vine factura?
just_dci
QUOTE(tzk @ 31 Jul 2008, 18:50)
tu de unde crezi ca vine factura?
*


tu crezi ca retaua intreaba ca vindousu':"ar iu shor iu uant tu daial dis nabar?"

QUOTE(deconectat @ 31 Jul 2008, 12:31)
Eu am inteles ca te taxeaza cand esti sunat, ceea ce nu e normal si nu prea are cum sa se intample.
*



Te taxeaza cand raspunzi; e un fel de serviciu "call back" [apelezi un nr dedicat, apoi acel nr. te suna inapoi si iti ofera ton de apel la un tarif de convorbire locala sau un pic mai mare, insa mult mai mic decat o convorbire internationala], utilizat de unele firme ca sa beneficieze de tarife avantajoase cand vorbeste mult intr-o tara straina.
J o h n n y

Am primit un bip de la 0354408301, stie cineva ce retea e, de unde e?
klaus
Eu un UPC sau RDS de hunedoara
$$ilvviu
E micul negru de Hunedoara
J o h n n y
QUOTE($$ilvviu @ 1 Aug 2008, 11:16)
E micul negru de Hunedoara
*



Huh? huh.gif
deconectat
QUOTE(just_dci @ 31 Jul 2008, 23:02)
Te taxeaza cand raspunzi; e un fel de serviciu "call back" [apelezi un nr dedicat, apoi acel nr. te suna inapoi si iti ofera ton de apel la un tarif de convorbire locala sau un pic mai mare, insa mult mai mic decat o convorbire internationala], utilizat de unele firme ca sa beneficieze de tarife avantajoase cand vorbeste mult intr-o tara straina.
*


Tocmai ziceam ca nu prea te poate taxa cand raspunzi. MSC-urile tin evidenta la toate apelurile tale (date si primite), pentru fiecare pastrand cateva date (cine a initiat apelul, codul de terminare al apelului, numerele de telefon, imei-uri, LAI-ul tau si alte cateva maruntisuri). Datele astea ajung la sistemul de facturare al operatorului, care iti face factura (sau iti scade creditul) in functie de ce scrie in tabelul ala cu apeluri. Sistemul de facturare foloseste niste scripturi (sau reguli) pt treaba asta. E posibil sa fii taxat pentru un apel primit daca cineva a scris prost un astfel de script, insa in cazul in care se intampla asta, raman inregistrarile de pe msc, pe baza carora se poate recalcula factura (efectiv se corecteaza scriptul care ti-a facut factura si se scuipa din nou datele in el).

Chiar isi imagineaza cineva ca daca apare o astfel de eroare la vreunul din operatori, dureaza mai mult de 1 zi pana se remediaza problema?
logan1.5dci
Am fost plecat, se vede ca am pierdut cate ceva.

Asa deci pana la urma, e poveste buna de spus pe forumuri.

Daca ar fi asa,adica adevarat, nu e caz de OPC, e caz de Interpol(parca astia se ocupa cu smecherii ce fura de pe carduri), in cazul in care nu sunt gainarii de 30 de centi, da chiar si acolo ar interveni ca e vorba de frauda electronica.

Informatii despre marele furt, pe pagina operatorului, poate nu ,poate da, da nici intr-un ziar, undeva, in alta parte decat pe forumuri?

De fapt despre ce incercam sa vorbim? Despre un fapt real, patit de cineva, sau de un fapt care ar putea sa se intample sau am auzit ca se intampla de la colegul de munca, a carui fetita a aflat de la prietenul ei, care stie de la cercul de foto.
Intreb inca o data, a primit cineva telefon de la acel numar si i-a venit factura umflata?
Ce masuri a luat?
A depus o sesizare scrisa la operatorul de telefonie? Ce raspuns a primit?
Daca problema nu a fost rezolvata de operator si chiar daca a fost revolvata, a depus sesizare la Politie, insotita de copie dupa factura?
(Poate prima reclamatie de acest fel nu va fi bagata in seama, poate nici a doua, da a noua, sigur va deschide un caz.)

Daca as avea un sef si as dori sa-i justific o convorbire de pe telefonul mobil, dat de firma, cu sora-mea din ....Italia, cred ca as face un topic, apoi l-as arata sefului . biggrin.gif

Eu, in timp ce conduceam, am fost sunat de un numar de fix si mi-au disparut 40 de litri de motorina din rezervor, in mers.
Unde sa reclam? La Petrom , la Romtelecom , sau la Dacia...sau la Renault?nedumerire.gif
andu911
deci daca ma suna pe mine un numar si raspund si sunt taxat si compania gsm vrea bani de la mine pentru treaba asta, pai nu le platesc nimic...

sa ma dea in judecata ca nu le-am platit laugh.gif
sorin1983
QUOTE(Marty @ 31 Jul 2008, 17:14)
Io am un coleg care "luase" de pe net un auto-dialer. Cum era pe modem s-a trezit ca i-au cazut ouale cind i-a venit factura. Avea 90 de minute "vorbite" cu Sao Tome si el habar n-avea.
Sa tot fie 2-3 ani de atunci daca nu mai bine...
*


si asa le creste pib-ul smile.gif)
IuliusAugustus
am sunat la numar dupa ce am primit un apel ( 3-4 ori pana s-a oprit )

si robotul zica " numar nealocat"

faza se intampla acum o luna, factura este okay ... nu am nici-un leu in plus la ea

eu cred ca`s basme cu pretul ala ciudat per apel
deconectat
Daca te referi la numarul cu +239, mie mi se pare cam scurt numarul ala, deci e posibil sa nu iti fi aparut tot numarul (si din cauza asta sa-ti zica nr nealocat cand suni inapoi); Oricum e destul de simplu de alterat caller id-ul la convorbirile internationale, deci e neinteresant ce numar iti apare tie pe ecran.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.