Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sunete ciudate lla franare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
coronarian
Am o dacie 1310 L din 1997, eu am cumparat-o de o luna nu prea stiu ce a fost de ea, ideea e ca scoate niste sunete ciudate cand pun frana , nu scartzaie se aude asa ca troncane cum e la planetare, dar numai ca nu e de la planetare e de la frana, aveti ideea ce poate fi? si cand mai iau gropi cu ea zargane ceva pe la roti asa ca niste fise....va intreb ca sa stiu cat de grav e ,sa stiu ce piese sa cumpar.
Va multumesc
AR-18-MOS
Nu cumva sunt gata placutele si freaca metalul pe disc?
aetius1
placutele de frana ...30 lei de uzina si gata scapi de problema smile.gif
coronarian
mersi pentru sfat, saptamna asta am patit ceva naspa mi-a sarit furtunul din pompa de benzina care duce la carburator dar iesise cu tot cu stutzul ala pe care vine prins furtunu pt benzina, eu l-am batut acolo in pompa si vad ca acum nu iese nici nu scapa benzina, ce ziceti, mai bine il schimb sau las pompa asa?
mar10may
daca se aude un zgomot la fel ca cel de la planetare parerea mea este ca sunt de vina discurile de frana,s ar putea sa fie un pic deformate.in cazul in care placutele sunt duse zgomotul este continuu,se aude la fel ca atunci cand se strica un rulment.
Merced
Sau se misca etrierii(sau numai unul). Am mai vazut si d-astea, dar nu-i bai, ca ii poti strange usurel la loc. Cand franezi dupa ce ai mers cu spatele nu se aude alt zgomot?
ab05mlw
poate sa fie si o protectie (o tabla care apara discul ). sa se fii descfacut din suruburi. pune`o pe un canal si misca de roata in sus si in jos... nu prea stiu cum sa iti explic. dar o sa te descurci.. o sa vezi ce bate.
coronarian
zgomotul este continuu, numai ca sunetul seamana cu cel de la planetare
poate ma tine asa pana la un service, va multumesc pt pareri, ma bucur ca nu e ceva mai grav
mad toz
Verifica daca ai acele tablite care tin placutele de frana,eu am uitat sa le pun odata si facea exact cum zici tu.Sunt niste tablite de vreo 10 cm care se pun la placutele de frana,verifica daca le ai.
ydaniel
5 lei e una;)smile.gif
diaconuliviu
O lamela din aia 5 lei? Si in mod normal (pe vremuri) alea faceau parte din set.
ydaniel
si abia se mai gasesc...
mad toz
La firmele mai evoluate gen FERODO am vazut ca se dau direct la setul de placute.
Hacker
Calareti, in termeni populari. Te duci la un magazin de piese si ceri calereti. Se monteaza usor. Verifici si aparatoarele la discuri ( niste tablite ).
ydaniel
la nici un set de placute ferodo cumparate nu am vazut sa dea asa ceva;)
ab05mlw
pai se vand separat smile.gif) ca iau si pe alea un ban smile.gif
coronarian
E cineva pe aici din brasov, care se pricepe la dacie, eu sincer sunt cam paralel si astia de prin service-uri ma cam nenorocesc cu manopera lor, daca stiti pe cineva care se pricepe si m-ar putea ajuta
badboy_marius
subsemnatu e din bv:D

pai cand pui frana si se aude ca o bataie de planetara, eu as verifica discurile, e posibil sa fie ovalizate, deformate, oricum se vad pe ele.
ab05mlw
poate sa fie si un pivot sau o bucsa care are joc. fii atent cand verifici smile.gif
tzepesch
am si eu un sunet ciudat , uneori la frnare... e un uruit "jos" ca tonalitate. nu e de la fata. ca abia am schimbat placutele, Ferodo SL cu senzori si pistonu de la etrieru dreapta. am patit-o si inainte de a schimba placutele.

sa fie de la spate? tampuri, cilindri, ce sa fie? am facut aerisirea acu 2 zile
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.