Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curatare ciment
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
florinc
Tocmai am renovat casa si am montat si o tamplarie noua. A venit un nene sa refaca glafurile, dar nu vreti sa stiti ce a ramas pe geamuri de la el. mad.gif

Aveti idee cu ce as putea curata mortarul/cimentul de pe geamuri fara sa le zgarii?
Cred ca jumatate din materialul folosit e pe jos si pe geamuri.

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
argon
cu orice(dar nu dur), daca nu apesi ca ciobanul nu zgarii nimic, linistit.
OAP
QUOTE(florinc @ 31 Jul 2008, 15:20)
Aveti idee cu ce as putea curata mortarul/cimentul dupa geamuri fara sa le zgarii?

Ce inseamna 'dupa' geamuri? in spatele geamurilor? casa e in pantelimon, piata resita? wink.gif
vijelie
Cin'se ia cu mine bine
Ii dau haina dupa mine.
Alin Calu
lasati acum "corecturile"...omu' ne-a cerut ajutoru'

vijelie, cu o rigla de plastic, cu manerul de la cutit...in general cu obiecte fara margini ascutite...

si cum a zis si argon, daca nu apesi prea tare nu se zgarie...
xcss
QUOTE(Alin Calu @ 31 Jul 2008, 16:06)

vijelie, cu o rigla de plastic, cu manerul de la cutit...in general cu obiecte fara margini ascutite...

*



Respectiv, florinc, fa si tu la fel...
OAP
biggrin.gif
bion
QUOTE(Alin Calu @ 31 Jul 2008, 15:06)
lasati acum "corecturile"...omu' ne-a cerut ajutoru'

vijelie, cu o rigla de plastic, cu manerul de la cutit...in general cu obiecte fara margini ascutite...

si cum a zis si argon, daca nu apesi prea tare nu se zgarie...
*


Ca sa razi cu maneru` de la cutit tre` sa-l tii de lama wacko.gif
liviu2004
QUOTE(florinc @ 31 Jul 2008, 15:20)
Aveti idee cu ce as putea curata mortarul/cimentul de pe geamuri fara sa le zgarii?
Cred ca jumatate din materialul folosit e pe jos si pe geamuri.
*




De pe sticlă de ia ușor, chiar și cu unghiile. De pe tâmplărie e problemă. Nu ai să scapi fără zgârieturi, orice ai face.
adip
QUOTE(florinc @ 31 Jul 2008, 22:20)
Tocmai am renovat casa si am montat si o tamplarie noua. A venit un nene sa refaca glafurile, dar nu vreti sa stiti ce a ramas pe geamuri de la el. mad.gif 

Aveti idee cu ce as putea curata mortarul/cimentul de pe geamuri fara sa le zgarii?
Daca nu le dai atentie prea mare dispar dupa maxim 2 spalari, nu-ti fa probleme, been there done that smile.gif
QUOTE(liviu2004 @ 31 Jul 2008, 23:22)
De pe sticlă de ia ușor, chiar și cu unghiile. De pe tâmplărie e problemă. Nu ai să scapi fără zgârieturi, orice ai face.
De pe tamplarie e mai greu, dar cu multa rabdare se poate curata si acolo. Cutit sau bisturiu bine ascutite pt. ciment plus smirghel pentru reparat tocaria.
paul_p
Dar de pe masina stie cineva cum se poate curata cimentul? Mecanic e riscant, ar fi de preferat ceva chimic. Ce solutie-l ataca oare, fara sa atace si vopseaua?
adip
paul_p, cat de tare e stropita? Merita o revopsire pe casco?
tkx
recomand frecat apasat cu carpa bine umezita si clatita din cand in cand. fara zgarieturi deloc nu ai cum sa scapi. eu am reusit sa scot asa pete de CM17 care adera in draci, daramite niste ciment.

LE. raspunsul este pt florinc
paul_p
QUOTE(adip @ 31 Jul 2008, 16:24)
paul_p, cat de tare e stropita? Merita o revopsire pe casco?
*


In cazul meu nu merita. Sunt doar vreo 3-4 stropi de 8-10 mm diametru. Pana la urma curat cu ceva de plastic si chiar daca se zgarie putin vospeaua probabil se duce la un polish.
Marty
Cimentul de pe geam se scoate foarte usor cu lama de barbierit. Fara zgarieturi!
tkx
merge si cu rindeaua daca spatiul permite
bion
Cu una din sculelele astea sigur merge treaba rolleyes.gif . Am facut pulbere cu una din asta fundatia veche de la casa si niste ziduri smile.gif [attachmentid=1627463497]
PS Eu in locul colegului il puneam sa rada cu dintii pe mester si dupa aia il coboram de la etaj pe varianta rapida. icon_mrgreen.gif
OAP
Poti incerca si cu sculele astea si uiti de orice zgaraietura garantat biggrin.gif
satisfaction
CataOlar
grosetul ia-l jos cu o lama, ramasitele le cureti foarte usor cu o carpa inmuiata in otet ( clatita in permanenta ).
wolfin
OTET, se tamponeaza usor 1-2 zile pana se curata.
eu asa am scos cimentul de pe geamuri si vopsea la masina fara zgarieturi. (nu parcati langa santiere wacko.gif mad.gif )

auzi, sfar, cu ciocanul rotopercutor............. laugh.gif
Michidush
Se ia una bucata imprimanta color.
Se printeaza poza de pe desktop de la Windows xp.
Se lipeste pe geam cu banda dublu adeziva.
Se cauta un melc si o mealca montagnarzi.
Se da drumul la melci sa cutreiere peisajul.
Satisfactie garantata!
Marty
QUOTE(wolfin @ 1 Aug 2008, 11:38)
OTET, se tamponeaza usor 1-2 zile pana se curata.
eu asa am scos cimentul de pe geamuri si vopsea la masina
*


Ce ma, ai tamponat masina 2 zile? blink.gif

1 Aug 2008, 14:56:
QUOTE(Michidush @ 1 Aug 2008, 13:48)
Se ia una bucata imprimanta color.
Se printeaza poza de pe desktop de la Windows xp.
Se lipeste pe geam cu banda dublu adeziva.
Se cauta un melc si o mealca montagnarzi.
Se da drumul la melci sa cutreiere peisajul.
Satisfactie garantata!
*


IO asta am pe desktopu' de la XP. user posted image
Crezi ca le place la melci? nedumerire.gif
wolfin
laugh.gif

se tamponeaza usor petele de ciment cu o discheta pentru demachiat imbibata in otet. Prin frecare se zgarie geamul sau vopseaua.

multumit Marty tongue.gif ?

PS

am fost de bula.........
victor394
Va salut,
Stie cineva cum se poate curata adezivul pentru gresie, mai repede decat cu ciocanul si dalta? Am de curatat cam 1 mp, si bineinteles, mesterii nu vor sa vina pentru ca nu renteaza. Gresia s-a umflat si va trebui sa o lipesc la loc.
l@u
053.gif
victor394
Multumesc.
Nu imi permit sa cumpar asa ceva.
DragosP
Cu H2SO4.
zax
QUOTE(victor394 @ 12 Nov 2016, 20:27)
Multumesc.
Nu imi permit sa cumpar asa ceva.
*


Se poate inchiria dintr-un magazin de bricolaj. Incearca la leroy merlin
l@u
Sau ddm.
bygy007
QUOTE(DragosP @ 12 Nov 2016, 20:46)
Cu H2SO4.
*


aveam pretentii , e mai bun HF
Victorine
Cimentul e alcalin si daca sta mai mult timp pe sticla o ataca si lasa pete in urma, chiar daca e indepartat mecanic. Tocmai de aia trebuie indepartat in timp cat mai scurt si spalat cu otet. HF e cam singurul acid care ataca sticla fiind folosit la decorarea acesteia prin matizarea suprafetelor vitrate. Din fericire n-o sa-l gaseasca prea usor ca sa-ti urmeze sfatul smile.gif
Otetul e ok. Nu m-as juca cu sfaturi gen H2SO4 sau HF, cine stie, poate le da vreunul curs si se nenoroceste...
bmwh548
QUOTE(Victorine @ 13 Nov 2016, 09:54)
prin matizarea suprafetelor vitrate
*



"Matuire", mama ei de limba romana.
corbex
Era vorba de geamuri de matiz.
Victorine
In domeniul meu de activitate, care are legatura cu ce am scris, procesul respectiv se cheama matizare.
Am verificat si intr-adevar nu se gaseste ca atare termenul in DEX (cel putin nu in editia '98 pe care o am eu smile.gif ), ci sub forma "matisare". Insa in literatura de specialitate in limba romana se foloseste matizare. Un exemplu in acest sens de cerere de brevet OSIM: http://pub.osim.ro/publication-server/pdf-...95&iepatch=.pdf
AR-18-MOS
Adica esti spalator de parprize! group_pointing.gif
Victorine
radmasa.gif
Bicicleta galbena
Nimic nu sti-ti, matisarea e inspirata de lucrarile unui inginer, Henri Matisse dry.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.