Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iar tre sa dau jos chiulasa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Twister
Grijania ma-sii, iar imi incinge, chit ca i-am scos termostatul. Cre' ca stiu ce are..
Cand i-am facut motorul, acum un si ceva, deja ii instalasem doua prezoane in bloc, in locul suruburilor chiulasei. Ne-a luat o saptamana sa facem motorul, ca 3 zile am spalat la el, era incarcat cu jeg pana si pe contragreutatile arborelui cotit - din cauza copresiei scapate in baie, uleiul se oxida si facea depuneri. Sa revin... cand sa pun chiulasa, zice ala "lasa mah ca strang eu, ca tu ai mana grea, deja ai bulit doua filete". -"Hai mah sa dam la dinamometrica", zic eu. -"Neh, mah, da-o dracu', o mai cautam acum, ti le strang eu la fix".
Si la fix a strans-o, ca s-a mai *$#^& un filet. Mi se scarbise intr-un asemenea hal dupa o saptamana de munca (era si cam frig, Februarie) incat am montat-o asa, fara ca un surub sa stranga mai deloc. Acum trag ponoasele, incalzeste, nu baga apa in ulei or something, bulbuci face ca la aerisire incompleta, foarte putin, dar e clar ca tre sa planez chiulasa... Si mi-e o sila sa plec cu ea in sacosa...
Tot necazul mi se trage de la faptul ca mi-au rasarit mici crapaturi la filetul din bloc. Sunt foarte fine, nu au treaba cu amestecarea apei/ulei/compresie, insa pe acolo se insinueaza apa si ataca filetul. Ah, si nu, n-am strans-o cu apa in locasul filetului, nu astiu de ce a cedat asa la vreo 3 filete. Am folosit blocul lui Muttley pentru exemplificare, am desenat pe el (am zis sa stric si blocul lui) tongue.gif

Intrebarea mea este, sa-i dau foc sau sa o lansez in mare, ca mi-e mai la indemana? Daca urasc ceva la Dacie, e 1 - sa lucrez la pivotaraie, bucsaraie (ciocane, jeg la maxim, stat pe vine, trage cu ranga, hai cu cricu', ca la taiatul porcului), 2 - sa reglaz culbutorii stiind ca peste 500km tre sa-i reglez din nou, ca na, tre sa strang chiulasa... 022.gif
baranga
asta e din cauza ca nu ai scos apa din gauri cand ai bagat prezoanele si ca ai bagat aceleasi prezoane,care in mod normal se schimba deoarece se lungesc wink.gif
Twister
Am scos apa din gauri, stai linistit. Si daca se intampla sa o comiti si sa nu scoti apa, locasul ala crapa de-l ia naiba, nu doar se fisureaza.
Asta cu schimbatul suruburilor nu o stiam (nu-s prezoane, dar stiu ca asa le spune toata lumea). Prezoane majorate mi-am facut eu vreo 2, acum mai trebuie unul si cred ca pana la urma le bag prezoane la dimensiunea standard pe toate gaurile si nu mai are moarte. O sa am si auto-ghidaj pentru chiulasa si garnitura .Ca la vapor. 052.gif
By the way, ca m-ai facut curios, se mai gasesc suruburi chiulasa din otel, ca mi-e ca daca iau unele noi sa nu fie din tinichea.
ab05mlw
si eu am facut motorul si nu am avut nici o problema.
parerea mea este ca ori nu a strans bine chiuloasa, este un procedeu, nu se strange asa cum iti vine, ori ai pus un surub prea lung.
daca ii fisurat nu prea ai ce sa faci, alt bloc si muti tot pe celalant.
PH-06-BOA
Cumpara alt motor. Il gasesti si cu 200 RON daca-i de 1300. 1400 e cam rar si e 4-500. Ati strans prea tare, sau material prost.
djasu82
Stie el ca are parere proasta despre dacie biggrin.gif ... Eu am o parere proasta despre mecanici din servicuri . Sa va fereasca cel de sus de accidente si alte belele. Cand ajungeti acolo fa face sa mai dati si din buzunar.
Twister mai bine iti iei una straina si gata . Un motor la o rabla straina tine 500 de mii de km daca te porti cum trebuie cu el.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.