Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartaitul franelor .....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dani_devito
De vreo 2-3 saptamani am o problema ciudata la masina ..... o scot din garaj la primele franari se aude ca un scartz scartz scartz scartz..... dupa 1-2 km parcursi ( prin oras ) nu mai se aude si daca fanez brusc si daca franez relaxat. Mentionez placutele sunt relativ noi , nu am avut problema asta de cand le-am montat !
baranga
placute ecolgice... 183.gif si mie imi mananca creierii,dar n-am ce sa le fac;am avut placute originale renault de supernova(din alea cu fir si gaura pe margini)am mers 13000km cu ele si le-am scos ca noi pt ca jucau in etrier,sunt mai mici cu 1mm la fiecare capat si deaia le-am schimbat,dar placute ca astea sunt prea bune.acum am pus niste junghiuri la 25 ron setul,scartaie zici ca zgarii cu creta pe tabla;cand le schimb le incarc pe cele vechi la sudura apoi le polizez pana nu mai joaca si sper sa le mai tin 20000km biggrin.gif
dani_devito
al naibi de sunet ca mi-e si rusine cateodata , zici ca opresc caruta in intersectie ........

apropo de faza asta un prost la lucru: .... Pai mah Dani ... baga vere vazelina ! ...... Bine mah si te las pe tine sa conduci pe urma sa vezi ce te tin franele .........
Paca
smile.gif)))) tare asta...

si la mine scartaiau intr-un timp...au incetat la un moment dat...din cauza uzurii...
pojarel18
si la mine suna..... dry.gif
ydaniel
recomand gama de placute de frana ferodo:premier,target,fsl.
dani_devito
ciudat cand le-am pus nu sunau deloc .... acum zici ca e draq in ele ... da nu e sunetu ala tipic de franre ... e ceva de genu scartz scartz scartza si daca tin pedala intr-o pozitie !!!
Andy_ACS
Verifica dupa un drum mai lung daca se incing jantele (cu atentie sa nu te parlesti). Daca se incing verifica montarea corecta a placutelor, sigurantelor si functionarea pistonasului. De asemenea verifica si cum "calca" placuta pe disc.

Bafta!
tzepesch
ca sa nu dechid alt topic.

si mie imi scartaie franele. am placute vechi de pe vremea lui nea nicu. le-am pus noi acu vreo 5000km.


acu se aproprie itp-ul, ca atare am luat placute noi, FERODO SL. pe partea dinspre etrier, fiecare placuta are cate un mot tehnologic. ala trebuie dat jos?
si in cutie au mai venit 2 tzamburusuri de plastic cu o piesa metalica in interior. alea ce sunt, senzori de uzura?


si, un pistonas de frana bun, de care, de cine sa fie facut. nu ma intereseaza de "uzina" pt ca se stie ca=s mai scumpe, decat aceleasi piese direct in punga de la producator.
maniche20
[quote=dani_devito,3 Aug 2008, 15:06]
al naibi de sunet ca mi-e si rusine cateodata , zici ca opresc caruta in intersectie ........

adauga-ma si pe mine pe lista dry.gif
ydaniel
NU nu-l dai jos;) ala e pt ghidare;)
da alea albe sunt senzori de uzura mai primitivi:)smile.gif
si vezi ,citeste in instructiuni cum se monteaza placuta:)
Lunaticul
Placute Fermit noi, ori eu ori trenul cand opreste in gara tot una
tzepesch
uuu nice, placute cu senzori, ii trag firele la (!) in bord

6 Aug 2008, 00:45:
raman cu intrebarea despre pistonasul de etrier. calitate maxima, nu cine stie ce producatori asa si asa. dupa ce ca e caramida dacia, macar la frane sunt maximum de exigent.
dani_devito
si dacia mea are senzori la placute, numa ca Dacia SRL nu s-a gandit sa protejeze cumva firul acela de la senzor, asa ca ambi sunt sectionati aproape de roata , probabil din cauza la viraje sau ceva , mentionez ca nu sunt genu care sa calaresc borduri si nici nu am umblat cu masina pe dealuri !
Lunaticul
Am gasit in Carrefour niste spray-uri (costa 16 ron) care curata mecanismele de franare si reduc chipurile zgomotele specifice franarii. A mai folosit cineva asa ceva ? Scap intradevar de scartaieli ?
george_gusteritan
Salut ! Si break-ul mu scartzaie (fata) de il ia naiba. Placutel sunt bune (le-am verificat la mecanic) >Imi era o jena ca naiba in Budapesta (concediu).Intorceau ia capul dupa mine.Ma gandesc sa le schimb ... dar dec care sa pun ? Inca sunt groase in material placutzele.Lucru romanesc de kkt ... gun3.gif
GARFIELD 87
ale mele scartaie dupa cati km parcursi ,nu rau dar se aud sad.gif
dani_devito
ce mi se pare ciudat ... franele nu mai scartaie dupa cativa km dar cand parchez cu spatele si virez maxim stanga se aude ca si cum roata ar fi blocata ... mentionez pe roata fata stanga se vede mai mult praf "negru" de la placute.... ce draq poate sa fie , in mers nici o problema ( am si ridicat masina odata si otile nu sunt blocate si nu se incing jantele )
Ionescu
Tare aia cu rusinea. Ce daca scartaie? Sa nu fie vreo problema, in rest daca comenteaza vreunu in trafic ii dai in mufa.
dani_devito
Imi place felul tau de a privi lucrurile ..... numa ca nu pot sa ii bat pe toti care se uita urat, ca sunt cam multi !
cosminus
Si la mine au scartait, dar le-am schimbat, cat ca nu erau uzate, cu placute de uzina si vad ca astea tac
dani_devito
Si eu am vazut un spray ca acela , sa fiu sincer ce poate curata ca doar pe disc nu sunt depuneri ... la prima frana de la frecarea acea nu ramana nimik pe disc.... poate te scapa de tot de frane spray-ul acela !
v_razvan_c
Voi aveti capace pe roti? radmasa.gif Si mie imi scartie, se freaca cauciucul de marginea capacelor tongue.gif
DanielLGE
La mine ramase se pistonasele blocate si de aceea scartia .
ag02cws
Si ale mele scartaie, dar, dupa ce a oprit langa mine la stop un megane sedan scotand aceleasi sunete, nu-mi mai fac probleme smile.gif
Oricum, trebuie sa le schimb ca au 19.000 km si tin minte ca am dat 24 ron pe set...
dani_devito
QUOTE(v_razvan_c @ 16 Aug 2008, 23:50)
Voi aveti capace pe roti? radmasa.gif Si mie imi scartie, se freaca cauciucul de marginea capacelor tongue.gif
*



Pai cum draq fluiera numa cand franez ??? SI nu cred ca are legatura cu ce zici tu ca e sunetu acela specific de franare .... daca ai mers cu trenu stii sunetu cand opreste trenu ... asa face si masina mea ( de avea puterea la locomotiva nu imi mai bateam capu cu franele )
ydaniel
recomand FERODO premier:)
v_razvan_c
dani_devito, am inteles, un sunet mai ascutit... De la frane e, dar nu va pot ajuta cu un sfat pentru ca nu am patit-o, cu toate ca am folosit cele mai ieftine placute, am avut etrieri blocati si tot nu s-a auzit nimic biggrin.gif Ups, sper sa nu se intemple pe viitor ca asa patesc, cand spun ca nu am patit, urmeaza radmasa.gif
Sorin_18
sa nu mai deschid alt topic,la mine se cam incing rotile in draci aia mari,(in oras) am desfacut etrierele si le-am curatat dar nimic,la fel,am invartit de roata si se aude cum atinge,dar nu constant,ca si cum ar atinge numai intr-un loc,ce imi recomandati,discuri sau placute??
Minel
QUOTE(Sorin_18 @ 19 Aug 2008, 15:18)
,ce imi recomandati,discuri sau placute??
*




Pai , cum se prezinta placutele cat si discurile ?? blink.gif
Au uzura pronuntata ?,starea pistonaselor cum este?,prezinta urme de rugina ??
Sorin_18
placutele sunt bune(erau cam neuniforme) dar le-am uniformizat cat de cat si discurile unul are 2 ``borduri`` pe mijloc pe toata suprafata si celalalt vizibil nu se observa dar daca dai cu mana pe el se observa niste dare,pistonasele au avut putina rugina aproape de capat(unde este gaura )dar am rezolvato si pe aia?ce mai poate fi,voua vi se incing rotile prin oras??
v_razvan_c
Mie mi se incing toate rotile atat in oras, cat si inafara. Am vazut si la DSN ca sunt fierbinti rotile, asa ca de la ale noastre ce sa mai spunem. Un prieten are Rover 75 si cand am pus mana pe o roata am facut basici, crezand ca e rece, am imbratisat-o calumea; toate 4 frigeau...
Ti-ai facut masina Sorin? Nu te-am vazut pe Mess. Oricum nu mi-am cumparat servo inca. Maine sper...
Sorin_18
de cand ti se incing rotile???nu ai avut probleme cu rulmentul ???dar nu se pot incinge si de la planetara ?adica se incalzeste de la cutie si de la planetara la disc? razvan ai PM
tzepesch
in oras treaca mearga, dar in afara nu=i in regula...

pistonasele nu retrag complet, si tin putin placutele pe discuri....
pe spate, fie sunt prea trasi spre tamburi sabotii, sau frana de mana e prea stransa si apasa sabotii...sau cilindrii receptori au partial blocate pistoanele -> problema posibila din pompa. vezi garnituri...
diaconuliviu
De regula temperatura rotilor pe fata se verifica la "drum intins" IMEDIAT dupa oprire, nu la 10, nu la 30 de secunde. Daca janta e maxim calduta e OK. In rest, in 10-30 secunde caldura discului, mai ales acum, vara, se transfera rapid jantei si asta apare ca incinsa.
Pe spate se poate verifica si la citeva minute.
Sorin_18
prostia mea a fost ca le-am verificat numai dupa ce am coborat vro 10 km de serpentine,logic erau super calde mam fripm,iar in oras la fel frig in dracii aia mari,pistonasele le-am curatat
Minel
QUOTE(Sorin_18 @ 20 Aug 2008, 09:43)
pistonasele le-am curatat
*



Daca prezinta urme de uzura sau rugina (cel putin pe fata ) ii recomandat sa ii schimbi inpreuna cu garnituri noi de calitate , cureti la ei ,tine ceva si apoi o iei de la capat ,
Mi-s patit cu asemenea probleme ,si am schimbat tot ce prezenta uzura cu piese de uzina si de 1 an si jumate ,nici nu mai stiu ce sunt acelea probleme cu sistemul de franare (sper sa tina tot asa rolleyes.gif )
v_razvan_c
QUOTE(Sorin_18 @ 19 Aug 2008, 23:54)
de cand ti se incing rotile???nu ai avut probleme cu rulmentul ???dar nu se pot incinge si de la planetara ?adica se incalzeste de la cutie si de la planetara la disc? razvan ai PM
*




Dintotdeauna mi s-au incins rotile la toate cele 3 Dacia pe care le-am avut pana acum, mai ales vara, iara nu prea... smile.gif

Cu rulmentii nu am sesizat nicio problema. De la cutie, planetara nu prea cred, pentru ca discul e cel care frige cel mai tare.
Sorin_18
QUOTE(Minel @ 20 Aug 2008, 08:51)
Daca prezinta urme de uzura sau rugina (cel putin pe fata ) ii recomandat sa ii schimbi inpreuna cu garnituri noi de calitate , cureti la ei ,tine ceva si apoi o iei de la capat ,
Mi-s patit cu asemenea probleme ,si am schimbat tot ce prezenta uzura cu piese de uzina si de 1 an si jumate ,nici nu mai stiu ce sunt acelea probleme cu sistemul de franare (sper sa tina tot asa  rolleyes.gif  )
*


la mine se mai aude si un fasait constant la pdala de frana,poate avea vro legatura ??
Minel
QUOTE(Sorin_18 @ 20 Aug 2008, 12:36)
la mine se mai aude si un fasait constant la pedala de frana,poate avea vreo legatura ??
*




Fasaitul acela ii de la servo , ar avea vrep importanta daca tija de la servo in pozitie de repaus ataca inca pompa !
Hacker
E si normal sa se incinga pe temperaturlie astea. Cand cobori dealuri cu serpentine, iar e normal. Atata timp cat rotile nu sunt blocate si frane sunt ok, nu aveti de ce sa va faceti griji. Eu la opel am toate rotile incinse mereu, si credema ca nu am nici-o problema. La drum intins, drum care nu solicita franele, rotile in primele 10 secunde trebuie sa fie caldute.

Treaba cu curatat pistonasul de rugina, e cea mai mare tiganie. Niciodata nu o sa termini cu problema pistonasului blocat( o spun din experienta ). pana nu schimbi pistonasul sau/si etrierul nu scapi de problema.

Succes...
Sorin_18
asta am observat si la alte masini ieri am mers cu un megane (productie 2008) dupa cativa km (cam 10) am pus mana pe roti si mam fript rau de tot,o sa vad si cu servo ce fac si daca mai,frige si dupa ce face servo schimb tot sistemu de franare prea multi nervi mi-a facut : sad.gif
ceribros
Problema cu scartaitul o aveam si eu la batrana Dacie de la placutele de frana, dar odata am cumparata in locul la cele de 20 lei care le cumparam de obicei in pachet rosu cu albastru unele de 40 lei. Din ce imi amintesc erau intr-un pachet verde cu alb, aveau un nume ciudat ceva de genu Banix, Benix, Bendix nu mai stiu dar pot sa zic ca in 2 ani cat le-am tinut nu au scartait odata.
baranga
azi am spalat si eu masina(LA FURTUN biggrin.gif ) si am dat si pe la etrieri cu jetu;a iesit numai negreala si faza buna e ca NU mai scartaie franele.................... tongue.gif
dani_devito
La mine scartaie de le ia draq ... dar nu se incing rotile ?!?!?
baranga
nu se incing deloc;am castigat si un pariu cu un mecanic ce era cu mine in masina;el zice:"daca rotile asta nu se incing le mananc " si am oprit si erau reci;oricum nu il lasam sa le manance ca am dat 2 milioane pe cauciucurile de fata....... radmasa.gif
v_razvan_c
baranga, ai tu un secret, le speli mereu cu apa, poate d`aia radmasa.gif .
Glumesc, oricum, tare faza cu cauciucurile radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.